کد مطلب: 296307
در ديدار دست‌اندرکاران برگزاري کنگره بين‌المللي علامه طباطبايي
رهبر انقلاب تاکيد کردند: پايگاه فکري مستحکم با آرايش تهاجمي، نياز امروز
تاریخ انتشار : 1402/08/24 10:18:15
نمایش : 427
متن بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار دست‌اندرکاران برگزاري کنگره بين‌المللي علامه طباطبايي که در تاريخ چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۲ برگزار شده بود، صبح امروز در محل برگزاري همايش در قم منتشر شد.

به گزارش هفت چشمه به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا ؛  حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در اين ديدار، مرحوم علامه را پديده‌اي کم نظير در حوزه‌هاي علميه در قرن‌هاي اخير خواندند و گفتند: يکي از کارهاي مهم آيت‌الله سيد محمد حسين طباطبايي در بحبوحه تهاجم انديشه‌هاي وارداتي و بيگانه، جهاد فکري و تشکيل يک پايگاه فکري مستحکم و با آرايش تهاجمي بود، کاري که امروز به آن نياز داريم.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به ويژگي‌هاي برجسته و ممتاز مرحوم علامه طباطبايي همچون «علم»، «پارسايي و پرهيزگاري»، «مَلَکات اخلاقي»، «ذوق هنري و شعر و ادبيات» و «صفا و رفاقت و وفاداري»، افزودند: در بُعد علمي ايشان جنبه‌هاي مختلفي وجود دارد که يکي از آنها تنوع علمي کم نظير آن مرحوم است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به تسلط علامه طباطبايي در علومي همچون «فقه»، «صول»، «هيئت و رياضيات»، «تفسير»، «علوم قرآني»، «شعر و ادبيات» و «اَنساب» خاطرنشان کردند: در کنار اين تنوع علمي عجيب، عمق علمي و فکري ايشان در علوم مختلف نيز بسيار قابل توجه است به گونه‌اي که يک اصولي صاحب مبنا و يک فيلسوف نوآور و يک مفسر شگفتي‌ساز بود.

انتشار اکثر آثار علمي علامه طباطبايي در دوران حيات و شاگرد پروري ايشان از ديگر جنبه‌هاي علمي مرحوم علامه طباطبايي بود که رهبر انقلاب به آنها اشاره کردند و افزودند: تربيت شاگردان عالِم و انديشمند و تاثيرگذار همچون شهيد مطهري و شهيد بهشتي و مرحوم مصباح يزدي در هيچ عالِم ديگري تا به اين حد ديده نشده است و اکثر شاگردان مرحوم علامه نيز جزو نقش آفرينان انقلاب اسلامي بودند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي دو ويژگي برجسته علامه طباطبايي را مورد اشاره قرار دادند و افزودند: يکي از اين ويژگي‌ها، جهاد علمي کم نظير و تشکيل يک پايگاه فکري مستحکم با رويکرد تهاجمي، در بحبوحه تهاجم انديشه‌هاي وارداتي و بيگانه و شبهه افکني‌ها بود که دو اثر «اصول فلسفه و روش رئاليسم» و «تفسير الميزان» نمونه‌هايي از اين جهاد علمي هستند.

ايشان تفسير الميزان را دريايي از معارف اجتماعي و سياسيِ روز در کنار مباني فکري و حِکَمي و جنبه‌هاي خاص تفسيري برشمردند و گفتند: امروز نيز ما نيازمند پايگاه فکري تهاجمي هستيم که پاسخگوي نيازهاي روز و شبهات باشد و اين کار را بايد از مرحوم علامه طباطبايي ياد بگيريم.

رهبر انقلاب اسلامي، عمل به معارف اخلاقي و سلوکي و بسنده نکردن به ارائه صِرف مطالب اخلاقي را دومين ويژگي برجسته علامه دانستند و خاطرنشان کردند: مرحوم علامه طباطبايي با آن همه وجوه علمي، هيچ هويتي براي خود قائل نبود و در برخوردهاي رفاقتي و عمومي يک انسان نرم‌خو، صاحب حِلم و متواضع و گرم و گيرا و دلچسب و خوش بيان بود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تاکيد کردند: علامه طباطبايي آنقدر که اکنون شناخته شده است در زمان حيات، شناخته شده نبود و به برکت اخلاص ايشان، روز به روز شخصيت و آثار علامه در سطح کشور و دنيا، بيشتر شناخته خواهد شد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif


پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg

http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg