کد مطلب: 245963
رئيس جمهور در دفاع از کليات بودجه:
هيچ نيروي مسلحي به ميزاني که سپاه با تروريسم مقابله کرد، تلاش نکرد /کمبودهاي خودرو با واردات جبران مي‌شود
تاریخ انتشار : 1401/11/02 15:44:21
نمایش : 33
رئيس جمهور در دفاع از کليات بودجه گفت: هيچ نيروي مسلحي به ميزاني که سپاه با تروريسم مقابله کرد، تلاش نکرده است. اگر سپاه قدس و شهيد سليماني نبود، شرايط منطقه ما به گونه ديگري بود.

به گزارش هفت چشمه به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ سيد ابراهيم رييسي صبح امروز در صحن علني مجلس شوراي اسلامي در دفاع از لايحه بودجه۱۴۰۲، با بيان اينکه دشمن به خاطر کارهاي انقلابي سعي مي‌کند بخش قابل توجهي از حاکميت ما را مورد سرزنش قرار دهد، گفت: هيچ نيروي مسلحي به ميزاني که سپاه با تروريسم مقابله کرد، تلاش نکرده است. اگر سپاه قدس و شهيد سليماني نبود، شرايط منطقه ما به گونه ديگري بود. کساني که مي خواهند سپاه را مورد سرزنش قرار دهند، تلاش مذبوحانه‌اي کرده و اقدام آنها محکوم به شکست است.

رشد چهار درصد اقتصادي در دولت سيزدهم

رئيسي  در ادامه با اشاره به اينکه تمام تلاش دولت اين بوده که سال جاري را با رصد اقتصادي دنبال کند، تصريح کرد: قبل از آغاز اين دولت، چهار دهم رشد داشتيم، اما الان شاهد قريب به چهار درصد رشد اقتصادي هستيم. رشد سرمايه گذاري، کاهشي شدن تورم و رشد توليد را داريم و اين ها نشانه‌هاي خوبي است. همچنين بايد گفت پنج درصد رشد در  توليد داشتيم. رشد توليد و اشتغال را هم داشته‌ايم. با وجود همه تحريم ها شاهد افزايش صادرات نفت خام و ميعانات گازي هستيم و به منابع ارزي خود دسترسي داشته‌ايم.

وي اظهار داشت: تلاش بسياري شد تا زيرساخت‌ها براي کالابرگ الکترونيکي فراهم شود تا اين طرح در برخي استان ها به اجرا رسيد. تلاش براي تحقق درآمدهاي نفتي و مالياتي انجام شد. نسبت به مقابله با فرار مالياتي تلاش شد. تعرفه گذاري خدمات پرستاري و رتبه بندي معلمان انجام شد. در حوزه صنعت، ارزش افزوده آن در شش ماه اول سال پنج درصد است که از ،سال۹۶ بي سابقه است. ارزش افزوده معدن الان مثبت شده است. توليد لوازم خانگي، خودرو و پتروشيمي رشد داشته است. رتبه هفتم توليد فولاد را بدست آورده‌ايم. در زمينه توليد گام هاي خوبي برداشته مي‌شود. ۱۷ درصد ارزش تجارت کشور و ۱۹ درصد ارزش صادرات کالاهاي غير نفتي رشد داشته است.

محقق شدن وعده دولت براي ايجاد ۱ ميليون شغل

رييس جمهور در ادامه درباره وعده دولت براي ايجاد ۱ ميليون شغل گفت: اين وعده محقق شده است، چرا که در زمينه کشاورزي رشد ۱۷ درصدي توليد غلات را داشته‌ايم و همچنين ۶۰ درصد خريد تضميني گندم افزايش داده شده است. در زمينه توليد دانش بنيان ، فقط در زمينه کشاورزي ۷۰ درصد شرکت‌هاي دانش بنيان بيشتر شده است.

وي ادامه داد: تلاش شده است در بودجه۱۴۰۲ سياست هاي برنامه هفتم، سند آمايش سرزميني و سند تحول دولت مورد توجه قرار گيرد. سعي شده از درج احکام غير مرتبط با بودجه جلوگيري شود و احکام دايمي جدا شود. شفافيت و درج تمام منابع و مصارف گنجانده شود. بهبود معيشت مردم، تعادل در پرداخت ها، کاهش تورم، صرفه جويي، حمايت از بازار سرمايه، افزايش درآمد مالياتي ، توجه به بهداشت و درمان، توجه به رشد اقتصادي و اشتغال و فعال شدن صندوق هاي عدالت و پيشرفت در همه استان ها مدنظر بوده است.

کمبودهاي خودرو با واردات جبران مي‌شود

رييسي بااشاره به اينکه تامين يارانه نقدي و کالابرگ معادل ۳۶۰ همت ديده شده است؛ گفت: تامين يارانه نان پيش بيني شده است. توليد خودرو مد نظر است و کمبودها با واردات جبران مي شود. البته اساس کار توجه به توليد خودرو با کيفيت است.

به گفته رئيس جمهور؛  ۳۱ هزار ميليارد تومان براي ايجاد اشتغال در نظر گرفته شده است.هزار ميليارد تومان براي هر استان در نظر گرفته شده است. درآمد مازاد استان در اين صندوق اشتغال استان قرار مي‌گيرد. کاهش هفت درصدي ماليات شرکت هاي دولتي در نظر گرفته شده است.رشد ۴۳ درصدي بخش سلامت در نظر گرفته شده است. تامين زمين براي ساخت مسکن و پيش بيني تخفيف هاي مالياتي براي پروژه نهضت ملي مسکن در نظر گرفته شده است. همچنين  تلاش کرديم مغايرتي بين درآمد و هزينه نباشد تا کسري بودجه ايجاد نشود. ريسک منابع به حداقل برسد. تکاليف بانک‌ها را به حداقل رسانديم. از فرار مالياتي جلوگيري مي‌کنيم و موديان جديد در نظر گرفته ايم.

وي با اشاره به اينکه دولت در زمينه مسکن، معيشت، خودرو و سلامت برنامه کوتاه مدت دارد که حتما وضعيت در آينده نزديک متفاوت خواهد شد، تصريح کرد:  دشمن دنبال ايجاد نااميدي است، اما تلاش دولت بايد براي ايجاد اميد براي مردم باشد. پيام دولت و مجلس بايد پيام اميدبخشي به مردم باشد. دشمن دنبال ايجاد ترديد و ياس در دل مردم است و تمام تصميمات ما بايد ايجاد اميد باشد. دولت در اين چهار زمينه، برنامه بلند مدت هم دارد.

رييسي با بيان اينکه وضعيت قيمت طلا و ارز کاهشي خواهد شد، خاطر نشان کرد: با توجه به منابع و ظرفيت هاي کشور و همکاري دولت و مجلس، در اجراي منويات رهبري و خواسته مردم، آينده را روشن مي‌بينم. همه آمارها بيانگر رشد توليد و سرمايه گذاري و اشتغال است. ما اين رشد را ارتقاء خواهيم بخشيد و دشمن را شکست خواهيم داد.

رئيس جمهور در خاتمه با بيان اينکه امسال ما ۴۰ درصد از صندوق توسعه ملي را در بودجه نياورديم، تصريح کرد: رشد متوسط۲۰ درصد حقوق شاغلين و بازنشستگان، معافيت مالياتي حقوق تا۷  ميليون تومان، در نظر گرفتن۷ ميليون تومان حقوق، کاهش تعرفه نهاده‌هاي دامي و کالاهاي اساسي از۴ به ۲ درصد، افزايش اعتبارات تملک هاي دارايي سرمايه‌اي به ميزان ۲۶ درصد، پيش بيني تامين سرمايه از محل تهاتر نفت براي توليد ، پيش بيني ۵۴۰ همت براي سرمايه گذاري در شرکت هاي توليدي، اختصاص ۱۵ همت سهام دولت به صندوق تثبيت سرمايه، اختصاص ۱۰ درصد از منابع هدفمندي يارانه براي تامين دارو، تامين منابع براي ساخت مسکن از ديگر ويژگي‌هاي لايحه بودجه است.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif


پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg

http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg