کد مطلب: 245924
افتخاري ديگري براي زيست‌بوم دانش‌بنيان / داروي کروناي ساخت ايران ثبت جهاني شد
تاریخ انتشار : 1401/10/04 15:20:34
نمایش : 187
با تلاش‌هاي صورت گرفته توسط محققان يک شرکت دانش‌بنيان مستقر در پارک فناوري پرديس، داروي کاهش عوارض کروناي ساليراويرا که خردادماه سال 1400 توليد و رونمايي شده بود، گواهي ثبت اختراع جهاني دريافت کرد.

به گزارش هفت چشمه به نقل از روابط‌عمومي پارک فناوري پرديس، با تلاش‌هاي صورت گرفته توسط محققان شرکت ميم دارو، داروي کاهش عوارض کروناي ساليراويرا که خردادماه سال 1400 توليد و رونمايي شده بود، گواهي ثبت اختراع جهاني دريافت کرد.

مديرعامل شرکت دانش‌بنيان ميم دارو درباره روند دريافت ثبت اختراع جهاني داروي ساليراويرا گفت: ثبت داخلي داروي ساليراويرا در سال گذشته انجام شده بود و مجوز داخلي مصرف آن نيز اخذ شد. براي اين کار آزمايشات پري کلينيکال و کلينيکال انجام شد و پيش از آن نيز کد اخلاق و مجوز کلينيکال ترايال از دانشگاه علوم پزشکي ايران که شعبه سازمان جهاني مالکيت معنوي در ايران است، اخذ شد.

قدمي بزرگ براي توليد در سطح جهان

رضا رمضاني گفت: براي ثبت اختراع جهاني با يک شرکت معتبر در اروپا قراردادي منعقد کرديم که به لحاظ حقوقي از ما دفاع کنند، زيرا بخش فني ثبت اختراع، کاري بسيار طاقت فرسا و تخصصي است و براي انجام اين کار نيازمند شرکتي با تجربه براي کمک به ما بوديم.

او افزود: ايران در زمينه ثبت اختراع جهاني در بخش دارويي تجربه زيادي ندارد. براي همين، کار سيستمي بسيار گسترده‌اي انجام شد. حدود ۵۰ ثبت اختراع دارويي را مطالعه کرديم تا يک سيستم جامع اختراع دارويي را ايجاد کنيم و بعد از آن تمام مستندات خود را در آن جمع کرده و تحويل شرکت حقوقي خارجي داديم.

رمضاني گفت: اين چنين بود که ما توانستيم پالايش فني خود براي ثبت اختراع ساليراويرا را انجام دهيم و در نهايت اختراع ما به ثبت رسيد.

مديرعامل شرکت دانش بنيان ميم دارو درباره اهميت ثبت اختراع جهاني گفت: وقتي داروي اينچنيني توليد مي شود، براي همکاري با مجموعه هاي بزرگ توليد در سطح جهاني، ابتدا داروي توليد شده بايد ثبت اختراع شود و اين کار هم نيازمند زمان و هزينه بسيار زيادي است.

رضا رمضاني افزود: هدف ما براي تمام اين تلاش ها همکاري با شرکت هاي بزرگ در توليد و پخش دارو در سطح جهاني بود. در اين زمينه پس از ثبت اختراع با يک شرکت معتبر پخش دارو قرارداد بستيم و آنها نيز اعلام کردند اگر محصول ما در اروپا توليد شود مسئوليت پخش آن را به عهده مي گيرند. خوشبختانه اين موضوع در مراحل نهايي است و براي انجام اين کار نيز در حال انجام اخذ مجوزهاي مربوطه هستيم.

گفتني است، سال گذشته و همزمان با يکي از بزرگترين پيک هاي کرونا در کشور، با تلاش هاي علمي بيش از 40 نفر از محققان هيئت علمي برترين دانشگاه هاي کشور، ساليراويرا به عنوان نخستين داروي کاملا ايراني درمان و پيشگيري از کرونا در شرکت دانش بنيان ميم دارو از اعضاي پارک فناوري پرديس توليد شد.

پايان پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif


پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg

http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg