حدیث موضوعی
آخرین اخبار
کد مطلب: 205083
تکرار يک سناريوي شکست‌خورده براي بار چندم؛
دست فدراسيون بسکتبال در جيب باشگاه‌هاي ليگ برتري/ سرمربي تيم ملي باش؛ در ليگ قرارداد چرب ببند!
تاریخ انتشار : 1400/06/17
نمایش : 50
فدراسيون بسکتبال در حال تکرار يک اتفاق نادرست است؛ اشتباهي که به يک بدعت تبديل شده و تعلل مسئولين و رئيس فدراسيون را مي‌رساند.

به گزارش هفت چشمه به نقل از  شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ روز ۱۰ شهريورماه بود که فدراسيون بسکتبال با برگزاري يک نشست خبري، به معارفه مصطفي هاشمي به‌عنوان سرمربي جديد تيم ملي بسکتبال کشورمان و جانشين مهران شاهين‌طبع اقدام نمود؛ کنفرانسي که رامين طباطبايي، رئيس فدراسيون بسکتبال نيز در آن حضور داشت.

شايد حضور رئيس و مسئولين فدراسيون امري فرماليته و تشريفاتي در نشست‌هاي خبري مسئولين کادرفني تلقي شود اما در واقع اين فدراسيون و در رأس آن، رئيس و اعضاي هيأت‌رئيسه هستند که مسئوليت مديريت تمام زواياي تيم‌هاي ملي و جلوگيري از هرگونه تنش و حاشيه را برعهده دارند.
 
تيم ملي بسکتبال که پس از طي يک دوران عجيب و پرفرازونشيب با مهران شاهين‌طبع که طبعاً مملو از حاشيه‌هاي بسياري نيز بود، سکان هدايت آسمان‌خراش‌هاي ايراني را به مصطفي هاشمي، يکي از موفق‌ترين مربيان بسکتبال شاغل در ليگ برتر واگذار کرد.
شايد مهم‌ترين موضوعي که در زمان سرمربي‌گري مهران شاهين‌طبع به چشم مي‌آمد و عملاً بسياري از حاشيه‌ها را سبب مي‌شد، مسئله دوشغله بودن سرمربي تيم ملي و فعاليت وي در ليگ برتر بسکتبال کشور بود که ناخودآگاه باعث تسري تفکرات باشگاهي به رختکن تيم ملي مي‌گرديد و باعث نارضايتي بسياري از ملي‌پوشان نيز مي‌شد.
 
شدت ترکيب شدن تفکرات باشگاهي و ملي مهران شاهين‌طبع اما در حدي بود که محمد جمشيدي، ستاره تيم ملي بسکتبال طي يک افشاگري بي‌سابقه نسبت به رنگي شدن تفکر سرمربي تيم ملي و بروز انشقاق و دودستگي در آستانه المپيک پرده برداشت؛ موضوعي که از سمت فدراسيون به آسيب‌شناسي و برخورد با طرف مقصر نياز داشت و مانند هميشه با اهمال‌کاري همراه بود.
 
اين رويه غلط که گويا به بدعتي ناصواب هم بدل شده، توسط مصطفي هاشمي هم ادامه يافت تا نگراني‌ها پيرامون وضعيت هدايت تيم ملي بسکتبال شدت يابد. سرمربي جديد تيم ملي که در نشست خبري نخست خود مدعي شده بود «اگر شرايط به‌خوبي پيش برود، سال آينده در هيچ باشگاهي حضور نخواهم داشت و حق جامعه ورزش اين است که سرمربي تيم ملي‌شان، روح و فکر خود را وقف تيم ملي کند»، صبح امروز با تيم بسکتبال مهرام تهران براي ليگ برتر به توافق رسيد.
 
حال آن‌که چرا اين اتفاق رخ داده، نياز به شفاف‌سازي هر چه سريع‌تر از سوي فدراسيون بسکتبال دارد. هاشمي پافشاري مي‌کرد که در صورت هموار بودن شرايط که احتمالاً مسائل مالي هم هست، قطعاً تک‌شغله باقي خواهد ماند اما انگار فدراسيون بسکتبال چندان اهميتي براي شأن و قداست جايگاه سرمربي تيم ملي قائل نيست و درآمدزايي را به خود سرمربي واگذار مي‌کند!
 
احتمالاً مبلغ پيشنهادي و دست‌مزد فدراسيون بسکتبال براي مصطفي هاشمي چندان مناسب نبوده که سرمربي تيم ملي براي گذران امور زندگي خود، برخلاف ميل باطني و اظهارات پيشين به پيشنهاد باشگاه مهرام پاسخ مثبت داده. موضوعي که به‌راحتي مي‌تواند سناريوي رختکن مخوف و تکه‌تکه دوران مهران شاهين‌طبع را در تيم ملي تداعي و تکرار کند.
 
به نظر مي‌رسد که اين بدعت خطرناک و ضدارزشي از سوي فدراسيون بسکتبال به کادرفني تيم ملي القا مي‌شود تا با استفاده از برند سرمربي‌گري تيم ملي بزرگ‌سالان، براي خود در ليگ برتر تيمي دست‌وپا کنند. با اين اوصاف مشخص نيست که درآمدهاي فدراسيون از محل بودجه سالانه وزارت ورزش و جوانان، کميته ملي المپيک و اسپانسرينگ در کجا هزينه خواهد شد که نه سالن‌هاي مناسبي براي بسکتبال ايران موجود است و نه استعداديابي دقيقي صورت مي‌گيرد!
 
کم‌ترين تبعات دوشغله شدن سرمربي تيم ملي، اين است که حس گروگان‌گيري بين بازيکنان تسري يابد و سرمربي به‌شدت درگير دو مسئوليت مهم خود گردد. مطمئناً با يک دست نمي‌توان دو يا چند هندوانه برداشت و بزرگ‌ترين آسيب‌ها نيز به تيم ملي که اولين قرباني چندشغله بودن سرمربي هم هست، وارد خواهد شد.
 
حالا که انتخاب سرمربي جديد به منزله دميدن روحي نو و نفسي تازه در رگ‌هاي تيم ملي تفسير شده، فدراسيون بسکتبال ملزم خواهد بود که از تکرار اين روند غلط اندر غلط جلوگيري کند و تمام وقت از سرمربي تيم ملي براي مسائل ملي‌پوشان بهره بجويد. در اين صورت هم تعداد و کيفيت اردوهاي تيم ملي افزايش خواهد يافت و هم به نتايجي خوب در رقابت‌هاي بين‌المللي منجر خواهد شد.
 
انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif


پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg

http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg