کد مطلب: 204375
دانا گزارش مي دهد؛
مرور خاطرات سياسي برجام توسط اصلاح‌طلبان/ روزنامه اعتماد: چه ضمانتي درباره عمل آمريکا و غرب به تعهداتشان وجود دارد؟
تاریخ انتشار : 1399/09/01 10:39:42
نمایش : 350
روزنامه اعتماد درباره روياي بازگشت اصلاح طلبانه بازگشت آمريکا به برجام عمل غرب به تعهداتش مي نويسد: « ناگفته پيداست که بازگشت کامل اعضاي اصلي و اوليه برجام به اين توافق نيازمند پاگذاشتن بر زمين واقعيات است.

به گزارش هفت چشمه به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ هر روزه جرايد اصلاحات به موضوع بازگشت امريکا به برجام و بزک جو بايدن مي پردازند. به نظر مي رسد روزنامه هاي اصلاح طلب با تقسيم کاري سعي دارند موضوع برجام را زنده نگاه داشته و هر روز يکي از رسانه هاي اين جريان به اين موضوع مي پردازند.

روزنامه اصلاح طلب اعتماد با انتشار تصاويري از «فدريکا موگريني» و «وندي شرمن» دو زني که در مذاکرات هسته اي و شکل گيري برجام حضور تاثيرگذاري داشتند و وعده هاي زيادي در اين حوزه دادند خاطرات سياسي را زنده کرد.
 
موگريني اخيرا درباره برجام بيان کرده است: «اتحاديه اروپا در تمام اين سال‌ها در تلاش بوده تا از فروپاشي کامل توافق هسته‌اي برجام جلوگيري کند. به شخصه بايد بگويم وقتي ترامپ اعلام کرد کشورش از اين توافق خارج مي‌شود، هيچ کدام از ما فکر نمي‌کرديم اين توافق دوام بياورد. اما با آنکه اين توافق اکنون در بهترين حالت خود نيست، اما هنوز زنده است و اين زنده بودن را مديون تلاش و پشتکارِ اتحاديه اروپا و جامعه بين‌المللي است.»
 
 
اين درحالي است که اتحاديه اروپا هيچ تلاشي براي عمل به تعهدات خود در اين چند ساله حضور ترامپ در کاخ سفيد نکرد و بيشتر در پازل آمريکايي براي معطل کردن ايران و فشار بيشتر بر کشورمان بازي کرد.
 
روزنامه اعتماد درباره روياي بازگشت اصلاح طلبانه بازگشت آمريکا به برجام عمل غرب به تعهداتش مي نويسد: « ناگفته پيداست که بازگشت کامل اعضاي اصلي و اوليه برجام به اين توافق نيازمند پاگذاشتن بر زمين واقعيات است.
 
تهران مي‌داند که جو بايدن هم به حفظ برجام مايل و هم به توسعه دامنه آن مشتاق است و در اين ميان تهران بايد هرچه سريع‌تر با تعريف سناريوهاي موجود براي هرکدام راهبرد خود را تعيين کند. اما آيا طرف مقابل به شمول سه کشور اروپايي و امريکا نيز حاضر به حرکت روي زمين واقعيات هستند. چرا تهران بايد با سابقه بدعهدي که از غرب در مساله برجام ديد به توسعه دامنه اين توافق رضايت بدهد؟ چه ضمانتي وجود دارد که اين‌بار نيز تعهد دولت امريکا با چرخش يک خودکار از ميان نرود؟ »
 
اين روزنامه مي افزايد: « اين روزها برخلاف روزهاي پس از پيروزي دونالد ترامپ در نوامبر 2016 که ايران و اعضاي برجام خود را براي خروج امريکا از توافق هسته‌اي آماده مي‌کردند، تهران و 1+4 مهياي مذاکره براي بازگشت امريکا به اين توافق و همچنين بازگشت تهران به اجراي کامل تعهداتش مي‌شوند. در حالي که ابعاد اقتصادي سياست فشار حداکثري بر ايران، حوزه‌هاي متفاوت از معيشت تا سلامت ايراني‌ها را تحت تاثير قرار داده است، غرب نبايد دچار اين اشتباه استراتژيک شود که تهران سياست مقاومت و تدبير حداکثري را از بيم تداوم فشارهاي اقتصادي به يک‌باره رها خواهد کرد.»
 
انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif


پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg

http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg