کد مطلب: 194369
ارکاني در گفت‌وگو با دانا:
فروش سهام شرکت هاي دولتي محل تامين اعتبار طرح کالاهاي اساسي/ دولت دلش نمي خواهد طرح اجرا شود
تاریخ انتشار : 1399/08/27 10:36:40
نمایش : 65
عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات گفت: فروش سهام هاي دولتي يک رديف درآمدي است که در بودجه ديده شده است و دولت مي تواند از اين ظرفيت استفاده کند.

به گزارش هفت چشمه، «احسان ارکاني»، عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي در گفت‌و گو با خبرنگار سياسي شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ با اشاره به اينکه مجلس براي تامين اعتبار طرح تامين کالاهاي اساسي پيشنهاد جديد به دولت نداده است گفت: بعد از کار کارشناسي مفصل بر روي اين طرح و تصويب در صحن علني، دولت در شوراي نگهبان اعلام کرده که قادر به تامين منابع مالي مشخص شده توسط مجلس نيستيم.

وي با اشاره به اينکه برداشت مجلس اين است که دولت خيلي تمايلي به اجراي اين طرح توسط مجلس و يا تصويب آن به نام مجلس ندارد افزود: منابع مالي که در اين طرح مشخص شده بود منابع مالي دقيقي بود با اين حال براي اينکه کار مردم زمين نماند براي بررسي مجدد اين طرح با دکتر دهقان عضو شوراي نگهبان و نمايندگان دولت جلسه مشترک برگزار کرديم.

نماينده مردم نيشابور در مجلس با بيان اينکه سناريو هاي مختلف تامين بار مالي اين طرح مجدد بررسي شد عنوان کرد: منابع مالي که توسط کميسيون مشخص و سپس در صحن علني تصويب شده است چيزي جداي از آن منابع مالي که هميشه دولت در لايحه بودجه به مجلس ارائه مي دهد نيست.

ارکاني با بيان اينکه دولت در لايحه بودجه سالانه کل کشور منابع مختلفي را در سقف بودجه تعريف شده پيش بيني مي کند تصريح کرد: ممکن است اين ارقام تعيين شده از سوي دولت محقق هم نشود اما مجلس ايراد نمي گيرد و آن را تصويب مي کند، بودجه برنامه است و برنامه يعني برآورد و پيش بيني که بعد از ابلاغ دولت موظف به محقق کردن آن است همانطور که بودجه سال 98 که مجلس ارائه شد پيش بيني درآمدي امسال بود اما همين الان آقاي نوبخت اعلام کردند که بيش از 200 هزار ميليارد تومان کسري بودجه داريم اين يعني از منابعي که دولت اعلام کرده که مي تواند تامين درآمد کند نتوانسته است البته اين مسئله باعث نشده که مجلس بودجه را تصويب نکند.

عضو کميسيون برنامه و بودجه با اشاره به اينکه تلاش مي کنيم يک راه حل مورد قبول بين مجلس و دولت مشخص کنيم تاکيد کرد: منابع اصلي که مجلس در ابتدا تعريف کرد تا بار مالي اين طرح تامين نشود، فروش و واگذاري اموال دولتي بود، اما بعد از رد اين طرح در شوراي نگهبان مقرر شد مصداقي و دقيق تر اين موارد را مشخص کنيم.

وي با بيان اينکه دولت اعلام کرده نمي توانم در رقم اعلامي مجلس اموال و دارايي هاي خود را به فروش برسانم عنوان کرد: همين حالا اموال ، دارايي ها و املاک فراواني وجود دارد که دولت براساس سياست هاي اصل 44 مکلف به واگذاري آن است، پيش بيني ما هم از همين محل بوده است.

ارکاني خاطرنشان کرد: فروش سهام هاي دولتي يک رديف درآمدي است که در بودجه ديده شده است و دولت مي تواند از اين ظرفيت استفاده کند.

نماينده مردم نيشابور با تاکيد براينکه در تهيه اين طرح کارکارشناسي دقيقي صورت گرفت گفت: اعضاي کميسيون برنامه و بودجه در حوزه کاري خود تخصص دارند، ترکيب اعضاي کميسيون برنامه و بودجه را وزراي سابق، استانداران و معاونان استانداري با سوابق درخشان تشکيل مي دهد، بنابراين طرح مصوب اين کميسيون بدون کار کارشناسي نيست و کساني که اين طرح را تصويب کردند سالها کارشان تهيه و تدوين بودجه بوده است.

 

انتهاي پيام/ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif


پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg