کد مطلب: 184283
دردسرهاي حذف کامپوند از بازي‌هاي آسيايي/غفلت مسئولان از توسعه ريکرو
تاریخ انتشار : 1399/07/16 12:05:52
نمایش : 135
با توجه به حذف کامپوند از بازي‌هاي آسيايي به نظر مي‌رسد فدراسيون هنوز هم به دنبال توسعه ريکرو نيست تا جاي خالي مدال‌هاي کامپوند را پر کند.

به گزارش هفت چشمه به نقل از فارس، بحث حذف کامپوند از بازي‌هاي آسيايي ۲۰۲۲ هانگژو موضوعي است که در چند روز اخير نگراني‌هايي را براي فدراسيون تيراندازي با کمان به وجود آورده چرا که ملي‌پوشان کشورمان در اين رشته در جهان و آسيا صاحب مقام‌هاي متعددي بودند. همين باعث شده بود تا وزارت ورزش و کميته ملي المپيک در خصوص بودجه توجهي را به تيراندازي با کمان داaته باشند اما با توجه به اينکه کامپوند ماده‌اي المپيکي محسوب نمي‌شود، به نظر مي‌رسد در بازي‌هاي آسيايي هم جايگاهي ندارد.
رشته تيراندازي با کمان از سال ۱۹۷۸ جزو بازي‌هاي آسيايي شد اما در سالهاي مختلف برگزاري اين بازي‌ها فقط ريکرو شرکت داشت و خبري از کامپوند نبود.

* نخستين مدال ايران در کامپوند بازيهاي آسيايي
در بازي‌هاي آسيايي ۲۰۱۴ اينچئون بود که کامپوند تيمي و انفرادي هم به مسابقات راه پيدا کردند. در اين بازي ها اسماعيل عبادي موفق به کسب مدال طلا شد و تيم کامپوند مردان ايران هم به مدال برنز رسيد. اين در حالي است که به نظر مي‌رسيد اينجا پايان کار کامپوند است.

با اعلام ميزباني جاکارتا- پالمبانگ براي آسيايي ۲۰۱۸، خبر ناخوشايندي روي خروجي سايت‌هاي خبري قرار گرفت و آن حذف کامپوند انفرادي بود؛ ماده‌اي که ايران در آن صاحب مدال شده بود.

کميته برگزاري بازيهاي آسيايي ۲۰۱۸ با حذف ماده انفرادي کامپوند اعلام کرد مسابقات در بخش تيمي و ميکس برگزار خواهد شد که ايران در ميکس با ترکيب نيما محبوبي و فرشته قرباني صاحب مدال برنز شد.

* جايگاه متزلزل کامپوند در بازيهاي آسيايي
با اعلام رشته‌هاي حاضر در بازيهاي آسيايي ۲۰۲۲ هانگژو، مشخص شد کامپوند باز هم در بازيهاي آسيايي جايگاهي ندارد و با عدم المپيکي بودن اين رشته، جايگاه آن هم در بازيهاي آسيايي از بين رفته است.
با اعلام خبر حذف کامپوند، مسئولان فدراسيون تيراندازي با کمان با ارسال نامه‌اي به فدراسيون جهاني خواستار پيگيري موضوع شدند، حتي کميته ملي المپيک نيز به اين موضوع ورود کرده اما مشخص نيست کامپوند به بازيهاي ۲۰۲۲ اضافه شود.

حذف کامپوند قطعا تعدادهاي مدال‌هاي کاروان ايران را در بازيهاي آسيايي کاهش مي‌دهد اما اين سوال مطرح مي‌شود که ايران به دليل اين اتفاق ناخوشايند چه راه حلي دارد؟

غلامرضا شعباني بهار رئيس فدراسيون تيراندازي با کمان پيش از اين در گفت‌و‌گو با فارس گفته بود چون چين در کامپوند صاحب مقام نيست، اين ماده را حذف کرده؛ در حالي که نگاهي کوتاه به تاريخچه تيراندازي با کمان در بازيهاي آسيايي نشان مي‌دهد کامپوند از جايگاه محکمي برخوردار نيست و حتي ميزبانان مختلف بازيهاي آسيايي در طول اين سالها هم تمايلي به حضور اين ماده نداشته‌اند.

* ريکرو ماده مغفول مانده در ايران

با وجود اينکه ريکرو ماده‌اي المپيک است و همه کشورها براي کسب سهميه المپيک و مدال در اين رشته رقابت مي‌کنند، اما در طول اين سالها هيچ وقت جايگاه ايران خوب نبوده و به جز يکي دو سهميه المپيک، ريکرو ايران کاري از پيش نبرده است.
به نظر مي‌رسد فدراسيون تيراندازي با کمان در طول اين سالها حتي سعي نکرده استعداديابي کند چرا که ميلاد وزيري که المپيکي ايران در سال ۲۰۱۲ بود، باز هم او بود که توانست بعد از ۸ سال براي ايران سهميه بگيرد. در بخش بانوان هم در المپيک ريو، زهرا نعمتي بود که ايران را صاحب سهميه کرد.
عدم کسب نتايج مطلوب در اين سالها حتي باعث انتقاد مسئولان وزارت ورزش هم قرار گرفته است. مهدي علي‌نژاد معاون وزير ورزش در نشست ساليانه ابن فدراسيون به موضوع عدم کسب نتايج مطلوب کمانداران اشاره کرده بود.
براي بازيهاي المپيک توکيو هم ايران فقط يک سهميه کسب کرده و اميدوار است در پاريس به عنوان آخرين مسابقه کسب سهميه، تعداد المپيکي‌هاي خود را افزايش دهد.
انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif


پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg