حدیث موضوعی
آخرین اخبار
کد مطلب: 184215
بهت‌آورترين حقايق درباره ابتلاي مجدد به ويروس کرونا
تاریخ انتشار : 1399/06/17 10:45:38
نمایش : 173
دانشمندان به ۳ پرسش رايج درباره ابتلاي مجدد به کوويد ۱۹ پاسخ دادند.

به گزارش خبرنگار هفت چشمه به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، به دليل آنکه ويروس کرونا به تازگي در جهان گسترش پيدا کرده است، رفتار‌هاي اين ويروس هنوز براي دانشمندان جديد است و نادانسته‌هاي محققان درباره کوويد ۱۹ بسيار بيشتر از دانسته‌هاي آنهاست.

از اين رو، مطالعات دانشمندان بر روي اين همه گيري، هر روز حقايق جديدي از رفتار اين ويروس را آشکار مي‌کند. براي مثال، دانشمندان در ابتدا تصور مي‌کردند فرد پس از يک بار ابتلا به اين ويروس، در مقابل ابتلاي مجدد مصونيت پيدا مي‌کند اما گذشت زمان نشان داد برخي از بيماران پس از چند ماه دوباره به اين ويروس مبتلا شدند. از اين رو، ابتلاي مجدد افراد به ويروس کرونا به يکي از عوامل ايجاد نگراني در جامعه تبديل شده است.

در اين گزارش، دانشمندان آمريکايي به ۳ سوال رايج درباره احتمال ابتلاي مجدد افراد به کوويد ۱۹ پاسخ مي‌دهند.

ابتلاي مجدد افراد به کوويد ۱۹

۱- چقدر ابتلاي مجدد يک فرد به ويروس کرونا متداول است؟

پيش‌تر دانشمندان گمانه زني‌هايي درباره احتمال ابتلاي مجدد افراد به کوويد ۱۹ مطرح کرده بودند. با اين حال، يافته‌هاي اخير در کشور‌هاي مختلف تاييد کرد که احتمال ابتلاي مجدد به اين ويروس وجود دارد. شواهد متقن پزشکي نشان مي‌دهد يک فرد در هنگ کنگ پس از يک بار ابتلا به کرونا، دوباره به اين بيماري مبتلا شده است. همچنين يک فرد در ايالت نوادا آمريکا پس از يک بار بيماري و بهبودي، تست کرونايش مثبت اعلام شده است.

حقيقت تلخ اين ماجرا اين است که مطالعات در اين دو فرد نشان مي‌دهد آن‌ها به دو ويروس متفاوت کرونا که شباهت ژنتيکي زيادي با هم داشتند، مبتلا شده اند. در واقع ويروس کرونا پس از جهش و تغيير ظاهري دوباره در اين افراد باعث ايجاد بيماري شده است.

با اين حال، ما نمي‌توانيم تنها با دو مورد ابتلاي مجدد درباره ميزان احتمال ابتلاي مجدد افراد به اين ويروس اظهار نظر کنيم. پاسخ به اين پرسش نيازمند گذشت زمان بيشتر و بررسي دقيق رفتار ويروس است. ما تاکنون شاهد ابتلاي بيش از ۲۷ ميليون انسان در کره زمين به کوويد ۱۹ هستيم و ابتلاي مجدد شمار کمي از افراد نمي‌تواند جاي نگراني داشته باشد.

۲- آيا ابتلا در بار دوم به ويروس کرونا شديدتر يا ضعيف‌تر از بار نخست است؟

مطالعات دانشمندان بر روي فردي که در هنگ کنگ براي بار دوم به اين ويروس مبتلا شده است نشان داد اين فرد علائم بسيار خفيفي از بيماري را داشته و حال عمومي او مساعد بوده است. با اين حال، در دنياي علم پزشکي شما نمي‌توانيد نتايج حاصل از مطالعه يک فرد را به تمامي مردم تعميم دهيد. دانشمندان تاکيد دارند به واقع نمي‌توان هيچ نتيجه گيري روشني از اين موضوع داشت.

از طرف ديگر، شاهد آن هستيم که ويروس کرونا از فردي به فرد ديگر مي‌تواند بسيار متفاوت باشد و براساس قدرت جسماني و سيستم ايمني فرد، شدت بيماري در افراد مختلف بسيار با يکديگر متفاوت است. با اين وجود، شدت بيماري در ابتلاي مجدد افراد به کرونا براي دانشمندان از اهميت بالايي برخوردار است. اگر همانطور که در نمونه مرد هنگ کنگي ديده شد، شاهد علائم شديدي از کرونا در ابتلاي مجدد به کرونا نباشيم اين موضوع نشان مي‌دهد که سيستم ايمني بدن پس از يکبار ابتلا موفق به ساختن سلول‌هاي ايمني بلند مدت (سلول‌هاي B خاطره) براي مبارزه طولاني با ويروس شده است.

ويروس کرونا

مورد دوم در آمريکا با مورد هنگ کنگ تفاوت دارد. دانشمندان دانشگاه نوادا به تازگي به اولين فردي برخورد کردند که پس از يک بار ابتلا به کرونا، دوباره به اين ويروس آلوده شده است. اين جوان ۲۵ ساله در ماه آوريل براي نخستين بار به کوويد ۱۹ مبتلا شد و پس از بهبودي و آزمايش مجدد تست کرونايش منفي اعلام شد.

اين جوان ۴۸ روز پس از ابتلاي اول، دوباره به ويروس کرونا مبتلا شد. در بار نخست، اين جوان علائم خفيفي از ابتلا به کرونا را نشان داد، اما در بار دوم علائم ابتلاي اين فرد شديدتر بود. به دليل جامعه آماري پايين نمي‌توان اين فرضيه را به صورت قاطع مطرح کرد که افرادي که براي بار دوم به کرونا مبتلا مي‌شوند، شرايط بدتري خواهند داشت. با اين حال، دانشمندان در حال بررسي اين فرضيه هستند.

محققان دانشگاه نوادا مي‌گويند اين فرد در بار اول و دوم به دو نوع ويروس کرونا با تفاوت‌هاي ناچيز مبتلا شده است و ابتلاي دوباره فرد به بازگشت عوارض گذشته در بدن بيمار کمک کرده است.

اگر علائم کرونا در فرد پس از ابتلاي دوباره تشديد شود، مانند آنچه در بيمار ايالت نوادا رخ داد، نشان دهنده اين است که سيستم ايمني بدن به جاي مبارزه درست با عوامل بيماري زا، شرايط مبارزه با ويروس در بار دوم را بدتر کرده است. اين امر مي‌تواند ناشي از طوفان سيتوکين باشد. در طوفان سيتوکين، سيستم ايمني بدن پاسخ شديدي به ويروس کرونا نشان مي‌دهد و اين پاسخ منجر به التهاب و آسيب به اندام‌هاي بدن مي‌شود


 يافتن واکسن موثر براي

۳- ابتلاي مجدد افراد به ويروس کرونا چه تاثيري در يافتن واکسن موثر براي اين ويروس دارد؟

واکسن در واقع ويروس کشته شده و يا ضعيف شده است که با ترزيق به بدن فرد، باعث ابتلاي خفيف او به بيماري و سپس ايجاد ايمني بلند مدت در فرد در مقابل عامل بيماري زا مي‌شود. با اين حال، ابتلاي مجدد افراد به کوويد ۱۹ به اين معنا نخواهد بود که واکسن موثر براي کرونا يافت نخواهد شد و يا سيستم ايمني بدن نمي‌تواند با آن مقابله کند.

واکسن‌ها با يکديگر متفاوت هستند. برخي از واکسن‌ها تنها در صورت تزريق با دوز بالا باعث ايجاد مصونيت در فرد مي‌شوند. براي مثال، مصرف سه دوز از واکسن فلج اطفال تقريبا ۱۰۰ درصد فرد را در مقابل اين بيماري ايمن نگاه مي‌دارد و واکسن سرخک تنها پس از يک بار مصرف، ۹۳ درصد در فرد ايجاد ايمني مي‌کند.

دانشمندان با مطالعه بر روي ابتلاي مجدد افراد به کرونا، از رفتار اين ويروس و پاسخ سيستم ايمني بدن اطلاعات لازم را بدست مي‌آورند و مي‌توانند نسبت به توسعه يک واکسن موثر براي کوويد ۱۹ موفقيت کسب کنند. براي مثال محققان مي‌توانند پي ببرند با کاهش سطح آنتي بادي (پادتن) خون از ميزان مشخص، فرد در مقابل ابتلاي مجدد به کرونا آسيب پذير خواهد شد. پس مي‌توان با تزريق يک دوز اضافه از واکسن پس از يک دوره زماني مشخص، قدرت سيستم ايمني بدن را افزايش داد.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif


پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg