کد مطلب: 184203
۵ ماده غذايي حاوي کربوهيدرات مفيد براي ديابتي‌ها
تاریخ انتشار : 1399/06/12 11:35:37
نمایش : 644
متخصصان تغذيه مي‌گويند افراد مبتلا به ديابت مي‌توانند برخي مواد غذايي حاوي کربوهيدرات را در رژيم غذايي خود قرار دهند.

به گزارش هفت چشمه به نقل از   باشگاه خبرنگاران جوان، ديابت که در ميان مردم به قند خون شهرت دارد به حالتي اطلاق مي‌شود که هورمون انسولين در بدن فرد توليد نمي‌شود و يا بدن در مقابل انسولين مقاوم مي‌شود. نقش اصلي انسولين پايين آوردن قند خون است و به دليل آنکه افراد مبتلا به ديابت توانايي توليد انسولين را ندارند، قند خونشان بالا مي‌رود.

بالا رفتن قند خون مي‌تواند رگ‌هاي ريز بدن را تخريب کرده و کليه، اعصاب و چشم را درگير کند. از اين رو بسيار اهميت دارد که افراد مبتلا به ديابت به طور پيوسته ميزان قند خون خود را پايش کنند.

حذف يا کاهش کربوهيدارت‌ها از رژيم غذايي نخستين کاري است که مبتلايان به ديابت انجام مي‌دهند. اين در حالي است که بدن براي تامين نياز‌هاي خود به کربوهيدارت‌ها نيازمند است. متخصصان مي‌گويند برخي مواد غذايي حاوي کربوهيدارت براي افراد مبتلا به ديابت مناسب هستند.

در اين گزارش به ۵ ماده غذايي حاوي کربوهيدارت که ديابتي‌ها مي‌توانند بدون نگراني آن را مصرف کنند مي‌پردازيم.

۵ ماده غذايي حاوي کربوهيدرات مفيد براي ديابتي‌ها/ تاپ

۱- جو دوسر

بلغور جو دوسر يکي از بهترين مواد غذايي است که افراد ديابتي مي‌توانند از آن در وعده صبحانه استفاده کنند. اين ماده غذايي سرشار از فيبر و ديگر مواد مغذي لازم براي بدن است. جو دوسر مي‌تواند در افراد ديابتي احساس سيري بلند مدت ايجاد کند و سطح قند خون را به آرامي افزايش دهد. هم اينک بلغور جو دوسر مخصوص صبحانه در طعم‌هاي مختلف در بازار موجود است و ديابتي‌ها مي‌توانند با شير آن را ميل کنند.

۵ ماده غذايي حاوي کربوهيدرات مفيد براي ديابتي‌ها/ تاپ

۲- ميوه‌ها

بسياري از مبتلايان به ديابت بسيار نگران هستند که مصرف ميوه‌ها باعث افزايش سريع قند خون آن‌ها شود. اين در حالي است که اين تفکر کاملاً اشتباه است. ميوه‌ها حاوي قند طبيعي بوده و بهترين منبع کربوهيدارت‌هاي سالم براي بدن انسان هستند. در کنار اين موارد، ميوه‌ها غني از ويتامين‌ها و مواد معدني هستند که سلامت بدن را ارتقا مي‌دهند. از همين رو، متخصصان تغذيه توصيه مي‌کنند که افراد مبتلا به ديابت به هيچ عنوان ميوه‌ها را از رژيم غذايي خود حذف نکنند.

مي‌توانيد با انتخاب ميوه‌هاي سالمي همچون سيب، موز، خانواده توت‌ها و انگور، کربوهيدرات سالم را به بدن خود برسانيد. اگر چه مصرف ميوه‌ها براي افراد ديابتي مفيد است، اما نبايد در مصرف آن زياده روي کرد.

۵ ماده غذايي حاوي کربوهيدرات مفيد براي ديابتي‌ها/ تاپ

۳- عدس

عدس يکي از بهترين مواد غذايي حاوي کربوهيدارت براي مبتلايان به ديابت است. اين مواد غذايي سرشار از پروتئين، فيبر، پتاسيم و ويتامين‌هاي مختلف است. عدس داراي کربوهيدارت‌هاي مختلف است، اما هيچ کدام از آن‌ها باعث افزايش سريع قند خون در مبتلايان به ديابت نمي‌شود. متخصصان تغذيه تاکيد دارند عدس مي‌تواند سطح فشار خون افراد را تنظيم و به بهبود حال بيماران ديابتي کمک کند.

عدس يکي از منابع اصلي پروتئين گياهي محسوب مي‌شود. همچنين فيبر رژيمي موجود در عدس مي‌تواند در تنظيم قند خون و کنترل ديابت مفيد باشد. متخصصان تغذيه مي‌گويند عدس به دليل ايجاد حس سيري در فرد، مي‌تواند در کنترل وزن بدن مفيد باشد.

۵ ماده غذايي حاوي کربوهيدرات مفيد براي ديابتي‌ها/ تاپ

۴- سيب زميني شيرين

وقتي درباره ريشه (غده) گياهان مغذي صحبت مي‌کنيم نخستين موردي که به ذهن هر انساني خطور مي‌کند، سيب زميني است. سيب زميني سرشار از نشاسته است، اما همه ريشه‌هاي مغذي گياهان اين گونه نيستند. برخي مانند سيب زميني شيرين و هويج داراي کربوهيدرات کمتر هستند و براي افراد ديابتي بسيار مناسب هستند.

سيب زميني شيرين سطح بالايي از فيبر را داراست و مي‌تواند به تنظيم قند خون بيماران کمک کند. تحقيقات نشان داده است سيب زميني شيرين برخلاف سيب زميني معمولي داراي ۱۰ درصد قند و ۱۵ درصد نشاسته است. قند موجود در اين نوع سيب زميني باعث افزايش سريع قند خون ديابتي‌ها نمي‌شود. به دليل فيبر موجود در اين ماده غذايي، سرعت انتشار گلوکز به خون کاهش مي‌يابد.

از آنجا که سيب زميني شيرين داراي مقدار زيادي منگنز و آهن است، زناني که از درد‌هاي قاعدگي رنج مي‌برند مي‌توانند براي تسکين درد‌هاي خود از آن بهره ببرند. متخصصان تغذيه تاکيد دارند علي رغم فوايد بي شمار سيب زميني شيرين، افراد ديابتي نبايد در مصرف آن زياده روي کنند.

۵ ماده غذايي حاوي کربوهيدرات مفيد براي ديابتي‌ها/ تاپ

۵- غلات کامل

غلات کامل به دانه‌هاي غذايي اطلاق مي‌شود که سبوس و جوانه آن‌ها جدا نشده است. افرادي مبتلا به ديابت بايد همين امروز مصرف نان سفيد، ماکاراني سفيد و برنج را متوقف کرده و به جاي آن از برنج قهوه اي، نان کامل و ماکاراني کامل استفاده کنند. غلات کامل به دليل دارا بودن کربوهيدرات سالم، براي افراد ديابتي بسيار مناسب هستند. غلات کامل سرشار از فيبر، پروتئين، ويتامين‌ها و مواد معدني هستند و نه تنها باعث افزايش قند خون ديابتي‌ها نمي‌شود، بلکه مي‌تواند در تنظيم قند خون به اين افراد کمک کند.

مصرف غلات ناکامل مانند نان سفيد مي‌تواند باعث اضافه وزن در افراد شود. چاقي و اضافه وزن به شدت براي افراد ديابتي مضر است. مصرف نان‌هاي کامل همچنين مي‌تواند مشکل اجابت مزاج افراد را برطرف کرده و از يبوست جلوگيري کند.

متخصصان تغذيه مي‌گويند در کنار داشتن رژيم غذايي مناسب، به افراد ديابتي توصيه مي‌شود دچار اضافه وزن نشوند و اگر مي‌توانند وزن خود را کاهش دهند. اين افراد بايد خواب کافي داشته باشند و به طور مستمر فعاليت‌هاي جسماني مانند ورزش کردن را در برنامه‌هاي روزانه خود قرار دهند.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif


پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg