کد مطلب: 184080
گزارش دانا از اصل ديپلماتيکي که مغفول ماند؛
جرياني که ضربه اصلي را به برجام وارد کرد/ چه کساني اروپايي ها را گستاخ تر کردند؟
تاریخ انتشار : 1399/04/03
نمایش : 164
جرياني با برچسب زني تندروي و کار افراطي اصل اساسي ديپلماتيک يعني اقدام متقابل که باعث بازدارندگي و اصلاح رفتار طرف مقابل مي شود را از کشورمان گرفته و وضعيت موجود را که به نفع منافع ايران نيست و امتيازاتي براي غرب داشته به بار آورده است.

به گزارش هفته چشمه به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ پس از اينکه شوراي حکام قطعنامه اي را عليه کشورمان صادر کرد که با خط دهي رژيم صهيونيستي و آمريکا و با کار عملياتي سه کشور اروپايي انجام شد، سئوال اساسي که براي افکار عمومي بوجود آمد اين بود که «ايران چه واکنش و برخورد متقابلي در اين عرصه انجام مي دهد؟» 

برخورد متقابل در عرصه ديپلماتيک يکي از سياست هاي بازدارنده و همچنين واکنشي است که در حوزه بين الملل نه تنها در يک امر معقول و مورد قبول است بلکه در بسياري از موارد ضروري است و هم يک اقدام تنبيهي محسوب مي شود که سد راه بروز رفتارهاي مجدد است.
 
اقدام متقابل اصل اساسي ديپلماسي که بازدارنده است
 
در همين زمينه طرح هاي مختلفي براي واکنش به قطعنامه شوراي حکام از سوي کارشناسان و نمايندگان مجلس يازدهم مطرح شده است. برخي موضوع خروج از «ان پي تي» را مطرح کرده اند که از سوي کارشناسان در حال بررسي است. مهمترين موضوع در اقدام متقابل اين است که اروپايي ها را به مسير درست تامين منافع ايران هدايت کند و مسير انحرافي که تروئيکاي اروپايي طي مي کند و موجوديت برجام را دوباره به خطر انداخته است را رفع کند.
 
اما از همين امروز عده اي از عناصري که همواره طرفدار مذاکره با غرب در هر شرايط بوده اند اين روزها مطرح مي کنند که نبايستي واکنش متقابل محکمي براي اقدام شوراي حکام عليه کشورمان داشته باشيم و بازهم اين موضوع را زير سايه مذاکرات بايد حل کنيم.
 
جالب است که اين افراد با القاي اين موضوع که واکنش متقابل نوعي تندروي است سعي مي کنند ابزار ديپلماسي که در همه کشورها مورد استفاده قرار مي گيرند را از کشورمان بگيرند. 
 
اين جريان با تکرار کليد واژه «تنش زدايي» که از اوائل دولت يازدهم تا به امروز درباره سياست خارجي کشورمان مطرح شده است و همين موضوع منجر به شکل گيري برجامي شد که هنوز نتيجه خاصي براي کشورمان نداشته است، سعي مي کنند ابزار ديپلماتيک اقدام متقابل را از کشورمان بگيرند.
 
جالب اينجاست که همين افراد اذعان دارند که قطعنامه اي که اخيرا عليه کشورمان منتشر شد از جمله اساسي ترين ضرباتي بود که به برجام وارد شد و بيان مي کنند که نبايد وارد موضعي شويم که پرونده از شوراي حکام وارد شوراي امنيت شود. بنابراين همين جريان بود که با مسامحه کاري در مقابل غرب و زمينه سازي براي کارشکني آمريکايي ها و اروپايي ها زمينه ضربه خوردن برجام را فراهم کردند و اکنون از برجام جلدي تو خالي باقي مانده است.
 
چه تفکري به برجام ضربه زد؟
 
در همين رابطه، «حشمت الله فلاحت پيشه» نماينده سابق مجلس بيان کرد: « من معتقدم ايران بايد در چهارچوب ديپلماسي مانع از انتقال پرونده از شوراي حکام به شوراي امنيت شود. فعاليت هاي هسته اي ايران نظامي نيست و منع فقهي و راهبردي در اين زمينه وجود دارد و ما نبايد اجازه دهيم که به مانند چند سال قبل در يک شرايط غير عادلانه و همچنين بر اساس افراطي گري هاي زائد، پرونده به شوراي امنيت برود. بايد در همين شوراي حکام رفع نقص کرد چرا که اگر اين پرونده به شوراي امنيت برود فضاي تحريمي جديدي عليه کشور شکل مي گيرد.»
 
اين درحالي است که آنچه امروز در برجام بوجود آمده است و اروپايي ها را گستاخ کرده موضوع عدم پاسخگويي متقابل به کشورهاي غربي بوده است. اين روند باعث شده تا اروپايي ها که خود را حامي برجام مي ديدند هر روز به فکر وارد کردن ضربه اي ديگر به کشورمان و سند توافق برجام باشند.
 
 
در همين رابطه متاسفانه توجيهات برخي از رسانه ها که با تيتر « امضاي کري تضمين است» و «موگريني: هر چه تهران بگويد» فضايي ساده لوحانه بوجود آورد که سبب ساز گستاخ شدن بيشتر غربي ها و اعمال فشار و کارشکني بيشتر عليه منافع کشورمان شد.
 
امير حمزه نژاد
 
انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif


پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg