کد مطلب: 173734
قاتل نامرئي در روز‌هاي سرد زمستاني/ علامت هايي که نبايد آنها را شوخي بگيريد
تاریخ انتشار : 1398/09/26
نمایش : 491
مسموميت با مونواکسيد کربن از دسته مسموميت‌هاي ناشي از استنشاق و تنفس اين گاز در يک محيط آلوده است و دليل اين مسموميت نداشتن رنگ، طعم و بوي اين گاز است.
به گزارش هفت چشمه؛ هر ساله با برودت هوا و ورود سرما به کشور  مردم وسايل گرمايشي مثل بخاري‌ و شومينه‌ نصب مي کنند  و در گاهي مواقع رعايت کردن نکات ايمني  درنصب بخاري‌ها مي‌تواند موجبات خطرات جبران ناپذيري را براي افراد در پي داشته باشد، انتشار گاز مونوکسيد کربن خطراتي از قبيل آتش سوزي، مرگ و اغما در بر دارد به طوريکه سالانه ۹۰۰ نفر را به کام مرگ مي‌کشاند.  
 

مسموميت با مونواکسيد کربن

محمد اسماعيل مطلق مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت در مديريت کاهش خطر و بلاياي معاونت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گفت:  مسموميت با مونواکسيد کربن از دسته مسموميت‌هاي ناشي از استنشاق و تنفس اين گاز در يک محيط آلوده است و دليل اين مسموميت بي رنگ ، طعم و بوي بودن گاز منوکسيد است، اين مسموميت به دليل مسدود شدن ورودي دودکش، تهويه و ورود گاز مونوکسيد به داخل محيط و خارج نشدن گاز منتشر شده به وجد مي آيد و با علائم سردرد، سرگيجه و سوزش چشم که همانند يک سرماخوردگي و يا آنفلونزا ساده است خود را نشان مي دهد و در نهايت منجر به مرگ افراد مي شود.

او اظهار کرد: استنشاق و قرارگيري در معرض گاز کربن مونوکسيد باعث جذب اين گاز در ارگان‌هاي بدن از جمله قلب، مغز و شش‌ها مي شود و ميتواند خطرات جبران ناپذيري را براي افراد به دنبال داشته باشد.
قاتل نامرئي در روز‌هاي سرد زمستاني/ علامت هايي که نبايد آنها را شوخي بگيريد

مهمترين علائم مسموميت با گاز کربن مونوکسيد

مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت در امور کاهش خطر و بلايا تصريح کرد: از مهمترين علائم مسموميت با گاز کربن مونوکسيد مي توان به سردرد، سرگيجه، تهوع، استفراغ، درد‌هاي شکمي، بيهوشي، تشنج و اغما، سفتي عضلات، افزايش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و تنگي مردمک‌ها اشاره کرد.

او بيان کرد: سوخت ناقص وسايل گرمازاي سوختني با سوخت‌هاي فسيلي (نفت، گاز، ذغال سنگ) به صورت مداوم سبب توليد گاز مونوکسيد کربن مي شود، بايد دانست که استفاده از بخاري‌هاي مستعمل و فرسوده بدون دودکش يا داراي دودکش نامناسب و غير استاندارد کاملا اشتباه است و هرگز در فضاي بسته که تهويه کافي و مناسب ندارد آتش روشن نکنيد.
 
مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: به هنگام راه اندازي وسايل گرمايشي، از سلامت مسير دودکش ساختمان و بدون ترَک و نشتي بودن، اتصال مناسب و صحيح لوله بخاري و آبگرمکن به دودکش ديواري اطمينان حاصل کنيد به طوري که هر وسيله گازسوز بايد داراي يک دودکش مستقل و منتهي به فضاي بيرون باشد و شيب لوله‌هاي افقي در داخل واحد‌ها بايد مثبت، روبه بالا و ارتفاع عمودي لوله در بيرون حداقل سه برابر طول افقي آن باشد

قاتل نامرئي در روز‌هاي سرد زمستاني/ علامت هايي که نبايد آنها را شوخي بگيريد

چند روش براي مقابله با گاز گرفتگي

او افزود: توجه به داغ بودن دودکش پس از روشن کردن وسيله گرمايشي به اطمينان افراد از تخليه گاز کمک مي کند؛ در واقع اگر لوله دودکش بخاري شما سرد باشد گاز‌هاي سمي در دودکش توليد مي شود و بايد براي رفع نقص با بازکردن قسمتي از در يا پنجره گاز‌هاي خطرناک را رفع کرد.
مطلق بيان کرد: اگر فضاي منزل با شوفاژ و سيستم حرارت مرکزي گرم باشد بستن منافذ در‌ها و پنجره‌ها به منظور جلوگيري از اتلاف حرارتي بلاملانع است، اما در صورتي که از بخاري‌هاي گاز سوز به منظور گرماي محيط استفاده مي  شود بايد مسيري براي تهويه هوا تعبيه شود تا فضاي مورد نظر آلوده به اين گاز خطرناک نشود.
 
مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت  گفت: رانندگان وسايل نقليه سنگين، به جهت پيشگيري از مسموميت با گاز مونوکسيد کربن از روشن کردن گاز پيک نيک در اتاق وسيله نقليه خود جهت استراحت و خواب جدا خودداري کنند. در اين حالت اعضاي بدن گِزگِز کي کند و اگر بدن شخص حساس باشد فرد  دچار خونريزي بيني مي‌شود.
 
او افزود: افراد بايد سعي کنند در صورت بروز اين مشکل نايستند، زيرا علاوه بر سرگيجه وحالت تهوع، چشم‌ها در اين حالت اغلب سياهي مي‌رود. در ادامه ممکن است شخص دچار بيهوشي شود.
 
مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: مهمترين دغدغه اين روز‌هاي کشور و وزارت بهداشت نبود شناخت کافي از علائم و نشانه‌هاي اين قاتل نامرئي است؛ نشانه‌هايي مسموميت با مونوکسيد شبيه يک سرماخوردگي و آنفولانزاي ساده با خطري چندين برابر است.
 

مهمترين دلايل مرگ بر اثر گاز گرفتگي

مطلق تاکيد کرد: از مهمترين دلايل مرگ بر اثر گاز گرفتگي، استفاده از وسايل گازسوز و گرمايشي بدون دودکش، نقص در دودکش و نشست گاز در فضاي مسکوني، استفاده از وسايل خوراک پزي براي گرمايش، به کارگيري روشنايي گاز به مدت طولاني به خصوص در فضاي بدون تهويه، ضعف در دودکش شومينه، معيوب بودن مشعل شوفاژ، آبگرمکن‌هاي ديواري و زميني است، به ويژه وقتي که دودکش مناسب نباشد.
 
او ادامه داد: همچنين روشن گذاشتن خودرو در پارکينگ، نبود تهويه درست و مناسب در محيط، تخليه نشدن گاز‌هاي مضر و جايگزين نشدن هواي تازه نقص فني در وسايل گرمازا، استفاده از دودکش مشترک، نقص فني در شبکه تهويه از ديگر دلايل مرگ بر اثر گاز گرفتگي است.
قاتل نامرئي در روز‌هاي سرد زمستاني/ علامت هايي که نبايد آنها را شوخي بگيريد

آمار مرگ و مير بر اثر گاز گرفتگي

مجتبي خالدي سخنگوي اورژانس کشور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گفت: با ورود موج سرما به کشور و نصب وسايل گرماشي که با سرعت بالا انجام مي شود، امسال شاهد سيل عظيمي از بيماري‌ها مثل آنفولانزا و گاز گرفتگي ناشي از گاز مونوکسيد کربن بوده ايم.
 
وي ادامه داد:  از اول مهر ماه تا به امروز ۱۹۶۹ مسموم در اورژانس پيش بيمارستاني ويزيت شدند و ۹۷ نفر براثر گاز گرفتگي جان خود را از دست دادند. همچنين بيشترين مسمومان اعزامي به بيمارستان در استان‌هاي خراسان رضوي با ۲۱۰ نفر، تهران با ۱۸۵ نفر، فارس با ۱۳۶ نفر، آذربايجان شرقي با ۱۲۸ نفر بوده است و بيشترين فوتي ناشي از مسمومت با CO در استان‌هاي اصفهان با ۱۱ نفر، آذربايجان شرقي با ۱۱ نفر و فارس با ۱۰ نفر بوده است.

خالدي توصيه کرد: افراد بايد توجه داشته باشند در صورت مواجهه با مصدومان گاز گرفتگي سريعاً آن‌ها را از محيط خارج و خونسردي خود را حفظ کنند و پس از خارج ساختن مصدوم از محيط آلوده فوراً با اورژانس با شماره ۱۱۵ (اورژانس کشور) تماس بگيند و علائم حياتي مصدومان را کنترل و از باز بودن راه‌هاي تنفسيمصدوم اطمينان حاصل کنند.
 
او افزود: همچنين اطلاعات محدوده گاز گرفتگي و افرادي که دچار گاز گرفتگي شده را به صورت دقيق به اپراتور‌هاي اوژانس متذکر شوند تا در صورت نياز از سوي سازمان اورژانس، چند آمبولانس‌ يا اتوبوس آمبولانس اعزام شود.
 
انتهاي پيام/
 
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif


پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg