کد مطلب: 173471
بررسي ابعاد اقدام برجامي ايران در گفت و گوي دانا با فوآد ايزدي؛
اروپايي ها نمي خواهند يا نمي توانند مقابل فشار آمريکا مقاومت کنند/ بايد روند اشتباهي که ايران در سال هاي گذشته داشته اصلاح شود
تاریخ انتشار : 1398/03/19 18:19:03
نمایش : 196
کارشناس مسائل آمريکا با اشاره به تحريم هاي هسته اي جديد آمريکا عليه ايران گفت: اروپايي ها نمي خواهند يا نمي توانند در مقابل فشار آمريکا مقاومت کنند و باز اين ذهنيت اشتباه در اروپا ايجاد شده است که ايران تحت هر شرايطي در برجام خواهد ماند.

به گزارش هفت چشمه، فواد ايزدي، کارشناس مسائل آمريکا در گفت و گو با شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ با اشاره به اقدامات اخير آمريکا مبني بر عدم تمديد معافيت هاي هسته اي اظهار داشت: هدف دولت فعلي آمريکا سرنگوني و فروپاشي جمهوري اسلامي ايران است و از همين جهت تصميم گرفته است که همه ابزار در اختيارش را براي فشار بيش تر به ايران به کار بگيرد.

وي تصريح کرد: آمريکا در صدد اين است که يک فروپاشي در ايران اتفاق بيافتد يا اينکه ايران تسليم 12 پيش شرطي شود که پامپئو آن ها را تعيين کرده است.

 کارشناس مسائل آمريکا خاطر نشان کرد: با توجه به اينکه آمريکا در اين زمينه هزينه اي براي فعاليت هاي ضد ايراني پرداخت نکرده است، اين مسير را شروع کرده و ادامه مي دهد و هنوز هم مصمم به افزايش فشار عليه جمهوري اسلامي ايران است.

ايزدي در پاسخ به اين سوال که "واکنش اروپايي ها در مواجهه با اين مسئله چه خواهد بود؟" گفت: اروپايي ها نمي خواهند يا نمي توانند در مقابل فشار آمريکا مقاومت کنند و باز اين ذهنيت اشتباه در اروپا ايجاد شده است که ايران تحت هر شرايطي در برجام خواهد ماند.

وي در ادامه افزود: اين ذهنيت در غرب ايجاد شد راهبرد ايران اين است که منتظر خروج ترامپ از کاخ سفيد باشد و نتيجه آن اين شد که اروپا احساس کرد که نياز نيست به ايران امتياز دهد.

اين کارشناس با اشاره به اعلام موضع ايران بيان داشت: اميد داريم با اعلامي که رئيس جمهور ايران کرد، اين ذهنيت را در اروپايي ها اصلاح کرده باشد.

فواد ايزدي در پاسخ به سوالي مبني بر اين که "آيا زمان اين نرسيده است که ايران از برجام خارج شود؟" گفت: قبل از اينکه ايران بخواهد کاملاً از برجام خارج شود، يک سري اقداماتي را مي تواند انجام دهد؛ قدم اول اين است که کارها و فعاليت هايي را که ناقض برجام نيست ولي به نفع صنعت هسته اي کشور است را انجام دهد.

وي به گام بعدي اشاره کرد و اظهار داشت: قدم بعد خروج محدودي از برجام است، يعني ايران بعضي از وظايفي را که ذيل برجام بايد انجام دهد آن ها را انجام ندهد ولي به طور کامل خارج نشود.

کارشناس مسائل آمريکا افزود: قدم سوم نيز بايد خروج از برجام باشد و قدم چهارم نيز خروج از ان پي تي است؛ اگر هر کدام از اين مراحل جواب نداد، مرحله بعدي بايد محقق شود و مرحله آخر هم خروج از ان پي تي است.

ايزدي در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينکه "مواضع ايران در قبال برجام چه بايد باشد؟" گفت: اين مسئله را قائدتاً رئيس جمهور اعلام کرد، ولي يک مشکلي که در چند سال گذشته داشتيم اين است که حرف هاي مقامات قوه مجريه ما را کسي جدي نمي گيرد.

وي ادامه داد: يکي از دلايلي هم که آمريکا از برجام خارج شد همين مسئله بود، آمريکايي ها احساس مي کردند که ايران چاره اي به جز ماندن در برجام ندارد.

اين کارشناس اشاره کرد: رئيس جمهور اين فرصت را دارد که اين ذهنيت ها را اصلاح کند، در حقيقت اگر صحبت هاي رئيس جمهور ايران را جدي نگيرند براي کشور يک خطر محسوب مي شود و بايد روند اشتباهي که ايران در سال هاي گذشته اصلاح شود..

وي در پايان گفت: اميد داريم در مدت تعيين شده شاهد آغاز اصلاح روند اشتباه پنج شش سال گذشته باشيم.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg