کد مطلب: 173082
بسيجي کارآفرين چهارمحالي در گفت‌وگو با جهانبين نيوز
کارم را با ۵۰۰ ميليون ريال سرمايه آغاز کردم /مديريت مزرعه پرورش شترمرغ، مزد تلاش‌هاي شبانه‌روزيم است
تاریخ انتشار : 1397/09/01 13:47:00
نمایش : 240
بسيجي کارآفرين چهارمحالي گفت: کارم را با ۵۰۰ ميليون ريال سرمايه و خريد ۵۰ قطعه شترمرغ آغاز کردم، اما بي‌تجربگيم در اين عرصه منجربه تلف شدن ۳۰ شترمرغ شد و به لطف خدا مديريت يک مزرعه بزرگ را بر عهده دارم.
به گزارش هفت چشمه به نقل از جهانبين نيوز؛ اقتصاد مقاومتي کليدواژه‌اي است که اولين بار در شهريور سال ۱۳۸۹ توسط رهبر معظم انقلاب و در جمع کارآفرينان مطرح شد.

تکيه بر توانمندي‌هاي داخلي، مقوله‌اي است که در اقتصاد مقاومتي بسيار مورد توجه قرار گرفته است و راه را براي رسيدن به خودکفايي اقتصادي و مقابله با تحريم‌ها باز مي‌کند.

همچنين توجه به شرايط و امکانات بومي در اقتصاد و استفاده از ظرفيت‌هاي هر منطقه در رشد اقتصادي از ملزومات اقتصاد مقاومتي است.

در ميان همه تلاش‌هايي که از سوي برخي از جوانان براي حضور در ادارات و کار دولتي وجود دارد، هستند جواناني که آستين همت بالا زدند و به دنبال رونق اقتصاد کشورشان رفته، همه سختي‌ها را به جان خريده و علاوه‌بر اينکه منبع درآمدي براي خود ايجاد مي‌کنند، زمينه اشتغال افراد ديگر را نيز فراهم مي‌سازند.

يکي از جوانان بسيجي هفشجاني با سرمايه و زمين اندکي که در اختيار داشته و با کمک بسيج سازندگي نه‌تنها شغلي براي خود دست و پا کرده که توانسته زمينه اشتغال چند تن از جوانان ديگر را نيز فراهم سازد.
 

در زير گفت‌وگويي با اين جوان شده است که متن آن را مي‌خوانيد:

اين جوانان کارآفرين خود را هيبت‌الله اميرخاني ۳۰ ساله معرفي کرد و افزود: در رشته مهندسي ماشين‌الات کشاورزي تحصيل کردم، بعد از پايان درسم به دنبال شغل بودم اما چون کاري پيدا نکردم مجبور شدم کار ساختماني انجام دهم و متاسفانه به علت شرايط ساخت و سازها و رکودي که در اين مورد به وجود آمد، بعد از مدتي باز بيکار شدم.

وي با اشاره به اينکه بعد از بيکاري تصميم به ايجاد شغلي براي خودم گرفتم افزود: بنابراين تحقيقات در اين زمينه را آغاز کرده و بعد از پرس و جوهاي بسيار به اين نتيجه رسيدم که شترمرغ از عرصه‌هاي سودآور و منطبق بر الگوي اقتصاد مقاومتي است و به همين دليل به دنبال پرورش شترمرغ رفتم.

اميرخاني تاکيد کرد: در ابتدا تصور مي‌کردم پرورش شترمرغ کار آساني باشد، اما وقتي وارد عرصه شدم پي بردم در بين پرورش حيوانات مانند پرواربندي و مولد، پرورش شترمرغ از همه سخت‌تر است.
 

اين بسيجي کارآفرين با بيان اينکه کارم را با ۵۰۰ ميليون ريال سرمايه و خريد ۵۰ قطعه شترمرغ آغاز کردم، اما بي‌تجربگيم در اين عرصه منجربه تلف شدن ۳۰ شترمرغ شد تاکيد کرد: در همان ابتداي کار، ضررر و زيان بسياري را متحمل شدم، اما به لطف خدا مديريت يک مزرعه بزرگ را بر عهده دارم.

اميرخاني يادآور شد: زماني که ۳۰ قطعه از شترمرغ‌هايم را از دست دادم شرايط سختي برايم پيش آمده بود اما همين جا بود که با تسهيلات اقتصاد مقاومتي آشنا شدم و توانستم با بهره‌گيري از اين تسهيلات مبلغ ۱۵۰ ميليون ريال وام دريافت کنم و دوباره ۲۶ قطعه شترمرغ خريداري کنم و کارم را ادامه دهم.

اين جوان کارآفرين با اشاره به اينکه در ادامه کار ۲۰ قطعه شترمرغ باقي مانده از دوره قبل را فروخته و در دوره جديد اقدام به پرورش جوجه‌هاي يک روزه کردم بيان داشت: اينجا بود که کارم رونق گرفت و روزبه‌روز توسعه يافت، اما باز هم جا براي پيشرفت وجود دارد و بايد با تلاش مضاعف به اهدافي که براي خودم درنظر گرفتم برسم.

وي با اشاره به اينکه مشکلات بسياري بر سر راهش بوده و هنور هم اين مشکلات وجود دارند افزود: پزشک مخصوص شترمرغ در اين استان حضور ندارد و مجبور هستيم براي درمان از اصفهان پزشک بياوريم و مجبورم هزينه زيادي بايد کنم، به همين دليل بسياري از کارها مانند تزريق دارو، درمان و کارهاي پيشگيري از بيماري را خودم انجام مي‌دهم که در اين زمينه تا حدودي راه افتاده‌ام.

اين بسيجي کارآفرين اضافه کرد: بازار فروش يکي ديگر از مشکلاتي است که با آن دست به گريبانيم، چون شهرکرد بازار خوبي ندارد و اگر بخواهيم فروش داشته باشيم بايد به استان‌هاي همجوار مراجعه کنيم و به خاطر بُعد مسافت گوشت را از ما ارزان مي‌خرند.
 

اميرخاني خاطرنشان کرد: در برخي از مسائل مربوط به شترمرغ نه فقط در شهرکرد بلکه در کشور اطلاعات کاملي وجود ندارد، اطلاعات بيشتر در مورد مرغ است و همين اطلاعات بر روي شترمرغ هم پياده مي‌شود درصورتي که اين روش براي شترمرغ جواب نمي‌دهد و ممکن است بيماري که مرغ دارد به شترمرغ هم منتقل شود.

وي با بيان اينکه من بعد از يک سال توانستم برنامه غذايي متناسب با شترمرغ بنويسم هر چند کمتر کسي حاضر مي‌شود اين کار را انجام دهد و بايد ريسک کرد و تلفات بالايي دارد، اما من چون تلفات بالايي داشتم و ضرر کردم دلم را به دريا زدم و اين جيره را پياده کردم و خداراشکر در حال حاضر با نصف قيمتي که بقيه دارند جيره مي‌نويسند، يکسري مواد را ارزان‌تر از کارخانه خريداري کردم و يک جيره کامل و طبيعي نوشتم.

اميرخاني بيان داشت: نبايد در جيره غذايي شترمرغ‌ها از مکمل و سويا استفاده کرد چون کيفيت گوشت را پايين مي‌آورد به همين دليل جيره‌اي که ما داريم روي کيفيت گوشت هم تاثير داشته و بحمدالله گوشت خوبي توليد مي‌شود.
 

وي يادآور شد: متاسفانه با وجود اينکه گوشت خوبي توليد مي‌کنيم اما بازار خوبي نداريم و بايد گوشت را به صورت عمده به استان اصفهان با قيمت پايين بفروشيم و يا در شهرکرد به صورت خورده‌فروشي انجام دهيم.

به گزارش جهانبين نيوز؛ اکنون که برخي از جوانان وارد عرصه شده و با تلاش خود در زمينه اقتصاد مقاومتي ورود کردن مي‌طلبد مسئولان استاني راه را براي کار آن‌ها تسهيل کنند و زمينه فروش محصولات اين افراد را فراهم سازند، به اين ترتيب جوان کارآفرين بدون وجود دغدغه‌هاي فکري مي‌تواند همه تمرکز خود را براي روي توليد بهتر قرار دهد.

انتهاي پيام/۱۰۲۶ج
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg