حدیث موضوعی
آخرین اخبار
کد مطلب: 173028
مروري بر ۶۰ اقدام ديپلماسي دفاعي/عدم توجه به صادرات محصولات نظامي
تاریخ انتشار : 1397/08/09 14:29:19
نمایش : 329
صنعت فروش تسليحات نظامي يکي از پرسود ترين صنايع در جهان است که نيروهاي مسلح ايران بايد در ديپلماسي دفاعي از آن غافل نباشند و در دستور کار خود قرار دهند.

به گزارش هفت چشمه؛ به نقل از مهر، پس از انتصاب سرلشکر محمد باقري به رياست ستادکل نيروهاي مسلح در تيرماه ۱۳۹۵، به موازات افزايش قدرت دفاعي و به‌روزرساني سامانه‌ها و تجهيزات دفاعي، دور جديدي از ديپلماسي دفاعي که تا پيش از اين در وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح دنبال مي‌شد، آغاز شد.

سفرهاي هيات هاي نظامي جمهوري اسلامي ايران به کشورهايي چون روسيه، پاکستان، ترکيه، چين و سوريه و ميزباني از هيات هاي عاليرتبه نظامي از کشورهايي چون پاکستان، بوليوي، ترکيه، افغانستان،  عراق و روسيه را که براي نخستين بار پس از پيروزي انقلاب اسلامي انجام مي شد مي توان از جمله مصاديق ديپلماسي فعال ستادکل نيروهاي مسلح در دور جديد برشمرد. در کنار ستادکل نيروهاي مسلح، وزارت دفاع نيز که به نوعي بخشي از نيروهاي مسلح کشور شناخته مي‌شود و وظيفه پشتيباني آنها را برعهده دارد،  چند سالي است که ديپلماسي دفاعي را دستور کار خود قرار داده است.

يکي از مسائلي که در سال‌هاي اخير و در دوران سردار حسين دهقان وزير سابق دفاع کشورمان به خوبي مشاهده شد، فعال تر شدن مباحث حقوقي و پيگيري مطالبات و قراردادهاي بين المللي و به نوعي فعال شدن ديپلماسي دفاعي بود،  از آن جمله مي توان به قرارداد خريد اس ۳۰۰ اشاره کرد که با سنگ اندازي هاي متعدد مانع تحقق اين قرارداد مي شدند. اما با فعال شدن بخش حقوقي وزارت دفاع و پيگيري مطالبات به حق کشورمان و البته سفرهاي سردار حسين دهقان به روسيه و مذاکره با مسئولان و مقامات روس، اختلاف با روسيه درباره سامانه پدافندي اس ۳۰۰ برطرف و اين سامانه به صورت کامل دريافت شد.

وزارت دفاع پس از آغاز وزارت سرتيپ امير حاتمي نيز مسير فعال ديپلماسي دفاعي را با قدرت و اولويت ادامه داد که از جمله آن مي‌توان به سفر امير حاتمي به روسيه و سخنراني در کنفرانس امنيتي مسکو، سفر به چين، آذربايجان، عراق و سوريه و همچنين تماس‌هاي تلفني با همتايان خود در کشور هاي مختلف و دعوت از مقامات نظامي براي سفر به کشورمان اشاره کرد.

علاوه بر فعاليت ستادکل نيروهاي مسلح و وزارت دفاع در زمينه ديپلماسي دفاعي بعنوان ستادهاي برتر نيروهاي مسلح، نيروها و ارگان‌هاي نظامي کشور نيز در سالهاي گذشته فعاليت هاي چشمگيري را در اين حوزه داشته اند که از جمله آن مي توان به اجلاس کشورهاي شمال اقيانوس هند شامل ۲۳ عضو دائم و ۹ عضو ناظر اشاره کرد که ارديبهشت ماه امسال به ميزباني نيروي دريايي ارتش و بعنوان بزرگترين اجلاس نظامي تاريخ ايران به مدت ۵ روز برگزار شد.

ديپلماسي دفاعي فعال کشور را از آنجايي مي توان حائز اهميت برشمرد که ارتباط مقامات عاليرتبه نظامي کشور با همتايان خارجي در کنار ديپلماسي سياسي و اقتصادي فعال ساير دستگاه هاي متولي سياست خارجي مي تواند در پيشبرد منافع ملي کشور موثر باشد. موضوعي که معاون پارلماني وزير دفاع نيز با اشاره به مذاکرات دوجانبه ايران و ۱۰ کشور ديگر بر آن تاکيد دارد.  

شايد بتوان ديپلماسي فعال دفاعي را به چند بخش مهم تقسيم و اهداف ديدارها و سفرهاي مقاملت عالي نظامي کشورمان به کشورهاي ديگر و البته ميزباني از مقامات عالي امنيتي و نظامي کشورهاي جهان را در قالب آن مورد بررسي قرارداد. اهدافي از قبيل توسعه همکاري هاي نظامي و دفاعي، مبارزه با مساله تروريسم و مقابله با تهديدات مشترک، تامين امنيت منطقه و امنيت تجارت دريايي و همچنين افزايش مناسبات نظامي را از مجموع اقدامات ديپلماسي دفاعي احصا کرد.

۱- توسعه همکاري‌هاي نظامي و دفاعي

توسعه همکاري ها و مناسبات دفاعي، همکاري هاي مشترک مرزي، مبارزه با تروريسم، مبارزه با مواد مخدر و قاچاق و همچنين تحولات منطقه اي و جهان اسلام از جمله محورهاي گفتگوي سرلشکر محمد باقري رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح، امير سرتيپ حاتمي وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و جمعي از مقامات عالي رتبه نظامي و امنيتي کشورمان در سفرهاي خارجي و ديدار با همتايان خود است.

مقامات عالي کشورمان همواره بر توسعه روابط و مناسبات با کشورها برپايه احترام متقابل در تمامي عرصه­ هاي دوجانبه و منطقه­ اي تاکيد دارند، ديدار متقابل مقامات دفاعي و نظامي کشور با ساير کشورها را نيز مي توان در همين راستا و اقدامي در جهت توسعه روابط دو جانبه و چند جانبه براي تحکيم ثبات و امنيت در منطقه و سطح جهان دانست.

در اين راستا مي توان به سفر سرلشکر محمد باقري رييس ستاد کل نيروهاي مسلح کشورمان به ترکيه و به دعوت رسمي ژنرال «حلوصي آکار» همتاي ترکيه‌اي در۲۴ مرداد ۱۳۹۶ نخستين سفر عالي رتبه ترين مقام نظامي ايران به ترکيه پس از پيروزي انقلاب اسلامي بود، اشاره کرد.

رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح کشورمان در اين سفر پس از ديدار با مقامات عالي رتبه نظامي سياسي ترکيه درباره اهداف اين سفر گفت: «دو کشور ايران و ترکيه مصمم به افزايش روابط در همه زمينه ها به ويژه همکاريهاي نظامي و دفاعي هستند».  

سرلشکر باقري افزود: «در گفتگو با مقامات نظامي و امنيتي ترکيه درخصوص افزايش همکاريهاي نظامي و امنيتي، همکاريهاي مشترک مرزي و مسايل نظامي موافقت شد. مقامات دو کشور همچنين موافقت کردند همکاريهاي آموزشي و پژوهشي داشته باشيم از جمله تبادل دانشجو، رفت و آمد ناوها به کشورهاي يکديگر، اعزام ناظر به رزمايشهاي دو طرف را بيش از بيش مد نظر قرار دهند».‌

سفر سرلشکر باقري به پاکستان، سوريه و روسيه و همچنين ميزباني مقامات عالي نظامي و امنيتي کشورهاي مختلف، نمونه هاي ديگري از تلاش نيروهاي مسلح کشورمان براي توسعه همکاري ها و مناسبات دفاعي است. البته 

سفر فرمانده ارشد نظامي کشورهاي چون روسيه، چين، پاکستان، عمان، ترکيه، آذربايجان، ارمنستان و بوليوي به تهران و ديدار با مقامات عالي نظامي کشورمان از جمله سرلشکر محمد باقري رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح و وزير دفاع وپشتيباني نيروهاي مسلح و فرمانده عالي رتبه نيروهاي مسلح از جمله سفرها و ديدارهايي است که در راستاي ديپلماسي فعال دفاعي و براي گسترش همکاري هاي نظامي و دفاعي صورت گرفته است.

سفر ۲ اسفند ۱۳۹۶ امير حاتمي وزير دفاع کشورمان که به جمهوري آذربايجان و ديدار با الهام علي اف رئيس جمهور آذربايجان و گفتگو درباره همکاري هاي دوجانبه در امور دفاعي و نظامي و همچنين مسائل منطقه اي نيز در همين راستا است.

سفر وزير دفاع در فروردين ماه ۹۷ به مسکو به‌دعوت ارتشبد سرگئي شويگو وزير دفاع روسيه و سخنراني در يک اجلاس مهم امنيتي تحت عنوان اجلاس امنيتي مسکو و همچنين سفر به بغداد، در اواخر فروردين ماه ۹۷ و گفتگو پيرامون مسائل منطقه‌اي و البته سفر وي در ۱۷ شهريور امسال به چين و ديدار با مقامات عالي نظامي چين و برگزاري چهارمين کنگره آسيا پاسفيک طب نظامي در مهر ماه سال جاري به ميزباني کشورمان و با حضور نمايندگاني از ۴۵ کشور جهان، از ديگر نمونه هاي توسعه همکاري ها و مناسبات دفاعي کشورمان با ساير کشورها است.

علاوه بر اين، افزايش مناسبات و همکاري هاي تجاري در قالب قراردادهاي دو و يا چند جانبه يکي ديگر از ابعاد ديپلماسي فعال دفاعي مقامات عالي دفاعي و نظامي کشورمان و در راستاي فرامين فرمانده معظم کل قوا است که از جمله آن مي توان به عضويت و رياست ۲ ساله کشورمان بر اجلاس فرماندهان نيروي دريايي کشورهاي حاشيه اقيانوس هند، برگزاري چهاردهمين نشست کميسيون مشترک نظامي جمهوري اسلامي ايران و سلطنت عمان و همچنين ميزباني نخستين نشست دبيران و مشاوران امنيت ملي کشورهاي منطقه تحت عنوان «گفتگوي امنيتي منطقه اي» با حضور ايران، روسيه، چين، هندوستان و افغانستان در تهران اشاره کرد.

نشست کميسيون مشترک نظامي جمهوري اسلامي ايران و سلطنت عمان که چهارمين دوره آن ۱۵ ارديبهشت ۹۷ به ميزباني ستاد کل نيروهاي مسلح کشورمان برگزار شد يکي از قراردادهاي است که به افزايش مناسبات دفاعي و نظامي ميان ايران و کشورهاي منطقه کمک مي کند که بعد از انعقاد اين قرارداد و در چهارچوب اين روابط حسنه و دوستانه رزمايش هاي مشترک دريايي بسياري در دريايي عمان برگزار کرده و هيئت هاي عالي نظامي متعددي براي مذاکره و ديدارهاي دو جانبه به دو کشور سفر کرده اند.

تشکيل کميسيون همکاري هاي مشترک دفاعي ايران و جمهوري آذربايجان با هدف ايجاد و تحکيم همکاري هاي مشترک و ارتقاء هر چه بيشتر مناسبات دفاعي و نظامي بين جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان از ديگر نمونه هاي دپلماسي فعال دفاعي جمهوري اسلامي ايران با همسايگان است.

تحکيم روابط دوستي و برادري ميان دو ملت جمهوري اسلامي ايران و کشور آذربايجان، احترام به تماميت ارضي، تقويت حسن همجواري کشورهاي منطقه و بهره گيري جمهوري اسلامي ايران از همه ظرفيت ها براي حفظ امنيت و ثبات منطقه از ديگر مباحث مطرح شده از سوي نمايندگان نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران  با وزير دفاع جمهوري آذربايجان در اين کميسيون همکاري بود.

‌۲- مبارزه با تروريسم و مقابله با تهديدات مشترک

جمهوري اسلامي به عنوان يکي از قربانيان اصلي پديده تروريسم که به واسطه اين پديده شوم بيش از ۱۷ هزار نفر از مسئولان و مردم بي گناه خود را از دست داده همواره بر مبارزه جهاني با تروريسم و افراط گرايي همکاري کشورها براي ريشه کن کردن آن تاکيد داشته است. در همين راستا مقامات عالي کشورمان همواره در سفرهاي خارجي و ديدار با سران کشورها برمقابله همه جانبه با تروريسم جهاني تاکيد داشته و در اين مسير پيشتاز بوده است، زيرا به خوبي مي داند که نتايج گسترش افراط گرايي چيست، به همين جهت زماني که دو کشور دوست و مسلمان عراق و سوريه درگير مقابله با داعش و گروه هاي افراطي شدند ايران به عنوان اولين کشوري بود که براي دفاع از تماميت ارضي دولت و ملت سوريه و عراق پيش قدم شد و با کمک هاي مستشاري از گسترش داعش جلوگيري کرد و در نهايت موجب غلبه ارتش و ملت عراق و سوريه بر داعش شد.

مبارزه با تروريسم يکي از ابعاد مختلف ديپلماسي فعال نظامي و دفاعي کشورمان در اين سالها بوده است و جمهوري اسلامي به دنبال گسترش روابط و همکاري مشترک براي مقابله با پديده جهاني افراط گرايي و تروريسم بوده که امنيت جهان را تهديد مي کند. شايد اوج اين همکاري نظامي را بتوان در مسئله سوريه و همکاري ايران، روسيه و سوريه مشاهده کرد که البته دستاوردهاي بسياري نيز به همراه داشت و موجب آزادي بخش عظيمي از خاک سوريه از دست تروريست ها شد. اين همکاري ها حتي گسترش يافته و ترکيه نيز به اين جمع افزوده شده است.

سفر ژنرال «حلوصي آکار» رئيس ستاد ارتش ترکيه به ايران در يکشنبه ۹ مهر ۱۳۹۶  و در پاسخ به سفر هيات عاليرتبه نظامي جمهوري اسلامي ايران يکي از نمونه هاي رايزني مقامات ايراني براي مبارزه با تروريسم است. رئيس ستاد ارتش ترکيه در مدت اقامت در ايران با سرلشکر باقري رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح، دريادار شمخاني دبير شوراي عالي امنيت ملي و امير حاتمي وزير دفاع ديدار کرد. در اين ديدارها دو طرف بر نزديکي نيروهاي مسلح دو کشور و تقويت همکاري در مبارزه با تروريسم و مخالفت با همه پرسي اقليم کردستان تاکيد کردند.

همچنين سرلشکر باقري در دومين سفر برون‌مرزي خود سه‌شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ به سوريه رفت؛ سفري بسيار مهم که به اذعان بسياري حتي مهم تر از سفر وي به ترکيه است. اولين ديدار سرلشکر باقري با همتاي سوري بود، وي در نشست خبري مشترک با ژنرال علي ايوب رييس ستاد کل ارتش و نيروهاي مسلح سوريه هدف خود را از انجام اين سفر اعلام همبستگي ملت‌هاي سوريه و ايران در مبارزه با تروريسم عنوان کرد و يک پيغام به رژيم صهيونيستي داد: «پذيرفتني نيست، رژيم صهيونيستي هروقت بخواهد به خاک و آسمان سوريه تجاوز کند.»

سرلشکر باقري در همان روز اول سفر خود با ارتشبد «فهد جاسم الفريج» وزير دفاع سوريه نيز ديدار و در خصوص آخرين تحولات منطقه و لزوم برنامه‌ريزي براي تقويت جبهه مقاومت در مبارزه عليه تروريسم گفتگو کرد.

در اين ديدار مسائل نظامي، امنيتي و راهبردي منطقه و نيز بررسي ابعاد و زمينه‌هاي توسعه و ارتقاي روابط نظامي دو کشور ايران و سوريه مورد بحث قرار گرفت.

يکي ديگر از بخش‌هاي سفر سرلشکر باقري، ديدار با رئيس ستاد ارتش سوريه در دومين روز سفر بود که رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح کشورمان در پايان اين ديدار و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: «جمهوري اسلامي ايران در برابر خطر تروريستي که سوريه را تهديد مي‌کند، در کنار دولت و ملت سوريه بوده و در آينده هم خواهيم بود تا تروريست‌ها را از بين ببريم و نقشه‌هاي دولت‌هاي حامي آن‌ها را خنثي کنيم».  

سپهبد علي عبدالله ايوب رئيس ستاد ارتش سوريه نيز،  اظهار داشت: «مذاکرات ما با همتاي ايراني در سطح گسترده صورت گرفت. تحولات جاري، روند روابط دوجانبه بين ارتش دو کشور و تمايل مشترک براي تقويت اين روابط را به صورت مفصل مورد بحث‌ و بررسي قرار داديم».

 در سومين روز از سفر، مهمترين ديدار رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح کشورمان صورت گرفت که اين ديدار با بشار اسد رئيس جمهور سوريه بود.

در اين ديدار، سرلشکر باقري با تبريک پيروزي هاي ارتش و نيروهاي مسلح سوريه به رئيس جمهوري سوريه، ابراز اميدواري کرد تروريسم هرچه سريع‌تر از خاک سوريه ريشه‌کن شود.

 

وي همچنين بر ادامه حمايت‌هاي جمهوري اسلامي ايران از ملت و دولت سوريه تاکيد کرد.

رئيس جمهور سوريه نيز در اين ديدار از حمايت‌هاي همه‌جانبه مقام معظم رهبري و دولت و ملت جمهوري اسلامي ايران از سوريه در مبارزه با تروريسم قدرداني کرد.

سرلشکر باقري در ادامه ديپلماسي فعال نظامي نيروهاي مسلح کشورمان در جهت مقابله با تروريسم  ۲۹ آبان ۱۳۹۶ در رأس هيات عالي رتبه نظامي به منظور شرکت در اجلاس سه‌جانبه رؤساي ستاد کل ارتش هاي روسيه و ترکيه و ستاد کل نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران وارد سوچي روسيه شد و با والري گراسينوف رئيس ستاد کل ارتش روسيه ديدار و گفتگو کرد.

اين اجلاس به منظور بحث و تبادل نظر پيرامون آخرين وضعيت مقابله با تروريسم در سوريه و اتخاذ راهکار مشترک براي ادامه روند پاکسازي گروهک‌هاي تروريستي و تکفيري و بازگشت مجدد امنيت و ثبات پايدار به  در شهر سوچي برگزار شد.

سفر به پاکستان و ديدار با مقامات عالي سياسي و نظامي اين کشور يکي ديگر از سفرهاي مهم و البته بي سابقه عالي ترين مقام نظامي کشورمان در دوره جديد رياست ستاد کل نيروهاي مسلح در جهت مبارزه با تروريسم و افراط گرايي است.

علاوه بر سرلشکر باقري، در سفر امير حاتمي وزير دفاع کشورمان به روسيه، سوريه و عراق و همچنين سفر مقامات عالي نظامي روسيه، چين، هند، پاکستان، افغانستان، ترکيه و عراق به کشورمان نير بر عزم جدي براي مبارزه با تروريسم تاکيد شد.

يکي ديگر از اقدامات نيروهاي مسلح از گذرگاه ديپلماسي دفاعي در ماه هاي اخير را مي توانيم در رابطه با ربوده شدن تعدادي از بسيجيان بومي و مرزبانان در نقطه صفر مرزي در جنوب شرق کشور عنوان کنيم. پس از اين حادثه، سرلشکر محمد باقري در تماس تلفني با ارتشبد قمر جاويد باجوا، فرمانده ارتش پاکستان به مسأله ربايش تعدادي از مرزبانان جمهوري اسلامي در مرز ميرجاوه توسط گروهک تروريستي به درون خاک پاکستان اشاره کرد و اظهار داشت: «بر مبناي توافقات فيمابين نيروهاي مسلح دو کشور براي تأمين امنيت مرزهاي مشترک، انتظار داريم که نيروهاي مسلح پاکستان با اتخاذ تمهيدات لازم، نسبت به آزادسازي سريعتر سربازان و مرزبانان ربوده شده، اهتمام نمايند.

در اين مذاکره تلفني، ارتشبد باجوا ضمن اظهار تأسف از اين حادثه و توضيح اقدامات ارتش پاکستان جهت تعقيب و دستگيري تروريست هاي مذکور، ابراز اميدواري نمود که اقدامات نيروهاي نظامي و امنيتي پاکستان به دستگيري هرچه سريعتر تروريست ها و آزادسازي مرزبانان ربوده شده منجر شود.

در ادامه سرلشکر باقري بر ضرورت حضور و استقرار هرچه بيشتر نيروهاي نظامي و مرزباني پاکستان در مرزهاي مشترک با جمهوري اسلامي ايران براي تحکيم و تثبيت امنيت در اين مناطق و ممانعت از تحرکات اشرار و تروريست ها تأکيد کرد.

پس از اين گفتگوي تلفني نيز سردار محمد پاکپور فرمانده نيروي زميني سپاه را در رأس هياتي براي پيگيري موضوع به پاکستان سفر کرد و با مقامات نظامي و امنيتي اين کشور ديدار و گفتگو کرد.

۳- همکاري کشورها براي تامين امنيت مرزها و تجارت دريايي

يکي از پديده هاي که در ساليان اخير امنيت تجارت جهاني و اقتصاد کشورها را تهديد کرده است، پديده دزدان دريايي است. بي ترديد بسط و گسترش رويدادهايي همانند دزدي دريايي درآب هاي بين المللي نوع جديد تهديدات سازمان يافته به عنوان يکي ازنگران کننده ترين چالش ها پيش روي کشورها است.

در چند سال گذشته حملات متعدد دزدان دريايي درآب هاي بين المللي به ويژه منطقه خليج عدن به شناورها و کشتي هاي تجاري ابعاد جديدي ازتجاوزات منطقه اي و تهديدات فرامنطقه اي سازمان يافته را دربرابر کشورهاي منطقه قرارداده است.

از زماني که جولان دزدان دريايي درمنطقه خليج عدن باعث اخلال در روند عادي مبادلات تجاري و تردد کشتي هاي تجاري ايران در اين منطقه شد، نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران هم طبق وظيفه ذاتي خود و ماموريت ابلاغي واردعمل شد و با اعزام مستمر ناوگروه هاي دريايي به منطقه عدن تا حد زيادي از صدمات و آسيب هاي دزدان دريايي جلوگيري کرد.

اين حضور مقتدرانه ناوگروه هاي ايران به آب هاي بين المللي و خليج عدن نه تنها پاسخ کوبنده اي به دزدان دريايي حاضر در اين منطقه بود بلکه براي قدرت هاي بزرگ هم پيام آمادگي و قدرت يگان هاي دريايي ارتش را دربرداشت. البته جمهوري اسلامي که بر همکاري کشورها براي تامين امنيت منطقه بدون حضور قدرت هاي فرامنطقه اي تاکيد دارد، ميزباني يک اجلاس جهاني در اين خصوص بود.

اجلاس بزرگ فرماندهان نيروي دريايي کشورهاي حاشيه اقيانوس هند (IONS) از روز دوشنبه دوم ارديبهشت ۱۳۹۷ به ميزباني نيروي دريايي راهبردي ارتش در هتل اسپيناس تهران آغاز و تا ۵ ارديبهشت ادامه پيدا کرد.

اين اجلاس که تاکنون پنج دوره آن در کشورهاي مختلف برگزار شده، بزرگترين اجلاس نظامي تاريخ ايران است که ميزباني آن از ۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ به مدت ۲ سال برعهده نداجا بوده و حدود ۳۵ هيئت عالي رتبه نظامي از کشورهاي مختلف جهان براي شرکت در اين اجلاس ۲ روزه، به تهران سفر کردند.

لازم به ذکر است، از سال ۲۰۰۸ با پيشنهاد هند، اجلاس فرماندهان نيروهاي دريايي کشورهاي حاشيه اقيانوس شکل گرفت و از سال ۲۰۱۸ ميزباني آن به مدت ۲ سال به عهده ايران و نيروي دريايي ارتش گذاشته شد البته آمريکا بسيار تلاش کرد به عنوان عضو ناظر در اين اجلاس حضور داشته باشد اما با حضور و مخالفت ايران نتوانستند به اين مهم دست بيابند.

بيش از ۶۰ اقدام و سفر در جهت گسترش ديپلماسي دفاعي

اگر بخواهيم در قالب اعداد و ارقام ابعاد مختلف ديپلماسي فعال دفاعي کشورمان را مورد بررسي قرار دهيم، در رأس اين موارد بايد به ۴ سفر سرلشکر محمد باقري رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح کشورمان به ترکيه، سوريه، روسيه و پاکستان اشاره کرد، اين سفرها هر کدام به نوبه خود در تاريخ ۴۰ ساله انقلاب اسلامي بي سابقه بوده و داراي ابعاد مهم و استراتژيک و راهبردي هستند. اين سفرها داراي اهداف بسيار استراتژيک از جمله مبارزه با تروريسم، امنيت مرزها، برخورد با قاچاقچيان، مسائل مشترک، برگزاري رزمايش هاي مشترک و تامين امنيت منطقه بود.

در کنار اين سفرهاي، سرلشکر باقري به چهار کشور مختلف بايد به ديدار هاي او با مقامات عالي نظامي که به ايران سفر کرده اند و همچنين شرکت در اجلاس هاي امنيتي و نظامي مختلف و البته تماس تلفني با مقامات عالي نظامي کشورهايي همچون ترکيه، روسيه و سوريه اشاره کرد.

وزارت دفاع کشورمان نيز در اين دو سال اخير به تبعيت از ستاد کل نيروهاي مسلح ديپلماسي فعال دفاعي را در دستور کار خود قرار داده و به موازات افزايش قدرت سخت و نرم در صنايع دفاعي کشور ديپلماسي فعال دفاعي را در پيش گرفته است. از آن جمله مي توان به ۲سفر سردار سرتيپ پاسدار حسين دهقان وزير وقت دفاع کشورمان به روسيه و شرکت در نشست سه جانبه ايران ترکيه و سوريه در مسئله مقابله با تروريسم اشاره کرد سردار دهقان در زمان مسئوليت چندين تماس تلفني نيز با همتايان خود از روسيه و سوريه داشت.

امير سرتيپ امير حاتمي نيز که در دولت يازدهم مسئوليت وزارت دفاع را برعهده گرفت ديپلماسي فعال دفاعي را در دستور کار خود داشت و در اين راستا ۶ سفر خارجي انجام داد. سفر به ترکيه، آذربايجان، روسيه، عراق، سوريه و چين سفرهاي است که وزير دفاع کشورمان براي گسترش ديپلماسي دفاعي در دوران مسئوليت خود انجام داده است. امير حاتمي همچنين تماس هاي تلفني با وزراي دفاع روسيه، سوريه، عراق، افغانستان و پاکستان داشت و در خصوص مسائل مختلف دفاعي، نظامي،  مسائل مشترک و مهمتر از همه مسئله مبارزه با تروريسم با طرف هاي مقابل رايزني و گفتگو کرده است.

صادرات محصولات دفاعي؛ حلقه گمشده تجارت ايران

امروزه کسب درآمدهاي هنگفت از فروش و تجارت تسليحات نظامي به يکي از نشانه هاي رشد اقتصادي تبديل شده است. اين صنعت متاسفانه در دست معدودي از کشورهاي پيشرفته جهان است که به تجارتي سيري ناپذير و غير قابل کنترل مبدل شده است. تجارتي که به همان ميزان که براي کشورهاي توليد کننده انباشت ثروت به همراه دارد به همان اندازه نيز، عمده کشورهاي جهان سوم را متاثر کرده و به رقابت تسليحاتي تشويق کرده و براي آنها استيصال و درماندگي به همراه آورده است.

آمارهاي معتبر نشان دهنده اين واقعيت تلخ هستند که در منطقه خاورميانه طي چند سال گذشته خريد تسليحات و اسباب آتش افروزي رشد بسيار چشمگيري داشته است که اين افزايش حجم از زمان جنگ سرد به بعد بي سابقه بوده است.

براساس تازه ترين گزارش مؤسسه تحقيقات بين المللي صلح استکهلم( SIPR) ميزان واردات تسليحات مرگبار قاره آسيا و اقيانوسيه از  ٢٠١٢ الي ٢٠١٦ رشدي برابر ٧/٧ درصد داشته است که بخش اعظم آن مربوط به جنوب غرب آسيا است.

اگرچه جمهوري اسلامي براساس اصول و مباني اعتقادي و قانوني خود هيچ گاه به دنبال آتش افروزي و جنگ در منطقه و جهان نبوده و نيست، اما بايد به اين مهم نيز توجه داشت که صنعت فروش تسليحات نظامي يکي از پرسود ترين صنايع در جهان است و مي توان در راستاي تعامل با کشورهاي دوست و همسايه و در جهت تقويت بنيه دفاع اين کشورها براي پاسداري از خاک و سرزمينشان فروش تجهيزات بومي را در دستور کار قرار داد و از اين مهم غافل نبود.

 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg