کد مطلب: 173015
مديرکل دامپزشکي چهارمحال وبختياري:
آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان در چهارمحال و بختياري ديده نشده است/مرغداران موارد مشکوک را گزارش کنند
تاریخ انتشار : 1397/08/03 09:30:15
نمایش : 211
مديرکل دامپزشکي چهارمحال وبختياري گفت: از مردم درخواست داريم در صورتي که تلفات نامتعارف و غير معمول در طيور خانگي و يا مرغداري ها مشاهده کردند به شبکه هاي دامپزشکي و سامانه پاسخگويي اداره کل دامپزشکي به شماره ۱۵۱۲ اطلاع رساني نمايند تا اقدامات پيشگيرانه و کنترلي انجام شود.
به گزارش هفت چشمه، حسينعلي سلطاني مديرکل دامپزشکي استان چهارمحال وبختياري درگفت وگوبا جهانبين نيوز،اظهار داشت: با توجه به اين که اقليم ايران مکاني سازگار براي مهاجرت پرندگان وحشي بوده و اين پرندگان ممکن است حامل و ناقل بيماري آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان باشند بايد تدابير لازم براي پيشگيري از آن ورود بيماري انديشيده شود.

سلطاني بيان داشت: نحوه انتقال بيماري در صورتي که اقدامات حفاظتي صورت نگيرد به راحتي از طريق تنفس، خوردن گوشت آلوده و از طريق پوست خراشيده و آلوده به ويروس صورت گيرد.

مدير کل دامپزشکي استان با بيان اينکه اين بيماري خسارت اقتصادي فراواني به مرغداري ها وارد مي آورد تصريح کرد: در سال ۹۵ با درگيري استان به اين بيماري حدود ۱۰ ميليارد ريال غرامت به خسارت ديدگان پرداخت شد.

سلطاني افزود: با توجه به اين که استان هم جوار درگير بيماري هست و بيماري به سرعت در حال انتشار است بايد اقدامات و تدابير لازم انديشيده شود تا درگير بيماري نشويم و خسارات به حداقل برسد.

وي ادامه داد با همکاري ادارات و ارگان هاي مرتبط خصوصا نيروي انتظامي مي توان تا حد زيادي از بروز بيماري جلوگيري کرد همچنان که دامپزشکي استان به صورت مراقبت هاي فعال و غيرفعال کار رصد و پايش بيماري را در طيور خانگي و پرندگان وحشي انجام مي دهد.

وي گفت: آموزش و اطلاع رساني صحيح مي تواند بسياري از مشکلات را کاهش دهد و مردم را آگاه تر به کمک دامپزشکي سوق دهد.

سلطاني علائم بيماري آنفولاآنزاي فوق حاد پرندگان را پرخوني تاج و ريش، افسردگي و تلفات زياد عنوان کرد و گفت: از مردم درخواست داريم در صورتي که تلفات نامتعارف و غير معمول در طيور خانگي و يا مرغداري ها مشاهده کردند به شبکه هاي دامپزشکي و سامانه پاسخگويي اداره کل دامپزشکي به شماره ۱۵۱۲ اطلاع رساني نمايند تا اقدامات پيشگيرانه و کنترلي انجام شود.

انتهاي پيام/1022ج
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg