کد مطلب: 173005
رهبر انقلاب در ابتداي جلسه‌ي درس خارج فقه:
مسئولان جز در موارد نظامي، امنيتي و اموري که با دشمن مقابله داريم، بايد شفاف باشند
تاریخ انتشار : 1397/07/30 19:15:22
نمایش : 214
رهبر معظم انقلاب در ابتداي جلسه‌ي درس خارج فقه خودتأکيد کردند: مسئولان جز در موارد نظامي، امنيتي و اموري که با دشمن مقابله داريم، بايد شفاف باشند و هيچ رازي را از مردم پنهان نکنند.

به گزارش هفت چشمه به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر انقلاب اسلامي صبح دوشنبه گذشته (۹۷/۰۷/۲۳) در ابتداي جلسه‌ي درس خارج فقه خود، در توضيح «نامه‌ي حضرت اميرالمؤمنين (عليه‌السلام) خطاب به مسئولان و فرماندهان نظامي»(۱) برخي وظايف آنان را برشمردند و اين نامه را به مثابه دستورالعملي براي همه مديران نظام اسلامي دانستند و با اشاره به فرازهايي از اين نامه گفتند: در منطق حکومت علوي اگر کسي به خاطر مسئوليتش داراي امتياز و احترامي شد، اين موضوع نبايد اخلاق و رفتار او را با مردم تغيير بدهد و او را از مردم دور کند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: مسئولان نظام اسلامي بدانند شکر  نعمت مسئوليتشان در  اين است که به بندگان خدا  نزديکي بيشتري پيدا کنند، با آنان نشست و برخاست کنند و نسبت به آنها مهرباني و توجه بيشتري به خرج دهند.


ايشان سپس به فراز ديگري از اين نامه درباره موضوع شفافيت مسئولان پرداختند: «اَلا وَ اِنَّ لَکُم عِندِي اَن لَا اَحتَجِبَنَّ دُونَکُم سِرّاً اِلّا في حَرب».

ايشان در شرح اين فراز از نامه حضرت علي (عليه‌السلام)  گفتند: «اين نکته‌ي بسيار مهمّي است؛ اين شفّافيّتي که حالا سر زبانها است که «آقا شفّاف، شفّاف»، در کلام اميرالمؤمنين است. بعضي‌ها عادت کرد‌ه‌اند هر چيز خوبي که در جامعه‌ي اسلامي است را نسبت بدهند به غربي‌ها. واقعاً انسان تعجّب ميکند از کوته‌فکري بعضي‌ها! توجّه به مردم، آراء مردم، اهتمام به مردم، ميگويد «ما از غربي‌ها ياد گرفتيم اينها را»؛... وقتي مراجعه به منابع اسلامي نميکنيد، وقتي کلمات اميرالمؤمنين و رسول مکرّم اسلام را نميخوانيد، بلد نيستيد، خب بله، از غربي‌ها بايد ياد بگيريد. ميگويند بعضي‌ها، مي‌شنويد که «بله، اين شفّافيّت را هم آنها به ما ياد دادند»؛ نخير، شفّافيّت را اميرالمؤمنين ياد داده؛ ميگويد حقّ شما بر من -يعني حقّي که شما پيش من داريد- [اين است که] هيچ رازي را از شما پنهان ندارم، هيچ حرفي را از شما پنهان نکنم، مگر در جنگ و مسائل جنگ و مسائلي که با دشمن طرف هستيم، اينجا نميشود حرفها را زد؛ چون حرف را وقتي که گفتيم، شما شنفتي، دشمن هم مي‌شنود. بله در اين مسائل حرب -حرب، اعمّ از همين حرب به‌اصطلاح نظامي و مانند اينها است- در مسائل امنيّتي، در مسائل نظامي، در مسائل گوناگوني که جنگ داريم با دشمن، مقابله‌ي با دشمن داريم، بله اينجا جاي افشاگري نيست، جاي شفّافيّت نيست، امّا در غير اينها، در مسائل عموميِ مردم، اَن لَا اَحتَجِبَنَّ دُونَکُم سِرّاً.»

رهبر انقلاب بر اين نکته تأکيد کردند که: مسئولان جز در موارد نظامي، امنيتي و اموري که با دشمن مقابله داريم، بايد شفاف باشند و هيچ رازي را از مردم پنهان نکنند.
 
انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg