کد مطلب: 172417
ادامه روند واردات مساله دار به کشور؛
عربستان هم به ليست وارد کنندگان کالا به ايران اضافه شد/ واردات تاير بادي از بزرگترين واردکننده دنيا+ جدول
تاریخ انتشار : 1396/09/13 12:07:05
نمایش : 1005
در شرايطي که سعودي ها حتي آب خوردن مردم کشور خود را وارد مي کنند و صنايع توليدي در اين کشور اساساً وجود خارجي ندارد، ايران از اين کشور محصولاتي را وارد کرده است.

به گزارش هفت چشمه به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ طي چند سال گذشته واردات بي رويه مانعي بزرگ در اقتصاد کشور شناسايي شده اما همچنان روند و آمار واردات بسيار بالاست.

افزيش واردات در 7 ماه گذشته و کاهش صادرات غير نفتي نگراني هاي زيادي را به وجود آورده است؛ نکته قابل توجه واردات کالاهايي است که مشابه داخلي دارند و در بسياري از مراکز توليدي کشور در حال توليد هستند اما به علت پايين بودن قيمت واردات ترجيح مسئولان متولي به وارد کردن محصولات است.

در شرايطي که اقتصاد ايران از تحريم هاي پي در پي ضربه ديده است، واردات عجيب و غريب حاکي از دست هاي پشت پرده براي وابستگي بيشتر اقتصاد به بيگانگان است.

در ميان کشورهايي که انواع و اقسام کالاها از آنها وارد کشور مي شود، نام برخي از کشورها مانند عربستان سعودي هم ديده مي شود؛ عربستان سعودي در شرايط دشمني با ايران قرار گرفته ولي واردات کالا از آن همچنان ادامه دارد.

نکته قابل توجه اين است که مصرفي ترين کشور در دنيا عربستان سعودي است؛ در شرايطي که سعودي ها حتي آب خوردن مردم کشور خود را وارد مي کنند و صنايع توليدي در اين کشور اساساً وجود خارجي ندارد، ايران از اين کشور محصولاتي را وارد کرده است.

سعودي ها به خاطر داشتن ذخاير نفتي در سالهاي گذشته اقتصادي کاملاً وابسته به نفت داشته و همه کالاهاي خود اعم از مصرفي و خوراکي را از ساير کشورها وارد مي کنند اما اين کشور صادرات بسيار ناچيزي به تعداد انگشت شمار به برخي از کشورها دارد البته همه صادرات عربستان نفتي بوده و مقادير ناچيزي صادرات غير نفتي دارد که البته يکي از کشورهاي مورد هدف آنها ايران است.

واردات تايربادي براي خودروهاي سواري، قوطي وجعبه چند لايه به هم فشرده براي بسته بندي مواد غذايي، سنگ آسياب و سنگ سنباده از محصولاتي هستند که ايران از عربستان وارد مي کند.

گزارش هاي متعددي از واردات عجيب و يا واردات از کشورهايي که اصولا خودشان وارد کننده هستند در رسانه ها منتشر شده است اما تا کنونمسئولان پاسخگويي لازم را نداشته و واکنشي به اين موضوع نشان نداده اند.

 

انتهاي پيام/ط

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg