کد مطلب: 172400
عظمايي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد:
زنجبيل، اکسير جواني پوست/ مقدار مجاز مصرف زنجبيل در زنان باردار
تاریخ انتشار : 1396/09/08 01:41:00
نمایش : 692
يک محقق و پژوهشگر طب سنتي گفت: زنجبيل يکي از بهترين راه‌ حل‌ها براي رفع تهوع و استفراغ ناشي از ويار بارداري است.
به گزارش هفت چشمه، حيدر عظمايي محقق و پژوهشگر طب سنتي در گفت و گو با خبرنگار  حوزه کلينيک گروه علمي پزشکي باشگاه خبرنگاران؛ درباره زنجبيل اظهار کرد: زنجبيل طبع گرم و خشک دارد و حاوي کلسترول مفيد، سديم، پتاسيم، کربوهيدرات، فيبرغذايي، قند، پروتئين، کلسيم، فوليک اسيد، آهن، منيزيم، آنتي اکسيدان و ويتامين‌هاي A ، B ،C ،E ، b۱۲ ،b۶ است.

 وي بيان کرد: اهميت غذايي زنجبيل آنقدر زياد است که در قرآن کريم (سوره انسان آيه ۱۷) نيز به آن اشاره شده است؛ زنجبيل مقوي قلب، مُدر، محرک سيستم ايمني، افزايش دهنده ترشحات روده‌اي، کاهش‌دهنده کلسترول خون، محرک گردش خون مغزي و هضم غذا است؛ مصرف اين گياه همچنين سبب رفع تهوع، سرفه و لخته شدن خون نيز مي‌شود.

اين محقق و پژوهشگر طب سنتي افزود: زنجبيل ضد باکتري و سموم کبدي است و براي پيشگيري از تهوع و استفراغ، کم‌اشتهايي و بي‌اشتهايي رواني، برونشيت و روماتيسم استفاده مي‌شود. زنجبيل در بهبود بيماري‌هاي کليه، رفع چاقي ران، تورم و آب‌آوردن بافت‌ها نيز مؤثر است.

 عظمايي تاکيد کرد: جينجرول مهم‌ترين جزء تشکيل دهنده زنجبيل و ايجاد کننده طعم و مزه در اين گياه است. زنجبيل از رشد سلول‌هاي سرطاني به ويژه سرطان روده بزرگ، در فرد جلوگيري و با افزايش ترشح بزاق دهان و آنزيم‌هاي گوارشي به هضم و جذب مواد غذايي کمک مي‌کند.

 وي گفت: زنجبيل مخاط خلطي را از ريه‌ها بيرون مي‌راند و تاثير بسزايي در درمان آسم، برونشيت و ساير ناراحتي‌هاي تنفسي دارد. زنجبيل نيرو‌بخش، مقوي معده، باد‌شکن، ضد غلظت خون، تقويت کننده حافظه و دفع‌کننده بلغم و رطوبت غليظي است که روي جداره روده و معده مي‌چسبد.

اين محقق و پژوهشگر طب سنتي تصريح کرد: زنجبيل جهت بهبود فلج و ضعف اعصاب نيز تجويز مي‌شود؛ همچنين اين گياه براي درمان اسهال ناشي از مسموميت غذايي نيز مفيد است؛ مخلوط زنجبيل با نبات و کُندُر نقش موثري در جلوگيري از نفخ ناشي از مصرف ميوه‌هاي نارس دارد.

 تاثير معجزه آساي ماساژ موضعي با زنجبيل در درمان روماتيسم

عظمايي عنوان کرد: ماساژ موضعي اندام‌هاي بدن مانند دست و پا با روغن زنجبيل يا زنجبيل خشک و آب تازه آن و همچنين استفاده از زنجبيل و دارچين با عسل براي درمان روماتيسم مفيد است؛ زنجبيل ترشح هورمون کورتيزول را نيز در غدد فوق‌کليوي افزايش مي‌دهد.

 وي اظهار کرد: افراد براي درست کردن يک سس خوشمزه، بايد زنجبيل را با روغن زيتون، فلفل قرمز خشک شده، دارچين، ميخک، برگ بو و پياز به خوبي مخلوط کنند.

نحوه مصرف زنجبيل در دوران بارداري

 اين محقق و پژوهشگر طب سنتي بيان کرد: هفته‌هاي ششم تا شانزدهم، مهم‌ترين زمان بروز ويار،‌ تهوع و استفراغ در زنان باردار که با تهوع صبحگاهي همراه است اما زنان باردار بيشتر در ظهر و عصر دچار تهوع و استفراغ مي‌شوند.

 عظمايي گفت: طبق تحقيقات صورت گرفته زنجبيل براي کاهش تهوع، استفراغ و رفع تهوع صبحگاهي مورد استفاده قرار مي‌گيرد؛ در طب رايج براي رفع تهوع و استفراغ ناشي از ويار زنان باردار بيشتر از ويتامين b۶ کمک گرفته مي‌شود؛ مطالعات انجام‌شده نشان مي‌دهد که زنجبيل و ويتامين b۶ هر۲ در کنترل تهوع، استفراغ و ويار دوران بارداري نقش دارند.

 وي تاکيد کرد: زنجبيل ميزان کلسترول خون در زنان باردار را کاهش مي‌دهد و در بهبود سرماخوردگي و سرفه‌هاي دوران بارداري نيز مؤثر است؛ زنجبيل به علت داشتن آنتي اکسيدان، ويتامين C و فوليک‌اسيد، سبب رفع التهاب و موجب تقويت سيستم ايمني مادر و جنين مي‌شود؛ زنجبيل گردش‌خون مادر و جنين را بهبود مي‌بخشد و در انتقال مواد غذايي و اکسيژن نيز تاثير چشمگيري دارد.

 اين محقق و پژوهشگر طب سنتي با اشاره به نقش مؤثر زنجبيل در رفع سوزش معده، تصريح کرد: افراد بهتر است از زنجبيل تازه استفاده کنند همچنين زنان باردار نيز بايد از مصرف خود‌سرانه اين گياه خودداري کنند؛ زيرا افراط در مصرف زنجبيل موجب بروز سقط جنين و آغاز قاعدگي مي‌شود. زنان باردار تنها مجاز هستند که روزانه حدود يک گرم زنجبيل استفاده کنند. به طور کلي مصرف زنجبيل در دوران بارداري و شيردهي بايد با احتياط صورت بگيرد.

جوان‌سازي  پوست با مصرف زنجبيل 

 عظمايي گفت: زنجبيل به علت اينکه سبب ايجاد گردش خون در بدن مي‌شود، ضد پيري پوست و رفع کننده لک و جوش است؛ افراد براي رفع سوختگي بايد از آب تازه زنجبيل استفاده کنند همچنين براي درخشان شدن پوست نيز،‌ اشخاص بايد زنجبيل تازه را برش بدهند و آن را بر روي پوست بگذارند.

وي افزود: افراد بايد براي کاهش رنگ‌دانه‌ها و شادابي پوست، چند تکه زنجبيل تازه را برش بدهند و به مدت  ۳۰ تا ۴۰ دقيقه بر روي پوست بگذارند؛ روغن زنجبيل با ايجاد گردش خون مناسب در کف سر سبب رفع ريزش مو مي‌شود و رشد مو را نيز تحريک مي‌کند. زنجبيل همچنين درمان کننده شوره سر و مو‌خوره نيز است. افراد براي رفع شوره سر و مو‌خوره بايد کمي روغن زنجبيل را به شامپوي سرشان اضافه کنند، سپس موهايشان را با آن بشويند.

 اين محقق و پژوهشگر طب سنتي درباره عوارض ناشي از مصرف زنجبيل گفت: افراد گرم‌مزاج نبايد در مصرف زنجبيل زياده‌روي کنند همچنين زنجبيل در کودکان زير ۲ سال نيز بايد با احتياط مصرف شود؛ استفاده زياد از زنجبيل موجب سوزش سرِدل مي‌شود؛ افرادي که دچار سنگ کليه هستند بايد پيش‌ از مصرف زنجبيل با پزشک خود مشورت کنند.

 عظمايي يادآور شد: اشخاصي که داروهاي رقيق‌کننده خون مانند آسپرين و وارفارين مصرف مي‌کنند نيز نبايد زنجبيل بخورند؛ مصرف زياد و همزمان زنجبيل با دارو‌هاي قلبي، ديابت و فشار‌ خون تداخل ايجاد مي‌کند بنابراين بايد بين استفاده از اين دارو‌ها با مصرف زنجبيل حداقل 2 ساعت فاصله باشد؛ افراط در استفاده از زنجبيل مي‌تواند باعث اختلالات سيستم عصبي مرکزي شود.

 

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg