کد مطلب: 171728
گزارش دانا از سرمايه دارترين دولت کشور/
وزراي ميلياردري که قادر به حل مشکلات اقتصادي نيستند/ مردم همچنان چشم انتظار وعده هايي که قرار بود 100 روزه محقق شود
تاریخ انتشار : 1396/01/19 10:10:16
نمایش : 866
دولت روحاني از همان ابتدا با شعار تغيير در وضع اقتصادي به صحنه آمد و در سخنراني انتخاباتي خود وعده هاي بسياري داد که در حال حاضر هيچ کدام از آنها محقق نشده و وزراي دولت هم ظاهرا تمايلي براي تحقق آن وعده ها ندارند. 

به گزارش هفت چشمه به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ دولت آقاي روحاني اولين روز هاي کاري دولت خود را با شعار تغيير و تحول در تمام عرصه هاي کشور آغاز کرد و قول داد که تا 100 روز کاري تمام مشکلات اقتصادي ، اجتماعي و سياست داخلي و خارجي را رفع کند.

 

روحاني در روزهاي تبليغات انتخاباتي وعده داد که "راه‌حل‌هاي کوتاه‌مدت يک ماه و 100روزه براي حل مشکلات و معضلات اقتصادي، اجتماعي و سياست داخلي و خارجي در دولت تدبير و اميد پيش‌بيني شده است که با اين برنامه ما مي‌توانيم در يک فرصت کوتاه شاهد تحول اقتصادي باشيم".

 

اين سخنان در اولين برنامه تبليغاتي آقاي روحاني در رسانه ملي 7 خرداد سال 92 مقابل دوربين برنامه‌اي با اسم «با دوربين» قرار گرفت و درباره برنامه‌هايش براي اداره کشور با مردم سخن گفت. آقاي روحاني در زماني از رفع مشکلات اقتصادي آن هم در بازه زماني 100 روزه سخن به ميان آورد که مردم با بسياري از مشکلات اقتصادي در آن زمان دست و پنجه نرم مي کردند و به نوعي منتظر سخناني بودند که اميدي براي آنان در زمينه اقتصادي داشته باشد.

 

اما سخنان روحاني درباره وعده 100 روزه مسائل و مشکلات اقتصادي تنها به دوران نامزدي وي براي رياست جمهوري ختم نشد و در اولين سخنراني خود بعد از پيروزي در انتخابات سال 92 مجددا ياد آور وعده ي 100 روزه خود شد و گفت: "وعده مي‌دهيم که طبق سخنان قبلي، حتماً طي 100 روز اول و حتي کوتاه‌تر از‌ آن اقدامات ضروري و فوري را براي رونق‌بخشي اقتصادي و حل مشکلات انجام دهيم و ماحصل آن نيز به اطلاع مردم خواهد رسيد".

 

بعد از اين اظهارات روحاني درباره حل مشکلات اقتصادي و گذشت 100 روز از عمر دولت يازدهم مردم و رسانه ها سخن از اعتراض به ميان آوردند که چرا بعد از گذشت 100 روز هنوز که هنوز است مشکلات اقتصادي حل نشده است و حال اقتصادي مردم بدتر از گذشته شده است.

 

در اين ميان بود که دولتمردان روحاني و شخص رئيس جمهور گفتند منظور ما ارائه راه حل براي مشکلات اقتصادي بود و کسي صحبت از حل مشکلات در 100 روز به ميان نياورده است.

 

در اين بازه زماني کوتاه مدت که شايد دوماه هم به طول نيانجاميده است دولت مردان دولت يازدهم چندين بار سخنان خود را تغيير دادند و بعد از آن هم به گفته بسياري از نمايندگان و کارشناسان دولت يازدهم نتوانست وعده هاي خود را محقق نمايد و امروز بعد از گذشت چهار سال از عمر اين دولت  مردم هنوز که هنوز است با بسياري از مشکلات اقتصادي دست و پنجه نرم مي کنند.

 

برخي معتقدند که شايد علت عدم تحقق وعده هاي دولت يازدهم به دليل ضعف و بي توجهي مسئولان و وزراي کابينه اين دولت به مشکلات اقتصادي مردم است، وزراي سرمايه دار دولت که رنگ و بويي از ضعف و فقر در زندگي خود نديده اند و صاحبان سرمايه هاي کلان و چند صد ميلياردي کشور هستند شايد بخوبي درد و ضعف قشر کم توان و فقير جامعه را ندارند.

 

الياس نادران نيز در برنامه تا ثريا اشاره اي به سرمايه ميلياردي وزراي دولت يازدهم کرد و گفت: چند وزير دولت بين 800 ميليارد تا هزار ميليارد تومان ثروت دارند، آيا وزرا حاضر هستند دارايي‌هاي‌شان را اعلام کنند.

 

قديري ابيانه سفير اسبق ايران در مکزيک نيز طي سخناني در جمع دانشجويان فني و مهندسي دانشگاه باهنر شيراز در خصوص دارايي هاي مسئولان و رئيس جمهور گفته است که  اگر مردم بدانند که رئيس جمهور در خانه 50 ميليارد توماني زندگي مي‌کند، ديگر به او رأي نخواهند داد.

 

بنابراين به نظر مي رسد از يک سو در حالي که دولت تبليغات گسترده اي براي انصراف مردم از يارانه ها انجام داد و در اين زمينه حتي کار به تهديد مردم نيز رسيد و از طرف ديگر بنزين نيز بالاخره 4 رقمي شد، اما گويا اين تغيير و تحولات در کشور براي عده اي بي تاثير و کم اهميت بوده که هنوز شاهد هزينه هاي کلان در دولت هستيم. 

 

با اين اظهارنظرها و تفاسير اينکه برخي از وزراي دولت سرمايه هاي کلان و چند صد ميلياردي دارند و خود دولت هم هزينه هاي جاري زيادي را براي خود بوجود آورده است بر کسي پوشيده نيست، به گفته يکي از کارشناسان اقتصادي ميزان هزينه هاي جاري دولت تا حدي زياد است که براي تامين اين هزينه ها حتي دست به منابع صندوق توسعه ملي زده اند تا بخشي از اين هزينه ها را جبران کنند.

 

در صورتي که بايد از منابع اين صندوق بنا به دستور رهبر معظم انقلاب صرف توليد و اشتغال زايي در کشور شود که در حاليکه مسئولان و برخي از کارشناسان معتقدند اين منابع صرف هزينه هاي جاري دولت مي شود و در حال حاضر اين صندوق با کمبود منابع مالي مواجه است.

 

با نگاه به وضعيت وزراي دولت يازدهم و عدم توجه به وضعيت معيشت و اقتصادي مردم اين سخن بنيان گذار کبير انقلاب براي مردم تداعي ميشود که مسئولان بايد از قشر طبقه پايين جامعه باشند و افرادي که سرمايه دار و از قشر مرفه جامعه هستند نمي توانند مشکلات مردم فقير و طبقه پايين جامعه را بفهمند و حل کنند.

 

به درستي کسي که در رفاه و آسايش زندگي مي کند هيچ گاه نمي تواند درد و رنج مردمي را که در طبقات پايين جامعه قرار دارند درک و براي آنان چاره انديشي کند مگر آنکه تفکر و ديد جهادي در آن مسئول باشد. اگر نگاهي گذرا به رفتار مسئولان دولت و وزرا در خصوص برخورد با نجومي بگيران و دفاع از آن ها در اذهان عمومي داشته باشيم متوجه اين مسئله مي شويم که آنان نگاه دغدغه مند به مسائل و مشکلات اقتصادي کشور ندارند.

 

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg