حدیث موضوعی
آخرین اخبار
چندرسانه ای
کد مطلب: 171376
تکميلي/ گزينه ترامپ براي وزارت خارجه:
نبايد از حمايت ايران از تروريسم غافل شد/از عناصر مفيد توافق کنوني استفاده خواهم کرد/ايران دشمن مشترک آمريکا، اسرائيل و اعراب است
تاریخ انتشار : 1395/10/23
نمایش : 427
گزينه پيشنهادي ترامپ براي پست وزارت خارجه آمريکا، در بخش دوم جلسه استماع سنا هم اظهاراتش عليه ايران را تکرار کرد.

 

به گزارش هفت چشمه به نقل از فارس، «رکس تيلرسون» گزينه پيشنهادي رئيس‌جمهور منتخب آمريکا روز چهارشنبه در نشستي بسيار طولاني در کميته روابط خارجي سنا شرکت کرد.

وي در اين نشست که با هدف بررسي صلاحيت وي تشکيل شده بود، به ده‌ها سوال در مورد موضوعات مختلف از جمله ايران و وضعيت منطقه پاسخ داد. (بخش نخست)

وي در بخش دوم اين نشست که بعد از وقت تنفس برگزار شد، در مورد توافق هسته‌اي با ايران گفت: «تمرکز بيش از حد بر مسئله هسته‌اي، موجب مي‌شود تا از تهديد فوري‌تر از جانب ايران، يعني حمايت اين کشور از تروريسم، از جمله از حماس و حزب‌الله غافل شويم.»

تيلرسون افزود: «همانطور که گفتم بايد توافق هسته‌اي و توافقات جانبي آن را مورد بازبيني جامع قرار دهيم و ساز و کارهاي راستي‌آزمايي آن و ميزان پايبندي ايران به اين توافق را بررسي کنيم.»

گزينه پيشنهادي ترامپ که در ابتداي صحبت‌هايش هم گفته بود آمريکا بايد به سمت توقف کامل غني‌سازي در ايران و خروج مواد غني‌شده از اين کشور تلاش کند، بار ديگر گفت واشنگتن بايد به دنبال ممانعت دائمي از دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي باشد.

وي گفت: «هدف من اين است که از عناصر اين توافق که ممکن مفيد باشند، در پايان اين توافق يا در توافق جايگزين، براي رسيدن به هدف ممانعت دائمي از دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي استفاده کنم.»

تيلرسون پيش از اين مدعي شد که توافق هسته‌اي به ايران اجازه مي‌دهد تا از ديگر کشورها سلاح هسته‌اي خريداري کند.

او در پاسخ به تذکر يکي از سناتورها که اين مسئله را اشتباه مي‌دانست، گفت: «اين صحبتم که بر اساس برجام ايران از خريد سلاح هسته‌اي منع نشده، اشتباه لفظي بود. ان‌پي‌تي (پيمان منع گسترش تسليحات هسته‌اي) و برجام اين اجازه را به ايران نمي‌دهند.»

در ادامه يکي از سناتورها از او در مورد مراودات شرکت نفتي «اکسون» در زمان مديريت وي، با شرکت ملي نفت ايران و نهادهاي وابسته به سپاه پاسداران سوال کرد. 

تيلرسون در پاسخ گفت: «جزئيات مواردي را که مي‌گوئيد به ياد ندارم.»

او در بخش ديگري از اين نشست به تحولات منطقه‌اي پرداخت و گفت وجود «تهديد ايران» موجب شکل‌گيري يک محور مشترک شده است.

وي گفت: «به واسطه ايران، اکنون شاهد آن هستيم که اسرائيل، ايالات متحده و همسايگان عرب منطقه، همگي دشمني مشترک دارند.»

او با اين وجود احتمال همکاري با ايران براي مقابله با گروه تروريستي داعش را رد نکرد. وي گفت بايد در سوريه به وضعيتي باثبات بين معارضين و دولت دست يافت و بر مقابله با داعش متمرکز شد.

وي در مورد همکاري با ايران، افزود: «شکست داعش پيش روي ماست و همين حالا هم داريم با آن‌ها در عراق همکاري مي‌کنيم.»

انتهاي پيام/ق

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

fff
پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg