حدیث موضوعی
آخرین اخبار
چندرسانه ای
کد مطلب: 171335
از اولين حضور «تلاش» تا شليک در «خارک» پس از 27 سال
گزارش مشروح فارس از رزمايش پدافند هوايي در اطراف تاسيسات هسته‌اي+تصاوير
تاریخ انتشار : 1395/10/12 07:37:04
نمایش : 435
رزمايش مشترک پدافند هوايي با محوريت قرارگاه خاتم‌الانبياء(ص) به مدت 3 روز در مناطق مختلفي از جنوب کشور برگزار شد که در آن دستاوردهاي متعددي مورد تست و ارزيابي ميداني قرار گرفتند.
 

به گزارش هفت چشمه به نقل از فارس، مقوله پدافند هوايي همواره از اهميتي بالا در رده‌هاي نظامي هر کشوري محسوب مي‌شود چرا که نخستين سد دفاعي در برابر هجوم يگان‌هاي پروازي دشمنان خواهد بود، لذا کشورهاي مختلف همواره در راه پيشرفت هرچه بيشتر اين نيروي مهم کوشيده‌اند تا با ايجاد يک آسمان امن، علاوه بر حفظ تماميت ارضي خود در بُعد نظامي، امنيت اقتصادي و سياسي را نيز به ارمغان آوردند.

در ايران نيز موضوع مهم و حساس پدافند هوايي به عنوان يک مقوله راهبردي تلقي مي‌شود و به همين منظور با تدبير فرماندهي معظم کل قوا و نظر فرماندهي آجا و فرماندهي سابق نيروي هوايي، به عنوان يگان چهارم ارتش جمهوري اسلامي ايران در تاريخ 10 شهريورماه 1387 اعلام موجوديت کرد.

هرچند سابقه حضور يک نيروي مستقل پدافند هوايي به صورت مجزا به سال‌هاي جنگ سرد باز مي‌گردد اما کشورمان با در پيش گرفتن راهبردي جديد، عملا موفق به خلق نمونه‌اي خاص از اين نيرو تحت قالب قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص) شد که با تمامي موارد مشابه خود در سرتاسر دنيا از آنجا متفاوت است.

اين مجموعه مهم و حساس با اعمال نظارت و فرماندهي بر تمامي يگان‌هاي پدافند هوايي موجود در سطوح نيروهاي مسلح اعم از ارتش و سپاه، تمامي آنان را تحت شبکه‌اي يکپارچه با يکديگر هماهنگ مي‌سازد که علاوه بر اطمينان‌پذيري بالاتر و بهره‌گيري حداکثر از امکانات از هرگونه اختلال در شرايط حساس نبرد جلوگيري خواهد کرد، لذا امروزه فرماندهي قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء(ص) با هدايت يگان‌هاي مختلف پدافند توپخانه اي، موشکي، راداري، جنگ الکترونيک و البته يگان‌هاي پروازي رهگير نيروي هوايي ارتش، نقش مهمي را در ساختار نيروهاي مسلح ايفا مي‌کند که در صورت لزوم، توانايي پاسخ‌دهي مناسب به تمامي تهديدات را به نحو احسن خواهد داشت.

* رزمايش مدافعان آسمان ولايت؛ تمرين امنيت در آسمان جنوب

رزمايش مشترک پدافند هوايي از تاريخ 6 تا 8 دي ماه به مدت سه روز و در گستره‌اي به وسعت 496 هزار کيلومتر مربع برگزار شد که شامل بيش از 1000 نقطه پدافندي در قالب 3 منطقه پدافندي جنوب غرب واقع در اميديه، منطقه پدافندي جنوب شرق در بندرعباس و به مرکزيت منطقه پدافندي جنوب در بوشهر برگزار شد که طي آن نسل جديدي از تسليحات قرارگاه پدافند هوايي مورد آزمايش قرار گرفت.

محوريت اين رزمايش که با هدف تامين آسماني ايمن در يکي از حساس‌ترين نقاط مرزهاي هوايي کشورمان همراه بود و با توجه به آنکه منطقه اصلي رزمايش شامل حساس‌ترين پايانه‌ها و مراکز نفتي واقع در شمال خليج فارس خصوصا جزيره خارک، شاهراه حياتي و جهاني انتقال انرژي در منطقه مياني خليج فارس، ميادين گازي پارس جنوبي، منطقه راهبردي و حساس نيروگاه اتمي بوشهر و مراکز مهم نظامي و شهري بوده است، مي‌توان اينگونه استنباط کرد که قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص) با آزمايش و محک زدن نيروهاي خود در سخت‌ترين شرايط ممکن، به دنبال بررسي عملکرد هريک از يگان‌ها در شرايط نزديک به جنگ بوده است.

از سوي ديگر با توجه به وضعيت آشفته منطقه خاورميانه که طبيعتا موجب عبور اکثريت هواپيماهاي مسافربري خطوط هوايي سراسر دنيا از فضاي تحت حاکميتي کشورمان به عنوان ايمن‌ترين منطقه پروازي غرب آسيا شده‌است، مي‌توان برگزاري اين تمرين نظامي را در يکي از پرترافيک‌ترين شاهراه‌هاي عبور هواپيما بر فراز کشورمان با نزديک به 1000 پروازي عبوري که منطقه اروپا را به جنوب خليج فارس و سپس جنوب شرق آسيا متصل مي‌کند، اينگونه قلمداد کرد که اين نيرو به دنبال نمايش اين مقوله بوده که تامين امنيت مسيرهاي هوايي بر فراز مرزهاي هوايي (FIR) و نقاط شناسايي دفاع هوايي (ADIZ) در کنار حفظ مناطق پرواز ممنوع (NFZ) همواره از اهميت بالايي برخوردار است.

لذا با توجه به توضيحات بالا، حجم وسيعي از تجهيزات پدافند هوايي نيروهاي مسلح شامل ارتش جمهوري اسلامي ايران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، نيروي انتظامي و مرزباني تحت شبکه يکپارچه قرارگاه خاتم الانبياء(ص) در منطقه گسترده‌اي در جنوب کشور از جنوب خوزستان تا بوشهر و جنوب استان‌هاي فارس و کرمان و نهايتا بخش اعظمي از استان هرمزگان اقدام به تمرينات نظامي کردند که شامل انواع تجهيزات پدافند توپخانه‌اي و موشکي، سايت راداري سيار و ثابت، مراکز شنود زميني و هواپيماهاي شنود الکترونيکي و سيگنالي، يگان‌هاي مهندسي و مقابله با جنگ‌هاي نوين (ش.م.ه)، مراکز ديده‌باني و ارتباطي و نهايتا هواپيماهاي رهگير نهاجا شده است که نکته متمايز آن، بهره‌گيري از نسل جديد فرماندهان جوان تحت قرارگاهي با نام «علي اکبر» است.

در ادامه به تفکيک به رخدادهاي روي داده در اين رزمايش سه روزه که با رمز «يا قمر بني هاشم» آغاز شد خواهيم پرداخت:

* روز نخست، استقرار و آماده سازي

در روز نخست اين رزمايش، يگان‌هاي پدافندي ثابت و متحرک در نقاط از پيش تعيين شده مستقر شدند که از آن جمله مي‌توان به بارگذاري سامانه‌هاي موشکي، برقراري خط ايمن ارتباطي بين يگان‌هاي شرکت کننده در رزمايش و همچنين تست آزمايشي سامانه‌ها پيش از شليک اشاره کرد، ضمن آنکه با بهره‌گيري از رادارهاي مادر و تاکتيکي سيار، تحت شبکه يکپارچه پدافند هوايي کليه اقدامات و تحرکات رخ داده در منطقه عمومي رزمايش مورد بررسي و تحليل قرار گرفت.

همچنين در اين روز با بهره‌گيري از سامانه‌هاي شنود زميني و هواپيماهاي شنود الکترونيکي و سيگنالي علاوه بر ايجاد يک منطقه امن براي مقابله با جنگ الکترونيک، با دريافت و شناسايي تحرکات راداري و سيگنالي يگان‌هاي پدافندي و پروازي دشمن فرضي مقابله لازم با آنان صورت پذيرفت.

ضمن آنکه بهره‌گيري موثر از حلقه مهم ديده‌باني بصري نيز تمرين شد و پهپادهاي شناسايي در اقدامي پيشدستانه، جنگ رواني را تمرين کردند که با حضور يگان هاي مقابله با جنگ هاي نوين در جهت رفع حملات ش.م.ه و تمرين درگيري سايبري همراه بود.

* روز دوم؛ شليک موشک هاي مرصاد و يازهرا و رهگيري فانتوم

دومين روز از رزمايش پدافندي مدافعان آسمان ولايت را بايد تلفيقي از تست سامانه‌هاي پدافند موشکي، جنگ الکترونيک، ارتباطي و همچنين يگان‌هاي رهگير نيروي هوايي دانست.

تست ميداني سامانه پدافند موشکي ارتفاع متوسط مرصاد نيز از ديگر اقدامات اين روز بود.

مرصاد نمونه بومي سامانه پدافندي موفق هاوک (مخفف Homing All The Way Killer به معناي قاتل در تمام مسيرها و به اختصار انگليسي  HAWK) ساخت شرکت ريتيون (Reytheon) ايالات متحده است که ايران پيش از انقلاب اسلامي نوع I-HAWK (هاوک بهبود يافته) را خريداري کرد که بعدها به عنوان ستون فقرات موشکي پدافند هوايي کشورمان طي 8 سال جنگ تحميلي، با کارکردي تحسين برانگيز در برابر نفوذ هواپيماهاي رژيم بعثي عراق عملکرد فوق العاده‌اي را به نمايش گذاشت و با بهره‌گيري از کارکناني زبده توانست حجم وسيعي از هواگردهاي متجاوز شکار کند آن هم در حاليکه تا پايان جنگ به جز يک مورد ارتقا نسبت به نمونه‌هاي در اختيار عراق تغييرات چنداني را نديد و البته بسيار موفق تر از آنان نيز عمل کرد.

اگر تنها بخش کوچکي از جنگ را که به واسطه موشک‌هاي ضدرادار Kh-28 عراقي کنار بگذاريم -که موجب مشکلاتي براي اين سامانه هاي شد که البته کمي بعد با تدبير جالبي خنثي گرديد- در کل تاريخ جنگ تقريبا هواگردي از رژيم بعثي عراق نمانده بود که طعم موشک‌هاي قدرتمند MiM-23 اين سامانه را نچشيده باشد.

اين سامانه موشکي در پايان جنگ تحميلي نيز تجربه جديدي را به کارنامه خود افزود که بهره‌گيري از موشک‌هاي آن بر روي جنگنده رهگير پيشرفته F-14A (تامکت) نيروي هوايي کشورمان بود که به واسطه طولاني شدن جنگ و کاهش ذخاير استراتژيک موشک‌هاي برد بلند و افسانه‌اي AIM-54 (فينيکس) دچار مشکلاتي شده بود.

بهره‌گيري و نصب اين موشک بر روي جنگنده‌ها و هماهنگي آن با رادار AN/AWG-9 آن نهايتا منجر به خلق دستاوردي مهم  با نام موشک «سجيل» (AIM-23 SkyHAWK) شد که حداقل شکار دو جنگنده عراقي شامل سوپراتاندارد و MiG-29 را در بازه‌اي حساس از جنگ در کارنامه دارد.

پس از پايان جنگ، با در نظر گرفتن عملکرد فوق‌العاده سامانه موشکي هاوک، تصميم بر بهره برداري و ساخت نخستين سيستم پدافند موشکي بومي با نام مرصاد گرفته شد.

«مرصاد» با الگو قرار دادن هاوک و البته بهينه‌سازي آن توسط سازمان هوافضاي وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح ساخته و با بهره‌برداري از دو موشک «شاهين» و «شلمچه» (بر مبناي موشک MIM-23 HAWK) امروزه در ساختار رزمي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران استفاده مي‌شود.

در سامانه موشکي مرصاد تمامي رادارهاي کشف، شناسايي و تعقيب هدف با نام‌هاي «کاشف»، «جويا» و «هادي» مورد بازبيني و ساخت دوباره قرار گرفته است که علاوه بر آنکه برد شناسايي نسبت به نمونه مادر بهبود و افزايش يافته، توانايي بهره‌برداري و تعميرات سريع تر را نيز داراست.

در کنار اين موارد، با بهره‌برداري از سامانه جديد ديد بصري و افزايش توان اپتيکي با توانايي کارکرد در تمامي ساعات شبانه روز، مرصاد مي‌تواند حتي در شرايط مغشوش جنگ الکترونيک -که مبناي امروزي نبردهاست- به فعاليت خود ادامه داده و از کار نيفتد.

قابليت شبکه شدن با ديگر سيستم‌هاي پدافندي قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص)، افزايش توان درگيري همزمان از يک به دو هدف و همچنين بهره‌برداري از سه نوع موشک مختلف به طور همزمان (هاوک، شاهين و شلمچه) در کنار توانايي گسترش و ساخت نمونه موبايل (نمونه با توانايي حمل لانچر پرتاب بر روي خودرو جهت گسترش سريع تر و با نام قادر) از ديگر ويژگي‌هاي منحصر به فرد نمونه داخلي است.

در نهايت موشک‌هاي اين سامانه با نام‌هاي شاهين و شلمچه بر خلاف نمونه اصلي، از رادار آرايه فازي بهره مي‌برد که علاوه بر بهبود عملکرد و افزايش توان رهگيري به سمت هدف، بهره‌برداري از موشک را ساده‌تر و بازبيني‌هاي دوره‌اي لازم را نيز کمتر ساخته است.

شاهين با طول 5 متر احتمالا داراي برد مفيد 45 الي 50 کيلومتر است و قابليت دست يابي به ارتفاع نهايي 65هزار پا و سرعت 2.7 ماخ را دارد که توانايي درگيري با اهداف پروازي بالاتر از برد متوسط هاوک را تا حدودي به آن مي‌دهد و از سوي ديگر کمينه ارتفاع عملياتي آن نيز نسبت به نمونه اصلي کاهش يافته است که در نتيجه درگيري با اهداف کم سرعت و ارتفاع کم و نيز موشک‌هاي کروز را ممکن مي‌سازد، ضمن آنکه سرجنگي شديدالانفجار آن براي هر هدفي خطرناک خواهد بود.

با اين تفاسير، سامانه مرصاد در روز دوم رزمايش يک تير موشک «شلمچه» را عليه هدفي پرنده (هواپيماي بدون سرنشين با ابعاد کوچک) از سايت پدافندي ماهشهر و در فاصله 35 کيلومتري و ارتفاع 21 هزارپايي شليک کرد که منجر به انهدام کامل هدف شد.

در بخشي ديگري از اين رزمايش سامانه موشک ارتفاع پايين «يازهرا» مورد بهره برداري و آزمايش قرار گرفت.

اين سامانه نيز محصول سازمان هوافضاي نيروهاي وزارت دفاع و پشتيباني نيروي هاي مسلح است که با بهره‌گيري از تجربيات و عملکرد سيستم پدافند ارتفاع پايين FM-80 ( که در ابتداي دهه 70 شمسي از چين خريداري شد و خود نمونه کپي شده سيستم پيشرفته فرانسوي کورتال است) ساخته و مورد توسعه قرار گرفت.

سامانه يازهرا (س) با بهره‌گيري از قابليت سيار بودن خود مي‌تواند موشک‌هاي «شهاب ثاقب» را تا برد نهايي 12کيلومتر و برد مفيد 9 کيلومتري به سمت اهداف پروازي شامل جنگنده‌ها و بالگردها پرتاب کند که محدوده تحمل شتاب بالاي گرانشي موشک‌هاي آن و سرعت 750 متر بر ثانيه، اين موشک را به کابوسي وحشتناک براي هر پرنده‌اي البته در محدوده خود تبديل کرده است.

اين سامانه موشکي در کنار ديگر سامانه‌ها ازجمله موشک هاي «راپير» و توپخانه‌اي «اسکاي گارد» قرارگاه پدافند هوايي مي‌تواند به صورت مجموعه‌اي از پدافند ارتفاع پايين موشکي – توپخانه‌اي و با هدف ايجاد يک سد منظم و دقيق در برابر موشک‌هاي کروز يا نفوذ هواپيماهاي کوچک به صورت موفق عمل کند.

ساختار سامانه «يازهرا» نسبت به نمونه چيني (اف ام 80) با تغييرات مختلفي در بخش‌هاي هدايتي و شناسايي همراه است که از جمله آن مي‌توان به موشک‌هاي با سرجنگي شديد‌الانفجار و سيستم شناسايي اپتيکي نسل جديد و مسيرياب ليزري اشاره کرد که در شرايط جنگ الکترونيک سنگين و اختلال بالا مي‌تواند بدون بهره‌گيري از رادار خود وارد عمل شده و با شناسايي بصري بر روي هدف قفل و سپس شليک کند که از جمله ديگر ويژگي‌هاي عمومي آن مي‌توان به توان رهگيري 12 هدف و شليک به سمت 4 هدف اشاره کرد.

در اين رزمايش يک تير از موشک هاي «شهاب ثاقب» اين سامانه عليه پهپادي کوچک شليک و با موفقيت موجب نابودي آن شد.

در بخشي ديگر از تمرينات روز دوم، سامانه مخابراتي دوربرد هوافضايي آسمان که به منظور ايجاد ارتباطات امن و پايدار با برد 150 کيلومتر، براي نخستين بار مورد بهره‌برداري قرار گرفت، ضمن آنکه در بُعد مقابله با جنگ الکترونيک و سايبري نيز سامانه کنترل و فرماندهي «فکور» اقدام به پايش دقيق اطلاعات تبادل شده بين يگان‌ها جهت جلوگيري از هرگونه اختلال کرد.

تمرين پدافند غيرعامل با بهره‌گيري از استتارهاي نوين و همچنين سامانه دودزاي «جبار 9» که با ايجاد پرده‌اي از دود غليظ مانع ديد بصري يگان‌هاي شکاري نيروهاي دشمن فرضي شد، از ديگر اقدامات اين مرحله از رزمايش بودند.

نهايتا در اين روز از رزمايش شاهد پرواز هواپيماي شکاري رهگير F-4E (فانتوم) از پايگاه ششم شکاري شهيد ياسيني بوشهر و با وظيفه دفاع هوايي همراه بوديم که نسبت به رهگيري يک هدف پرنده (بمب افکن Su-24 فنسر از پايگاه هفتم شکاري شيراز به عنوان دشمن فرضي) اقدام کردند.

لازم به ذکر است که هواپيماهاي رهگير نيروي هوايي به عنوان يکي از ارکان مهم پدافند هوايي ايفاي نقش مي‌کنند و حضور آنها به واسطه سرعت بالا و حضور در مناطق مختلف درگيري در حداقل زمان همواره مورد اهميت واقع شده و در حقيقت سکوهاي هواپايه پرتاب موشک محسوب مي شوند که با بهره‌گيري از هدايت کارکنان مجرب پدافند هوايي در ايستگاه هاي راداري و اطلاع از موقعيت دقيق هدف در آسمان و خطرات حاضر در منطقه با شناسايي توسط نهايي اهداف با رادار جنگنده اقدام به رهگيري و در صورت لزوم انهدام هواپيماي متخاصم با بهره گيري از موشک‌هاي حرارتي و هدايت راداري مي‌کنند.

* روز سوم؛ شليک در خارک پس از 27 سال/ تست ميداني تلاش براي اولين بار/ شليک موشک S200

روز سوم را بايد اصلي ترين روز رزمايش «مدافعان آسمان ولايت» دانست که در آن يکي از مهمترين دستاوردهاي دفاعي کشورمان مورد آزمايش عملياتي قرار گرفت.

در تمرينات اين روز، ابتدا سامانه موشکي مرصاد مستقر در جزيره خارک پس از 27 سال (پايان جنگ تحميلي) اقدام به شليک يک تير موشک شلمچه به سمت پهپاد متخاصم بر فراز خليج فارس کرد.

اين تمرين از آنجا اهميت دارد که منطقه جزيره خارک مشرف به شاهراه حياتي جهاني انرژي و همچنين مراکز مهم ذخاير نفتي و پايانه هاي صادراتي از اهميتي ويژه براي کشورمان برخوردار است و به همين منظور طي 8 سال جنگ تحميلي، حدودا 3هزار بار مورد حمله هوايي واقع شده که از تعداد روزهاي جنگ نيز فراتر مي‌رود و در آن زمان مجموعه‌اي از سيستم‌هاي پدافندي ازجمله هاوک که امروز مبنايي براي سامانه بومي مرصاد است، افتخارآفريني فراواني را از خود به نمايش گذاشتند و امروز نيز به مدد توانمندي متخصصان داخلي و بر پايه دانشي بومي امنيت اين جزيره بيش از پيش برقرار است.

پس اين تمرين، سامانه موشکي برد بلند S200 در منطقه عمومي بوشهر مورد تست و آزمايش قرار گرفت و توانست پهپاد هدف که از خود موشک نيز کوچيکتر بوده است را منهدم کند.

S200 که سيستمي پدافندي جهت پوشش ارتفاع بالا و در برد بالاست، در دهه 70 شمسي از شوروي سابق خريداري شد و براي پوشش خلا نبود سامانه ارتفاع بالا که در طي جنگ تحميلي موجب نفوذ هواپيماهاي بلند پرواز MiG-25 عراقي مي‌شد (که با تهيه سيستم موشکي بردبلند HQ-2 از چين و هدف قرار گرفتن يک فروند از آنان توسط موشک فينيکس جنگنده F-14 تامکت تا حدي خنثي گرديد) وارد سازمان رزم هوايي کشورمان شد.

S200 با نام هاي آنگارا /وگا /دوبنا (به روسي: Ангара\Вега\Дубна) و نام ناتو SA-5 گامون (به انگليسي Gammon) شناخته مي‌شود، محصول شرکت آلماز (Almaz) روسيه است که در دهه 1960 ميلادي مقابله با حملات احتمالي فوج عظيمي از بمب‌افکن‌هاي آمريکايي وارد خدمت شد.

فلسفه بهره‌گيري از اين موشک در کشور سازنده که از برد بالاي 150 الي 300 کيلومتري (بنا بر نمونه تحويلي) برخوردار است، انفجار سنگين در ميان دسته هواپيماهاي متجاوز با سر شديدالانفجار بود که در سکوهاي پرتاب ثابت و در ساختاري گسترده مورد بهره‌برداري قرار گرفت.

هرچند اين سامانه در کشور سازنده به موفقيت چنداني نرسيد اما در کشورمان با نمونه تحويل گرفته شده اساسا متفاوت بوده چرا که درسال‌هاي پس از تحويل تغييرات بسياري در آن به وقوع پيوسته است.

S200  که 10متر طول دارد، موشکي سنگين با وزن 7 تن است که قابليت دستيابي به ارتفاع بالا (از 1000 پا تا حداکثر 130000 پا) و برد بالا (حداکثر 300 کيلومتر) را داراست که از سوخت مايع بهره گرفته و جهت شليک و رسيدن به ارتفاع مورد نظر در حداقل زمان از 4 بوستر کمکي سوخت جامد نيرو مي‌گيرد.

سرجنگي اين موشک با وزن 217 کيلوگرم از نوع ترکش شونده شديدالانفجار است که با بهره‌گيري از فيوز مجاورتي مي‌تواند مستقيما به هدف برخورد کرده يا در نزديکي آن منفجر شود ضمن آنکه با قابليت هدايت نيمه فعال راداري و سرعت 2500 متر بر ثانيه مي‌تواند به هدف مورد نظر دست يابد.

فناوري به کار رفته در اين سيستم نيز لامپ خلا بوده که در گذر زمان مورد ارتقا قرار گرفته است.

اما همانطور که پيشتر بيان شد، اين سامانه تغييرات بسياري را در کشورمان ديده است. نخست آنکه موشک‌هاي S200 با توجه به زمان طولاني پس از خريد، مورد بهينه سازي و همچنين عمردهي واقع شده‌اند تا عملکرد مناسب را در شرايط لزوم داشته باشند، ضمن آنکه سامانه رادار کنترل آتش S200 نيز که با نام 5N62 شناخته شده و رادار هشدار اوليه (مادر) با نام 5N84A مورد بهسازي واقع شده که از جمله آن مي‌توان به ديجيتال کردن بخش اعظمي از آن و حذف فناوري لامپ خلا اشاره کرد.

از ديگر ويژگي‌هاي اين مجموعه پدافندي نيز مي‌توان به قابليت متفاوت با شرايط استقراري در کشورهاي عضو بلوک شرق اشاره کرد که به نوعي در نمونه خود يگانه است و استقرار در مواضع مستحکم ايمني را در برابر حملات ضد راداري بيش از پيش افزايش مي‌دهد ضمن آنکه بهره‌گيري در مقابل انواع اهداف پرنده تا اندازه‌هاي به مراتب کوچکتر از خود موشک سامانه نيز از ديگر ويژگي‌هاي نسخه ارتقا يافته داخلي است.

اين سيستم علاوه بر کارکرد با بخش‌هاي مختلف خود همانند رادار هشدار اوليه و رادار شناسايي و درگيري مي‌تواند با ديگر اجزاي قرارگاه پدافند هوايي به صورت هماهنگ عمل کند که از جمله آن سامانه بومي تلاش است.

پس از تست سامانه S200، نوبت به اصلي‌ترين عنصر حاضر در رزمايش يعني سامانه بومي «تلاش» رسيد.

«تلاش» که از يک روز قبل در منطقه عمومي رزمايش و براي نخستين بار در جنوب کشور گسترش و استقرار يافته بود نشان داد که مي‌تواند به عنوان يک دستاورد ارزشمند صنايع دفاعي به تمام جهانيان معرفي شود.

مراحل مطالعاتي و ساخت تلاش به اواخر دهه 80 شمسي باز مي‌گردد که طي آن سازمان هوافضاي وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح با مطالعه سامانه‌هاي پدافندي روز دنيا در ارتفاع متوسط و برد بالا و همچنين بهره‌گيري از دانش متخصصان بومي، بر پايه موشک‌هاي پدافند هوايي/وظيفه ثانويه ضد کشتي SM-1 استاندارد (ساخت ريتيون ايالات متحده که پيش از انقلاب به عنوان پدافند موشکي ناوهاي سنگين نيروي دريايي خريداري گرديد) ساخته و توسعه داده شد.

خانواده موشک‌هاي استاندارد در سرتاسر جهان الهام بخش نسل جديدي از سيستم‌هاي موشکي پدافند هوايي است که در کشورمان نيز با توجه به تجربيات و مطالعات صورت گرفته به عنوان پايه‌گذار مجموعه‌اي جديد و پيشرفته مورد مطالعه قرار گرفت، هرچند پيش از اين از موشک‌هاي استاندارد بر روي پرتابگرهاي سامانه موشکي هاوک در طي جنگ تحميلي براي پوشش ارتفاع بالا و مقابله با جنگنده‌هاي عراقي تحت پروژه اي با نام «شباهنگ» استفاده شد و حتي بر روي جنگنده F-4E فانتوم در نقش ضدکشتي و هوا به هوا نيز مورد تست و آزمايش قرار گرفت اما در حقيقت نخستين نمونه بومي آن با نام «فجر» در دهه 70 توسط نيروي دريايي تست شد.

پس از آن نسخه اي با نام «محراب» جهت تسليح ناوشکن هاي نيروي دريايي وارد چرخه عملياتي شد و امروزه نيز به عنوان اساسي براي ساخت موشک‌هاي خانواده «صياد» جهت بهره گيري در سامانه موشکي تلاش مورد بهره برداري قرار مي‌گيرد که البته با نسخه اصلي استاندارد تفاوت‌هايي داشته و اساسا با طراحي منحصر به خود رو به رو است.

در خصوص ويژگي‌هاي موشک‌هاي تلاش اطلاعات چنداني منتشر نشده است لذا نمي‌توان نظري قطعي داد اما  برخي از اخبار تاييد نشده برد بين 70 الي 100 کيلومتر را براي آن در نظر گرفته است.

از ويژگي هاي بارز موشک هاي اين خانواده مي‌توان به برخورداري از سامانه هدايت ترکيبي و امکان رديابي مستقل اشاره کرد. به اين معنا که مي‌تواند پس از شليک و رسيدن به فاصله مشخصي از هدف مستقل و با بهره‌برداري از رادار خود موشک به سمت هدف روانه شده و به همين منظور اخلال الکترونيکي کمترين تاثير را در روند فعاليت آن خواهد گذاشت در حالي که در بحث هدايت و ناوبري نيز بهره گيري از قابليت اينرسي در کنار ارسال لحظه‌اي سيگنال‌ها از رادار زميني در تصحيح مسير موثر خواهد بود.

پرتابگرهاي اين موشک که از نظر ظاهري مشابه سامانه پدافند آمريکايي MiM-104 (پاتريوت) هستند مي توانند تا حداکثر 4 موشک را بر روي خودرو کشنده بارگذاري و شليک کنند و به طور قطع يک سايت با چندين پرتابگر و بهره‌گيري از رادار هشدار اوليه و رادار کنترل آتش نقش ارزنده‌اي را در تامين آسمان منطقه نبرد يا پوشش نقاط حساس ايفا کنند.

اگر بخواهيم بيش از اين به بخش‌هاي اين سيستم اشاره کنيم، بايد از رادار کنترل آتش نسل جديد تلاش با نام «افق» گفت که با بهره‌گيري از دانش بومي قابليت فعاليت در محيط‌هايي با اختلال شديد الکترونيکي را خواهد داشت ضمن آنکه بهره‌گيري از قابليت ديجيتال و کارکرد ساده در محيط جنگي نيز مي‌تواند از ويژگي‌هاي بارز آن باشد.

سامانه تلاش عموما به مجموعه‌اي از پدافند ارتفاع متوسط و برد بلند اطلاق مي‌شود که به همراه موشک‌هاي خانواده صياد مي‌تواند در کنار مجموعه‌اي ديگر از سامانه‌هاي قرارگاه پدافند هوايي همچون موشک S200 و رادارهاي اين مجموعه به صورت واحد عمل کند تا با پوشش همزمان ارتفاع متوسط و بالا منطقه آسمان نبرد را براي هر هدفي ناامن سازند.


آماده سازي پهپاد هدف

در اين رزمايش نيز سامانه موشکي تلاش با شليک يک موشک از خانواده صياد هدفي را در فاصله 40 کيلومتري از نوع ريزپرنده منهدم ساخت.

در آخرين بخش از تست سامانه‌هاي رزمي در هفتمين رزمايش پدافندي «مدافعان آسمان ولايت»، پدافند توپخانه‌اي «اسکاي گارد» (به انگليسي Sky Guard) که اصالتا ساخت سوييس است مورد آزمايش قرار گرفت.

اين سامانه که به صورت بومي توسط کشورمان توليد مي‌شود، مجموعه‌اي از رادار کشف و کنترل آتش ارتفاع پايين و توپخانه زمين به هوا 35 م م متصل به رادار است که به عنوان حلقه آخر پدافند هوايي جهت حفاظت از مراکز حساس و با ايجاد ديوار آتش به ايفاي نقش مشغول است و از آنجايي که مجموعه راداري آن با ارتقا توسط صنايع داخلي به قابليت کشف و هدف گيري اپتيکي (بصري) نيز دست يافته است به عنوان يک مانع جدي و خطرناک در مقابل انواع هواگردها خصوصا موشک هاي کروز بدل مي شود.

در اين تمرينات نيز يک فروند پهپاد توسط اسکاي گارد مستقر در منطقه نيروگاه اتمي بوشهر کشف و منهدم شد.

نهايتا پايان بخش اين رزمايش با رژه نيروهاي شرکت کننده همراه بود و پس از آن امير فرزاد اسماعيلي فرماندهي قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) با اعلام دستيابي به تمامي اهداف از پيش تعيين شده و اجراي تمرينات نظامي در بدترين شرايط آب و هوايي به اخطار به 12 هدف بيگانه که قصد نزديکي به منطقه رزمايش را داشتند اشاره داشت و سپس اعلام داشت که بخشي از سامانه پدافند موشکي باور 373 نيز در تمرينات تست شده و در خصوص S300 نيز به محض استقرار در نقاط تعيين شده آزمايش صورت پذيرفته و به اطلاع عموم مردم ايران خواهد رسيد.

گزارش: دانيال بهمنش

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

fff
پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg