کد مطلب: 171327
گزارش دانا از روند رو به رشد بيکاري در کشور زير سايه بي توجهي دولت به صنايع توليدي/
آمارهاي ضد و نقيض مسئولان از بيکاري در کشور/ لشکر 5 ميليوني بيکاران در انتظار تدبير دولتي ها/ شاغليني که فقط يک ساعت در هفته کار مي‌کنند+ نمودار
تاریخ انتشار : 1395/10/11
نمایش : 743
اين روز ها آمار هاي متناقضي از نرخ بيکاري در کشور ارائه مي شود اما انچه که مهم است اين است که در حال حاضر 5 ميليون بيکار در کشور منتظر تدبيري از دولت براي آينده کاري خود هستند؛ صنايع کوچک هم تاکنون موفق به اخذ وام براي احياي خود نشده اند.

 

به گزارش هفت چشمه به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ معضل بيکاري جوانان يکي از آزار دهنده ترين مشکلاتي است که در حال حاضر گريبان گير اقشار مختلف جامعه بويژه جوانان شده است؛ معضل بيکاري که در کشور وجود دارد در حال حاضر تبديل به يک سرطان بدخيمي شده است که راه درمان را براي مسئولان اقتصادي کشور سخت کرده است.

 

دولت و وزير اقتصاد با اين بيماري که گريبان گير جوانان کشور شده است، به گفته کارشناسان اقتصادي و برخي از نمايندگان بجاي درمان و مداواي آن بيشتر سعي بر اين داشته اند تا ويروس اين بيماري را هرچه قوي تر کرده و ديگر نتوان راه چاره اي براي مداواي آن يافت، اين بيماري تا حدي پيشرفت کرده است که نه تنها موجب بروز اختلال در بخشي خاص بلکه موجب بروز و شيوع اين بيماري به بخش هاي ديگر جامعه نيز شده است.

 

از سال 84 تا 94 يک ميليون و چهارصد نفر  به جمعيت شاغل و ۶ ميليون و ۵۰۰ هزار نفر به جمعيت بيکار در کشور اضافه شده اند

 

بررسي آمار بيکاران طي سال‌هاي ۸۴ تا ۹۴ نشان مي‌دهد، در طول اين ۱۰ سال تنها يک ميليون و ۴۰۰ هزار نفر به جمعيت شاغل اضافه شده که آمار زيادي نيست اما در همين مدت ۶ ميليون و ۵۰۰ هزار نفر به جمعيت سن کار اضافه شده است.

بررسي تعداد بيکاران در مقاطع مختلف حاکي از آن است که تعداد بيکاران کشور از سال ۸۴ تا ۸۷ روند نزولي دارد و حدود ۲۰۰ هزار نفر از کل تعداد بيکاران کشور کاهش يافته اما از سال ۸۸ به بعد تعداد بيکاران افزايش يافته و به بيش از ۳ ميليون و ۲۰۰ هزار نفر در سال ۸۹ رسيده است. از سال ۸۹ نيز مجددا تعداد بيکاران روندي نزولي پيدا کرده که اين روند تا سال ۹۳ ادامه يافته است. به جز سال ۸۹ که تعداد بيکاران به بيش از ۳ ميليون نفر رسيده است، طي ۱۰ سال مورد بررسي،  تعداد بيکاران  بين ۲ ميليون و ۴۰۰ هزار تا ۲ ميليون و ۸۰۰ هزار نفر در نوسان بوده است.

وقتي دولت راه چاره اي براي اقتصاد بيمار خود پيدا نکرده، اين بيماري به مرور زمان به ساير بخش هاي جامعه نيز سرايت پيدا مي‌کند و در حال حاضر هم شاهد اين موضوع هستيم.

 

پيامد هاي افزايش نرخ بيکاري در کشور 

 

بزهکاري هاي اجتماعي و آلوده شدن به اعتياد، افزايش فاصله طبقاتي، عقب ماندگي کشور از اقتصاد جهاني از موضوعاتي است که با افزايش نرخ بيکاري در جامعه بوجود مي آيد.

 

به گفته کارشناسان اقتصادي و برخي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي دولت نه تنها هيچ تلاشي در راستاي کاهش نرخ بيکاري انجام نداده است بلکه در راستاي افزايش آن گام برداشته است که در ادامه به بيان برخي از اقدامات دولت در جهت تضعيف صنايع و بنگاه هاي کوچک مي پردازيم.

 

رهبر معظم انقلاب در 25 خرداد ماه سال جاري در ديدار سران سه قوه، مسئولان و کارگزاران نظام و مديران ارشد دستگاههاي مختلف رکود و بيکاري را دو مشکل عمده کشور دانستند و خاطرنشان کردند: اين مشکلات بيشتر از اينکه ناشي از تحريم ها باشد، متوجه سياستها و برنامه هاي دولت فعلي، دولت سابق و دولت اسبق است.

 

حضرت آيت الله خامنه اي در بيان برخي راهکارها براي حل اين دو مشکل، توجه به صنايع کوچک و متوسط را ضروري خواندند و افزودند: احياي اينگونه صنايع، از بنيانهاي اقتصاد مقاومتي است و مي تواند تا حد زيادي باعث تحرک اقتصادي و ايجاد اشتغال شود.

 

با توجه به سخنان رهبر معظم انقلاب رفع معضل بيکاري و رکود در کشور از طريق سياست گذاري هاي اصولي اقتصادي شدني است؛ دولت بايد صنايع و بنگاه هاي کوچک را احيا کند و اولويت خود در اقتصاد را احياء آنها قرار دهد؛ همانگونه که  گفته شد اين امر يکي از اصول اقتصاد مقاومتي نيز است که تا کنون متاسفانه به گفته مسئولين امر دولت توجهي به ان نداشته است.

 

از سوي ديگر به نظر مي رسد دولت در تخصيص منابع مالي خود نظارت کافي نداشته است و منابع مالي که در بسته خروج از رکود در اختيار صنايع قرار داده است عادلانه تقسيم و تخصيص نيافته است، اين امر به واقع در امور دولت قابل مشاهده است، براي مثال دولت بجاي تخصيص بودجه براي احياي صنايع کوچک (قطعه سازها) اين ميزان از بودجه اي که بايد در اختيار آنها قرار مي گرفت را صرف صنايع بزرگتري مانند ايران خودرو کرده است.

 

با توجه به اسناد ترازنامه مالي شرکت ايران خودرو در ساله گذشته متوجه مي شويم که اين شرکت در بدهي خود به قطعه سازها تغييري ايجاد نکرده است بلکه بدهي خود به بانک پارسيان را کاهش داده است، اين موضوع به معناي انحراف از بسته خروج از رکود است، شرکت ايرانخودرو به عنوان حامي صنايع کوچک بايد بودجه اي را که از طريق بسته خروج از رکود در اختيار آن قرار داده شده است را صرف صنايع کوچک خود مانند قطعه ساز ها کند.

 

در همين خصوص سيد ناصر موسوي لارگاني، نائب رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ گفت: يکي از مهم ترين مشکلات و معضلات کشور در بحث اقتصادي کشور معضل بيکاري جوانان است؛ اقاي روحاني در ابتداي شروع رياست جمهوري خود و در سخنراني هاي انتخاباتي خود نويد اشتغالزايي و رفع معضل بيکاري را ميدادند که متاسفانه با توجه به شرايط حاضر شاهد عدم اشتغال زايي و رفع معضل بيکاري توسط دولت هستيم.

 

وي در ادامه اظهارات خود با اشاره به تعطيلي بنگاه ها و صنايع بزرگ و کوچک در کشور بيان داشت: در اکثر استان هاي کشور بنگاه هاي توليدي و صنعتي در حال تعطيلي هستند و بسياري از اين بنگاه ها و صنايع به دليل کمبود بودجه نيروهاي خود را اخراج مي کنند و در نتيجه مي توان گفت صنايع و بنگاه هاي کوچک و بزرگ زير سايه کم توجهي دولت به آنها رو به تعطيلي هستند و اين امر منتج به افزايش نرخ بيکاري در کشور شده است.

 

نائب رئيس کميسيون اقتصادي مجلس همچنين با اشاره به آمار متناقض ارائه شده در خصوص نرخ بيکاري در کشور اظهار کرد: متاسفانه آمار هايي که در کشور از نرخ بيکاري در اختيار مردم قرار داده مي شود صحيح نيست و بايد مسئولان آمار صحيح در اختيار مردم قرار دهند و تناقض در ارائه آمار قابل قبول نيست.

 

موسوي ادامه داد: آماري که از بيکاري در کشور وجود دارد بسيار بيشتر از اين ميزاني است که مسئولين به مردم ارئه مي دهند در صورتي که آمار بيکاري در کشور نزديک به پنج ميليون نفر است و اين يک فاجعه بزرگ در کشور است که بايد مسئولين همت کنند و اين نرخ را کاهش دهند.

 

وي در بخش ديگري از اظهارات خود در خصوص مبناي تعيين نرخ بيکاري در کشور بيان کرد: مسئولين مبنايي را که براي تعيين نرخ بيکاري در کشور در نظر گرفته اند صحيح نيست؛ مسئولين مي گويند اگر کسي در هفته يک ساعت کار کند در آمار افراد بيکار کشور محسوب نمي شود، بايد مرکز آمار کشور مبناي خود را در خصوص نرخ بيکاري تغيير دهد.

 

نماينده مردم فلاورجان در خصوص پيامد هاي افزايش بيکاري در کشور گفت: دولت اگر نتواند معضل بيکاري رفع کند کشور با مشکلات اجتماعي بسياري درگير مي شود که در حال حاضر نيز متوجه برخي از اين مشکلات در جامعه هستيم، افزايش سن ازدواج، اعتياد، طلاق و... از پيامد هاي افزايش بيکاري در جامعه است.

 

موسوي با بيان اينکه دولت مدعي است که 17000 واحد صنعتي را احيا کرده است، خاطر نشان کرد: اقاي نعمت زاده به ما گفتند 17000 واحد صنعتي را در کشور که رو به تعطيلي بودند را احيا کرديم و شغل هاي زيادي را در کشور ايجاد کرديم، با توجه به رقمي که دولت  در خصوص احياء واحد هاي صنعتي بيان کرده اما مردم اين موضوع را درک نکرده اند و در واقع مي توان گفت هيچ کاري نشده است.

 

وي با بيان اينکه دولت اهميتي به صنايع و بنگاه هاي کوچک نمي دهد، افزود: بسياري از واحد هاي صنعتي کوچک و بزرگ زير سايه بي توجهي دولت به فراموشي سپرده شده است و اين روزها اغلب اين واحد هاي صنعتي در حال تعطيلي هستند؛ دولت بجاي انکه ميزان بودجه واحد هاي صنعتي و بنگاه هاي کوچک را افزايش دهد بودجه آنها را کاهش داده و در اختيار ساير صنايعي که با توجه به ميزان بودجه اي که در اختيارشان قرار مي دهند اشتغال کمتري را ايجاد مي کنند.

 

عضو هيات رئيسه کميسيون اقتصادي مجلس ادامه داد: با توجه به جلسه اي که در خصوص احياء صنايع کوچک و بزرگ داشتيم، قرار شد تا بودجه را در اختيار واحدهاي صنعتي قرار دهيم که کمتر از 100 نفر نيرو دارند ولي در حال حاضر مشاهده مي کنيم که اينگونه نبوده و دولت اين ميزان از بودجه را در اختيار واحد هاي صنعتي ديگر قرار داده است.

 

موسوي در بخش پاياني اظهارات خود بيان داشت: قرار بود واحدهاي صنعتي کوچک از بانک ها براي احياء خود وام گيرند ولي با پرس وجويي که از مسئولين و مديران صنايع به عمل آمده، متوجه شده ايم که واحدهاي صنعتي که موفق به اخذ وام شده اند تعدادشان بسيار اندک بوده و موفق به اخذ وام نشده اند.

 

 

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg