حدیث موضوعی
آخرین اخبار
چندرسانه ای
کد مطلب: 171324
کمالوندي در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛
تفسير طرف مقابل از برجام، خسارتي به ما وارد نکرده است/ دستمان براي اتخاذ تصميم شديد در قبال نقض برجام باز است/ مانع گرايش آمانو به طرف مقابل خواهيم شد
تاریخ انتشار : 1395/10/11
نمایش : 386
سخنگوي سازمان انرژي اتمي گفت: ما در سازمان انرژي اتمي، طيفي از اقدامات را پيش‌بيني کرده‌ايم که از شديدترين ابزارها گرفته تا موضوعات ديگر در آن وجود دارد اما اينکه از کداميک از اين ابزارها استفاده شود، تشخيص آن با هيأت نظارت بر برجام است و در اختيار ما نيست. 
به گزارش هفت چشمه، "بهروز کمالوندي" سخنگوي سازمان انرژي اتمي، در گفت‌وگو با خبرنگار سياست خارجي گروه سياسي باشگاه خبرنگاران جوان، نکاتي را در زمينه آخرين تحولات توان هسته‌اي و اقدامات ايران در زمينه ارتقاي اقتدار هسته‌اي يادآور شد. 

مشروح اين گفتگو به شرح زير است:

 

يرذيذ

باشگاه خبرنگاران جوان: علي اکبر صالحي رييس سازمان انرژي اتمي کشورمان، مدتي پيش درباره تفسير متفاوت آژانس از برجام، نکاتي را يادآور شد؛ ازجمله به اين نکته اشاره کرده بود که تفسير آژانس از برجام، به تفسير طرف مقابل نزديکتر است تا تفسير ايران. به لحاظ فني از اين تفاسير، چه آسيب‌هايي متوجه ما مي‌شود؟ مشکل برجام چيست که تفاسير از آن تا اين حد متفاوت مي‌شود؟

کمالوندي: تاکنون هيچ خسارتي از ناحيه تفاسير متفاوت به فعاليت‌هاي فني ما وارد نشده است اما تفسيرهاي متفاوتي ممکن است در مسير اجرا وجود داشته باشد. حتي متون مقدس هم مي‌توانند تفاسير متفاوت داشته باشند اما تا آنجايي که به مسائل فني مربوط بوده، ماجرا کاملاً روشن است. 

يکي از اين تفاسير به آب سنگين بازمي‌گردد. قرار ما اين است که اضافه اين آب سنگين را آماده کنيم تا به بازارهاي جهاني عرضه شود. حال ممکن است به ما بگويند که اصلاً بالاي 130 تن آب سنگين توليد نکنيد و يا اينکه نبايد بيش از اين مقدار آب سنگين داشته باشيد. پاسخ ما اين است که داخل متن توافق برجام به اين نکته اشاره شده که مازاد را بايد "تحويل" دهيد و لذا ممکن است آن‌ها "Deliver" را به صورت متفاوتي معني کنند.

در زبان انگليسي نمي‌توانيد چيزي را "تحويل" دهيد بدون آنکه "تحويل‌گيرنده" داشته باشيد و هنگامي که آن را در موضوعات اقتصادي به کار مي‌بريد، پرسيده مي‌شود که به کي، کجا و چگونه اين تحويل صورت مي‌گيرد؟

ما تفاسير خود را به آمانو گفتيم و حسن ديدارهايي مثل ديدار اخير آمانو با رييس سازمان انرژي اتمي يا رييس جمهور کشورمان هم اين است که در موضوعات مختلف مي‌توانيم تفاسير خود را ارائه دهيم. اگر ما اين کار را نکنيم، گرايش او به سمت برداشت‌هاي طرف مقابل سوق خواهد يافت و ما بايد مانع اين امر شويم. 

تفاوت‌هايي در تفسير متن برجام وجود دارد که در جلسات کميسيون مشترک مطرح مي‌شود و منظور صالحي رييس سازمان انرژي اتمي اين است که آمانو، بيشتر مطالب طرف مقابل را مي‌شنود و اکنون که صحبت‌هاي ما نيز به اطلاع وي مي‌رسد، مي‌تواند بر ذهن و رأي وي تأثيرگذار باشد.

باشگاه خبرنگاران جوان: يکي از انتقاداتي که امروز متوجه برجام است، اين است که اين توافق با عجله به تصويب ايران رسيد و اگر با تأمل بيشتري تدوين مي‌شد و عجله کمتري در روند تصويب آن صورت مي‌گرفت، مي‌توانست سند دقيق‌تري باشد. آيا اين عجله شامل مباحث فني و مسائل مربوط به سازمان انرژي اتمي مي‌شود و يا اينکه برجام به لحاظ فني، بي‌نقص است؟

کمالوندي: مذاکره‌کنندگان ما تجربه خيلي خوبي داشتند. به طور کلي در فن مذاکره، اگر شما گرفتار زمان شويد، دقتتان کم مي‌شود. به عنوان مثال، اگر اکنون به شما بگويند براي رفتن به بيرون از اتاق، کمتر از 10 ثانيه فرصت داريد، ممکن است يک سري از وسايل خود را جا بگذاريد ولي وقتي زمان داشته باشيد، بهتر فکر مي‌کنيد اما اينکه اين دو مقوله چگونه با هم تنظيم شود، موضوع مهمي است.

اگر ما 10 سال فرصت براي مذاکره داشته باشيم، براي مذاکره ممکن است متن بهتري در اختيار داشته باشيم اما فرصت براي يک سري موارد ديگر را از دست خواهيم داد.

 

وجود تفسيرهاي متفاوت درباره ماذاد آب سنگين اراک/اهميت تعامل با آمانو و تاثيرگزاري بر برداشت هاي آژانس/برجام به لحاظ فني بي‌نقص است/محدوديت پذيرفتيم تا محدوديت‌ها رفع شود/ کار بدون نقصي را در پذيرش محدوديت‌ها انجام داديم/ خروج از برجام جواب نقض از سوي آمريکت نبود/ دستمان براي گرفتن تصميم شديد بسته نيست

اينکه بايد بيشتر فکر مي‌کرديم يا بايد زمان بيشتري مي‌داشتيم، موضوعي است که هميشه جاي بحث دارد اما درباره مباحث فني، ما سازوکار بسيار خوبي داشتيم يعني موضوعات مختلف، از ابتدا در کميته‌هاي فني مطرح و نظرات فني و کارشناسي در مورد آن‌ها مورد بررسي قرار مي‌گرفت. گاه، برخي نظرات کارشناسي مورد تأييد واقع نمي‌شد و برگشت مي‌خورد.

ما مي‌توانستيم بيشتر از 5 هزار سانتريفيوژ راه‌اندازي کنيم اما اين‌ قبيل موارد و موضوعات، يک بده بستان است. ما محاسبه کرديم که 5 هزار سانتريفيوژ براي غني‌سازي مورد استفاده ما باشن. از آن سو، 1000 سانتريفيوژ هم که در فوردو قرار دارد، به لحاظ استراتژيک براي ما بسيار مهم خواهد بود ولو اينکه فعال نباشند.

ما برخي محدوديت‌ها را پذيرفتيم تا محدوديت‌هاي قبلي که براي ما ايجاد شده بود، رفع شوند. ما به طور قطع مي‌توانيم بگوييم که از کف‌ها و حداقل‌هايي که براي مذاکرات تعيين شده بود، خيلي بالاتر هستيم و به لحاظ فني مشکلي نداريم و کار بدون نقصي را در پذيرش محدوديت‌ها انجام داديم. ما محدوديت‌ها را پذيرفتيم به نحوي که نتواند صدمه‌اي به کار صنعت هسته‌اي ما وارد کند.

باشگاه خبرنگاران جوان: يکي از موضوعاتي که در تدوين سند برجام مورد سوال بوده، اين است که اگر طرف مقابل نقض عهد کرد، چگونه به شرايط پيش از برجام بازگرديم و اکنون با توجه به نقض آشکار برجام از سوي طرف آمريکايي، شايد به اين موضوع با جديت بيشتري فکر شود. به ويژه به اين دليل که ما مقداري از اورانيوم غني شده خود را نيز از کشور خارج کرديم. اگر نياز به واکنش سريع و يا جدي باشد، چه خواهيم کرد و چه فرصت زماني براي چنين واکنشي نياز داريم؟

کمالوندي: همه اين‌ مسائل به اين موضوع برمي‌گردد که چگونه مي‌‌خواهيد مسائل را مديريت کنيد؟ واکنش ما نسبت به نقض برجام به اين موضوع بازمي‌گردد که چه آينده‌اي را براي خود ترسيم کرده‌ايم؟

ممکن است شما تصور کنيد برخي از اقدامات نمي‌توانند اکنون اجرايي شوند. هميشه حرف آخر را اول نمي‌زنند به عنوان مثال اگر مي‌گوييد از برجام بيرون بياييم و به دنبال ماشين‌ها برويم و... طبيعتاً پاسخ به نقض برجام نخواهد بود؛ ضمن اينکه طرف مقابل ما شش کشور هستند و يک کشور نيست بنابراين بايد با آن‌ها مشورت صورت گيرد که اين کار، اکنون در حال انجام است.

ما در سازمان انرژي اتمي، طيفي از اقدامات متقابل را پيش‌بيني کرده‌ايم که از شديدترين ابزارها گرفته تا موضوعات ديگر را شامل مي‌شوند اما اينکه از کداميک از اين ابزارها استفاده شود، تشخيص آن با هيأت نظارت بر اجراي برجام است و در اختيار ما نيست.

در هيأت نظارت، بر اساس تدابير و معيارها تصميم گرفته مي‌شود. اعضاي اين هيأت، بهترين تصميم را براي کشور مي‌گيرند و اگر بخواهند تصميم شديدتر بگيرند، دستشان بسته نيست و دير نخواهد شد که به قول معروف، ماهي را هر وقت از آب بگيري تازه است.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

fff
پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg