حدیث موضوعی
آخرین اخبار
چندرسانه ای
کد مطلب: 171316
مقام سابق دولت اوباما:
حمايت ايران و روسيه از سوريه را دست کم گرفته بوديم/اوباما سقوط اسد را حتمي مي‌دانست
تاریخ انتشار : 1395/10/09
نمایش : 463
يک مقام سابق دولت اوباما مي‌گويد کاخ سفيد تصور نمي‌کرد ايران و روسيه تا اين حد از سوريه حمايت کنند و «بشار اسد» بتوانند تا اين اندازه در قدرت بماند.
 

به گزارش هفت چشمه به نقل از فارس، يک مقام سابق دولت آمريکا مي‌گويد «باراک اوباما» رئيس‌جمهور آمريکا در ابتداي بحران تصور نمي‌کرد که ايران و روسيه تا اين حد از سوريه حمايت کنند.

اين مقام سابق دولت اوباما که خواسته نامش فاش نشود، به «گرت پورتر» تحليلگر آمريکايي گفته است که واشنگتن در ابتداي شکل‌گيري درگيري‌ها در سوريه، تصور مي‌کرد که سقوط دولت «بشار اسد» امري اجتناب‌ناپذير است و به زودي اتفاق مي‌افتد.

در اين مطلب که در پايگاه «ميدل ايست آي» منتشر شده، ادعا شده است که اوباما از ابتدا مايل به دخالت مستقيم آمريکا نبود و بعدها هم تحت فشار عربستان، ترکيه و قطر حاضر به صدور مجوز ارسال تسليحات سبک از ليبي به سوريه شد.

بنا بر اين گزارش، زماني که کاخ سفيد در حال تدوين سياست در قبال سوريه بود، نقش ايران را ناديده گرفته بود.

پورتر نوشته است: «مشاوران اوباما تصور مي‌کردند که ايران و روسيه تنها به ارائه کمک‌هايي مختصر براي نگه داشتن اسد در قدرت، اکتفا مي‌کنند.»

به گفته مقام آمريکايي، اوباما فکر نمي‌کرد که ايران و روسيه مستقيما در سوريه نقش نظامي ايفا کنند و همين «اشتباه بزرگ» به مرور خود را در جنگ نشان داد.

نويسنده اين گزارش مي‌گويد با وجود آنکه بعد از بازپس‌گيري شهر «القصير» توسط حزب‌الله لبنان، اشتباه دولت اوباما روشن شد، اما کاخ سفيد به جاي تجديد نظر در اين اشتباه، به تجهيز بيشتر گروه‌هاي مسلح در سوريه پرداخت و به مرور بيش از پيش در بحران درگير شد.

انتهاي پيام/ق

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

fff
پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg