حدیث موضوعی
آخرین اخبار
چندرسانه ای
کد مطلب: 171306
واشنگتن:
قصد نداريم به سوريه دوش‌پرتاب ارسال کنيم/ادعاي اردوغان عليه آمريکا مضحک است
تاریخ انتشار : 1395/10/08 08:51:44
نمایش : 615
سخنگوي وزارت خارجه آمريکا گزارش‌هاي منتشر شده در مورد تصميم واشنگتن براي تجهيز گروه‌هاي مسلح فعال در سوريه به دوش‌پرتاب‌هاي ضدهوايي را تکذيب کرد.

 

به گزارش هفت چشمه به نقل از گروه مانيتورينگ بين‌الملل خبرگزاري فارس، «مارک تونر» سخنگوي وزارت خارجه آمريکا روز سه‌شنبه گزارش‌هاي منتشر شده در مورد تصميم اين کشور براي ارسال دوش‌پرتاب‌هاي ضدهوايي به سوريه را رد کرد.

تونر که در نشست خبري روزانه صحبت مي‌کرد، با بيان اينکه دولت آمريکا مخالف تجهيز مخالفان سوري به اين تسليحات است، گفت: «موضع ما در مورد دوش‌پرتاب‌هاي ضدهوايي تغييري نکرده است. اينکه چنين تسليحاتي به سوريه منتقل شود، براي ما مايه نگراني است.»

مقامات آمريکايي پيش از اين هم با بيان اينکه ممکن است چنين تجهيزاتي به دست گروه‌هاي تندرو بيافتد، با ارسال آن‌ها به سوريه اعلام مخالفت کرده بودند، اما قانون جديدي که «باراک اوباما» رئيس‌جمهور آمريکا امضا کرد، از سوي بسياري به عنوان تجديد نظر در اين سياست تفسير شد.

در لايحه بودجه دفاعي 2017 آمريکا، به امکان ارسال اين تسليحات به سوريه اشاره شده، اما به اخذ مجوز کنگره مشروط شده است.

بر اساس اين بند، وزيران دفاع و خارجه بايد طي گزارشي به کنگره، نمايندگان را در جريان تصميم خود قرار داده و مجوز بگيرند.

روسيه اين بند را مجوزي براي ارسال دوش‌پرتاب‌هاي ضدهوايي به سوريه تفسير کرده و از واشنگتن خواسته در اين تصميم تجديد نظر کند.

«سرگئي لاوروف» وزير خارجه روسيه روز سه‌شنبه در تماس با همتاي آمريکايي‌اش هشدار داد که ارسال اين تسليحات به سوريه موجب طولاني‌تر شدن جنگ مي‌شود.

ادعاي اردوغان «مضحک» است

تونر در بخش ديگري از اين نشست، اظهارات «رجب طيب اردوغان» رئيس‌جمهور ترکيه در مورد «حمايت ائتلاف آمريکا از داعش» را «مضحک» خواند.

اردوغان روز سه‌شنبه گفت ترکيه شواهد و مدارکي دارد که نشان مي‌دهند ائتلاف تحت رهبري آمريکا از گروه‌هاي تروريستي از جمله داعش و گروه‌هاي شبه نظامي کرد حمايت مي‌کند.

سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در اين رابطه گفت: «رک بگويم، اين حرف مضحک است. همانطور که همه شما مي‌دانيد، اين مسئله به هيچ وجه واقعيت ندارد.»

وي افزود: «تصور مي‌کنم اگر به عملکرد ائتلاف در شمال سوريه و در عراق نگاه کنيد، نمي‌توانيد چيزي بگوئيد جز اينکه ائتلاف ۱۰۰% به دنبال نابود کردن داعش، حتي در مناطق فراتر از سوريه است و شبکه‌هاي اين گروه را در مناطق ديگر هم بر هم زده است.»

تونر گفت آمريکا همکاري «سازنده‌اي» به ترکيه دارد و دو کشور در اين ارتباط با يکديگر رايزني مي‌کنند.

در ماه‌هاي گذشته به خصوص پس از کودتاي ناکام در ترکيه و خودداري آمريکا از استرداد «فتح‌الله گولن» واعظ مخالف دولت ترکيه، روابط دو کشور با تنش‌هاي لفظي همراه بوده است.

اردوغان روز سه‌شنبه ضمن متهم کردن آمريکا به حمايت از داعش، گفت واشنگتن به وعده خود مبني بر مقابله با تروريسم عمل نکرده است.

انتهاي پيام/ق

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

fff
پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg