حدیث موضوعی
آخرین اخبار
چندرسانه ای
کد مطلب: 171304
عليرضا زاکاني در قم:
برخي با ظاهرنمايي به دنبال انحراف اذهان عمومي از شاه‌دزدان اصلي هستند/دولت تسريع‌بخش فساد اقتصادي است/لزوم ايستادگي مردم مقابل مفسدان
تاریخ انتشار : 1395/10/08
نمایش : 350
دبيرکل جمعيت رهپويان انقلاب اسلامي گفت: عده‌اي با ظاهرنمايي مبارزه با فساد به دنبال انحراف اذهان عمومي از شاه دزدان اصلي به سمت مباحث حاشيه‌اي هستند، در حالي که فساد سرمايه‌هاي اجتماعي نظام اسلامي را هدف گرفته و به دنبال نااميد کردن مردم است.


 

به گزارش هفت چشمه به نقل از فارس، عليرضا زاکاني امشب در دومين نشست از سلسله نشست‌هاي بصيرتي بسيج مدرسه علميه معصوميه که به مناسبت گراميداشت سالروز 9 دي در سالن همايش‌هاي اين مدرسه علميه برگزار شد، اظهار کرد: عده مشخصي و نورچشمي‌هايي عادت کرده‌اند که دست در جيب بيت‌المال کنند و عده آنها هر چند زياد نيست، اما به صورت يک سازمان و نظام به‌هم پيوسته عمل مي‌کنند تا نظام پاک کشور را آلوده و ناکارآمد کنند.

وي اضافه کرد: فاسدان مي‌کوشند تا با تلاش خود حداقل مقاومت‌هاي انجام شده را از سر راه خود بردارند، به همين دليل هر فردي که عدالت‌خواهي و مبارزه با فساد را پيشه کرده و هر رسانه‌اي که اين مسائل را براي احقاق حقوق ملت منتشر مي‌کند، بايد در دادگاه حضور يابد، به همين علت جاي شاکي و متشاکي تغيير مي‌کند و امثال بنده به جاي فاسدان براي پاسخگويي در دادگاه فراخوانده مي‌شوند.

نماينده سابق مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي با تأکيد بر اينکه قبل از دهه 70 فرد متشاکي بايد در دادگاه‌ها پاسخگو مي‌بود، اضافه کرد: بعد از دهه هفتاد شاکي بايد در دادگاه پاسخگو باشد، اما در مورد رخدادهاي اخير بنده، هر دو قاعده مورد بي‌توجهي قرار گرفته است.

وي خاطرنشان کرد: کرسنت از سال 78 در حال رسيدگي است، اما تاکنون رخدادهاي خاصي قابل مشاهده نبوده و افرادي که دست به فساد بزرگ کرسنت زده‌اند، به بهانه‌هاي ديگر در زندان حضور دارند و يا در دولت مسؤوليت گرفته‌اند.

زاکاني با تأکيد بر اينکه فاسدان به دنبال ترويج فرهنگ قانون‌شکني هستند، بيان کرد: براساس فرمايشات مقام معظم رهبري مبارزه با فساد يک جهاد بزرگ است، چراکه مشروعيت نظام را به دنبال دارد.

وي با بيان اينکه نظام اسلامي به مشروعيت خود به عنوان يک مؤلفه اصلي افتخار مي‌کند، تبيين کرد: اصل فساد از درون زياده‌خواهي و زياده‌طلبي افراد نشأت مي‌گيرد، اما بعد از دوران دفاع مقدس، نظام حاکم اقتصادي با الگوگيري از مؤلفه‌هاي غربي زمينه رسميت‌بخشي و توسعه فساد را فراهم کرد.

نماينده سابق مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه عده‌اي با خيال آسان به دنبال مصرف بيت‌المال هستند، متذکر شد: قبح و زشتي دست‌درازي به بيت‌المال شکسته شده و اين قبح‌شکني به يک قاعده تبديل شده است.

وي يادآور شد: در جريان معرفي وزير نفت يکي از نمايندگان با هشت دوره سابقه در مجلس از پشت تريبون بي‌توجهي به ميل کردن از بيت‌المال را رسميت بخشيد و اکنون اين مسير را برخي ديگر ادامه داده‌اند.

زاکاني از وجود 18 هزار ميليارد تومان سرمايه سپرده‌گذاري در بانک‌ها ياد کرد و متذکر شد: 90 درصد اين ميزان سرمايه در اختيار پنج درصد سرمايه‌گذاران است، در حالي که حاکميت در اقتصاد ايران در حال انتقال از نظام سياسي به دست سرمايه‌داران، نورچشمي‌ها و شرکت‌هاست.

وي با بيان اينکه مردم‌سالاري ديني به عنوان مشارکت در تعيين سرنوشت است، تأکيد  کرد: نظام اقتصادي در حال حرکت به سمت نظام سرمايه‌گذاري است؛ دولت نبايد رقيب مردم باشد، بلکه بايد بسترهاي حضور مردم در عرصه اقتصاد را فراهم‌سازي کند، اين موضوع به عنوان يکي از فرمايشات اصلي بنيانگذار کبير انقلاب اسلامي مورد بي‌توجهي قرار گرفته است.

دبيرکل جمعيت رهپويان انقلاب اسلامي تشريح کرد: در مردم‌سالاري ديني حق نظارت مردم و ايجاد زمينه شفافيت بر عملکردها بايد به صورت ويژه قرار گيرد، در حالي که يکي از وجه دولت، محرمانه کردن مباحث مختلف و کتمان امور مختلف است.

وي اضافه شد: با نام يک حقوقدان از مردم رأي گرفته شده، اما امنيتي‌ترين کابينه و پنهان‌کارترين مجموعه را ايجاد کرده، به همين علت حاکميت اقتصاد ايران از دست قدرت نظام سياسي به دست عده‌اي خاص و نورچشمي منتقل مي‌شود.

دبيرکل جمعيت رهپويان انقلاب اسلامي با اشاره به اينکه آمار نقدينگي در ابتداي فعاليت دولت 460 هزار ميليارد تومان بوده است، افزود: ميزان هزار و 180 هزار ميليارد تومان اکنون نقدينگي در اختيار دولت است که تا پايان سال به هزار و 300 هزار ميليارد تومان مي‌رسد اين ميزان سرمايه در اختيار مردم نيست، بلکه در اختيار افراد نورچشمي قرار دارد که اين افراد توانسته‌اند به اقتصاد کشور نفوذ کنند و با استفاده از رانت و سهم‌گيري در قراردادهاي خارجي، انعقاد آنها و بهره‌مندي از فشار قدرت بر دستگاه‌هاي بانکي به دنبال چپاول بزرگ هستند.

وي با تأکيد بر اينکه حضور در ميدان مبارزه با فساد رسالت همگان است، اظهار کرد: انقلابيون بايد به صورت مدبرانه حرکت جهادي خود را دنبال کنند؛ هرچند مباحث مرتبط با فساد قبل از اقدام جهادي مردم بايد به دستگاه‌هاي نظارتي و نهادهاي مرتبط ارائه شود؛ آمار فسادهاي کنوني نسبت به گذشته بسيار متفاوت است و چند صد ميليارد در فسادهاي کنوني جايگاهي ندارد.

زاکاني افزود: متأسفانه بخش‌هايي از دستگاه‌هاي نظارتي از عملکرد فاسدان حمايت مي‌کنند؛ براي نمونه پرونده پتروشيمي که در دولت گذشته باز شده و وزارت نفت و وزارت اطلاعات پيگير شکايت آن هستند، اکنون نيز در دولت کنوني بسته مانده، چراکه برادر رئيس جمهور عضو هيأت مديره اين شرکت است، به همين علت دولت بايد اصلاح‌ها را از خود شروع کند.

وي از انجام بيش از 24 ميليارد دلار صادرات پتروشيمي ياد کرد و گفت: پيوستگي قدرت و ثروت از بزرگترين فاجعه‌هاست که اکنون در برخي از بخش‌هاي نظام اسلامي ديده مي‌شود؛ دولت نقش تسريع‌کننده نسبت به انتقال حاکميت اقتصادي از نظام سياسي به دست نورچشمي‌ها در حوزه‌هاي پتروشيمي، خودروسازي، بازرگاني و بانکداري را دارد و اين حرکت به صورت مخفيانه دنبال مي‌شود.

مديرمسئول سابق هفته‌نامه پنجره گفت: به نظر بنده رهبر معظم انقلاب اسلامي نداي «هل من ناصر ينصرني» خود را در سال 80 مطرح کردند؛ نقدينگي کنوني اژدهاي خفته است که اگر بيدار شود به هر سمت حرکت کند در آن بخش جامعه تخريب را به دنبال دارد، چراکه مسؤولان نمي‌توانند جامعه را اداره کنند، بلکه سرمايه‌داران مديريت را برعهده مي‌گيرند و مي‌توانند هر بخش را تحت تأثير قرار دهند.

وي با تأکيد بر اينکه منافع ملي و انقلابي توسط برخي مسؤولان در حال فراموشي است، اظهار کرد: سازمان مشخصي براي اين غارت‌گري که بخشي از آن در خارج از کشور است شکل گرفته که به دنبال لکه‌دار کردن سيستم شفاف نظام اسلامي است.

زاکاني با اشاره به اينکه دولت مدعي مبارزه با فساد بوده و اين موضوع را به صورت مستمر تکرار مي‌کند، تصريح کرد: وضعيت کنوني با گذشته قابل مقايسه نيست، چراکه دزدان با حمايت قانون‌شکن‌ها به شيوه گسترده غارتگري مي‌کنند و براي کارهاي خود بر مردم نيز منت مي‌گذارند.

وي خاطرنشان کرد: عده‌اي با ظاهرنمايي مبارزه با فساد به دنبال انحراف اذهان عمومي از شاه دزدان اصلي به سمت مباحث حاشيه‌اي هستند، در حالي که فساد سرمايه‌هاي اجتماعي، نظام اسلامي را هدف گرفته و به دنبال نااميد کردن مردم است؛ چرا افرادي در چارچوب قانون بايد براي گرفتن وام‌هاي ناچيز مشکلات بسياري را تحمل کنند، اما برخلاف آنها افرادي با هزاران ميليارد تومان بدهي بانکي نياز به شرايط خاصي براي دريافت تسهيلات نداشته باشند.

نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي يادآور شد: از قوه قضائيه درخواست مي‌کنم بررسي‌هاي انجام شده در مورد ارتباط بانک ملت و برخي ديگر از بخش‌هاي اقتصادي با برادر رئيس جمهور را به مردم اعلام کرده و شفاف‌سازي براي مردم را پيشه‌روي خود قرار دهند؛ در يکي از موارد فردي بيش از هزاران ميليارد بدهکاري بانکي دارد، اما با اين وجود از پول اضطراري ايران در خارج از کشور نزديک به 400 ميليون درهم تسهيلات صفر درصد دريافت کرده و معادل اين حجم سرمايه که 370 ميليارد تومان مي‌شود را با سود 27 درصد در بانک‌هاي داخلي سرمايه‌گذاري کرده است.

وي تصريح کرد: برخي برخلاف آرمان‌هاي امام خميني(ره) داشته‌هاي نظام اسلامي را هدف گرفته‌اند؛ اعداد و ارقام فسادهاي کنوني قابل توجه است، اما با حضور مناسب در ميدان مي‌توانيم رفع اين مشکل را رقم بزنيم.

زاکاني با بيان اينکه دانشجويان انقلابي به دنبال آغاز حرکت جديدي براي مبارزه با فساد هستند، تصريح کرد: طلاب و روحانيون نيز بايد زمينه را براي مواجهه مسؤولان با فساد فراهم سازند و عرصه را بر فاسدان تنگ کنند، چراکه يکي از ارکان پيروزي انقلاب اسلامي، حضور گسترده مردم در صحنه بوده است.

وي، حضور آگاهانه مردم براي زدودن سياهي‌ها و آلودگي‌هاي فتنه را ويژگي برتر حماسه 9 دي خواند و ادامه داد: هيچ مجموعه‌اي نمي‌توانست مقابل اين دسيسه جهاني ايستادگي کند، اما مردم با حضور به موقع خود در صحنه توانستند دشمن را نااميد کنند و اکنون نيز حريف اصلي مفسدان، مردم بوده و دانشجويان، طلاب و فرهيختگان جلودار حرکت مردم هستند.

زاکاني اظهار کرد: سرمايه‌گذاري‌هاي خارجي ديگر به کشور بازنمي‌گردد، اما اکنون برخي مسؤولان و وزرا در خارج سرمايه‌گذاري کرده‌اند، به همين علت دولت بايد به دنبال شفاف‌سازي اين عملکردها باشد و در مجلس نيز بايد اين موضوع مورد توجه قرار گيرد تا اعتمادسازي عمومي افزايش يابد.

دبيرکل جمعيت رهپپويان انقلاب اسلامي به بدهي 2 هزار و 300 ميليارد توماني يکي از نزديکان رئيس جمهور به بانک ملي اشاره کرد و گفت: اخيراً دستگاه‌هاي نظارتي به بانک نامه زده‌اند که اين ميزان بدهي را با او تهاتر کنند، در حالي که اين تهاتر در مقابل سود به دست آمده و خسارت وارده شده به سرمايه‌هاي داخلي، ناچيز است.

وي اضافه کرد: اکنون پتروشيمي باختر را با پرداخت 130 ميليارد دلار خريداري کرده، در حالي که فقط براي ايجاد خط لوله خوراک دهنده اين بخش 7 هزار ميليارد تومان سال 88 هزينه شده است.

زاکاني با تأکيد بر اينکه وزير نفت از حقوق ملت صيانت و پاسداري نمي‌کند، عنوان کرد: وزير نفت و وزير صنعت که در حوزه‌هاي خود آگاهي مطلوبي دارند، بايد مقابل غارت‌گري‌ها ايستادگي کنند، اما نسبت به اين مباحث بي‌توجه هستند.

وي از کسري بودجه 2 هزار و 200 ميليارد توماني آموزش و پرورش در سال جاري ياد کرد و گفت: طلب هلدينگ خليج فارس از شرکت پتروشيمي نزديک به 2 هزار ميليارد تومان بوده و نزديک به 460 ميليون يورو صورتجلسه شده که اين مبلغ برابر با ميزان کسري بودجه يک وزارتخانه اصلي کشور است.

مديرمسئول سابق هفته‌نامه پنجره با اشاره به اينکه فشارها براي جلوگيري از مبارزه با فساد سنگين است، مطرح کرد: مجلس در ادوار مختلف به وظيفه خود عمل نمي‌کند، در حالي که اگر کميسيون اصل 90 مجلس فقط به وظيفه خود عمل کند، بسياري از پرونده‌ها حل و دست و پاي مفسدان بسته مي‌شود.

وي اضافه کرد: در مورد «IPC» زنگنه و دوستان او باشگاه نفت و نيرو را راه‌اندازي کردند تا بتوانند کشور را به سمت دهه‌هاي قبل از ملي شدن صنعت نفت هدايت کنند که يکي از نمايندگان مجلس با وعده وزارت نفت مبني بر سرمايه‌گذاري در حوزه انتخابيه او در برابر اين خيانت سکوت کرده بود.

زاکاني با تأکيد بر اينکه فساد اقتصادي به برخي از افراد ارث رسيده است، عنوان کرد: دولت يازدهم تسريع‌کننده فساد اقتصادي بوده است و مفاسد اقتصادي کشور در اين چهار سال براي 400 سال آينده است.

نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي عمل به خواسته‌هاي آمريکا را عامل تضعيف کشور دانست و ادامه داد: انتخابات گذشته تجربه مطلوبي شد تا در انتخابات آينده ميان جبهه انقلاب اسلامي تنش و شکاف ايجاد نکنيم، چراکه افرادي بايد در پست‌هاي اجرايي کشور حاضر باشند که به مطالبات مردم و رهبري توجه کنند

وي، تشکيل مجمع ملي اصولگرايان را اقدام مثبتي خواند و اظهار کرد: هرچند وحدت لازم است، اما کافي نيست؛ نبايد عده‌اي پشت درب‌هاي بسته تصميم‌هاي خود را به ديگران تحميل کنند.

زاکاني در پايان با تأکيد بر اينکه هر فردي نبايد در عرصه انتخابات احساس تکليف کند، تصريح کرد: گزينه‌هاي مختلف براي انتخابات وجود دارند، اما بايد به انتخاب واحدي برسيم که قابل قبول مردم و داراي شرايط لازم باشد؛ اگر براي جريان مقابل نيز فرش قرمز پهن نکنيم، قطعاً رأي نمي‌آورد.

انتهاي پيام/78023/ذ40

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

fff
پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg