حدیث موضوعی
آخرین اخبار
چندرسانه ای
کد مطلب: 171297
توصيه‌هاي «ري تکيه» به ترامپ:
آمريکا در ايران دوستاني دارد که بايد براي رسيدنشان به قدرت کمک کند/داعش دشمن مشترک ايران و آمريکا نيست
تاریخ انتشار : 1395/10/07
نمایش : 558
تحليل‌گر ارشد آمريکايي در سفارش‌هايي به رييس جمهور جديد اين کشور بازنگري در برجام، برقراري رابطه با عناصر ضد نظام داخلي و تحکيم جبهه ضد ايراني رياض- تل‌آويو را براي هدف گيري جمهوري اسلامي ضروري دانست.

 

به گزارش هفت چشمه به نقل از فارس، درحالي که تنها چند روزي از فاش شدن نامه نگاري سي ضد انقلاب با رييس جمهور جديد آمريکا نمي‌گذرد،  نشريه «نشنال ريويو» در مطلبي به قلم «ري تيکه» تحليلگر و روزنامه نگار سرشناس آمريکايي نوشت: دوران رياست «باراک اوباما» رو به خاتمه است که فاجعه بارترين ميراث خارجي او همانا «رويکردش در قبال ايران» بود. اين امر موجب شد تا ايران امروز از يک زير ساخت اتمي که به تدريج در حال رشد است، بهره‌مند شود. ايران براي اولين بار در تاريخ معاصر، از خليج فارس درياي مديترانه را فرماندهي مي‌کند.

*تحقير نظاميان آمريکا در خليج فارس از سوي سپاه

اينک سران ايران از جايگاه خود آمريکا را تنبيه مي‌کنند و در عين حال  نيروهاي سپاه پاسداران اين کشور نظاميان آمريکايي را در آب‌هاي بين المللي به سخره مي‌گيرند. بنابراين «دونالد ترامپ» رييس جمهور جديد آمريکا بايد همه نگراني‌هاي موجود را برطرف سازد.

نويسنده با مقصر نشان دادن باراک اوباما مي‌نويسد: اوباما معمار راهبرد خاص خود در قبال ايران بود. با کمک اوباما کلا وضعيت خراب شد و نتيجه دستاوردهاي او يعني «توافق اتمي» بدترين معامله تاريخ آمريکا در امور کنترل سلاح‌هاي اتمي بود که موجب جسارت ايران در سرتاسر خاورميانه گشت.

*اصل اول لزوم بازنگري در برجام است

در ادامه اين گزارش نويسنده با زير ذره بين گرفتن توافق اتمي تهران با قدرت‌هاي جهاني عنوان کرد: آغاز تمرکز بر سياست ايران بازبيني دوباره بخش‌هاي کليدي توافق اتمي است. اين توافق به سرعت مهلت شرط و شروط‌هايش پايان يافته به طوري‌که ايران به زودي از سانتريفيوژهايي با سرعت بالا بهره مي‌جويد. همچنين امتياز تحقيق و توسعه به ايران اين امکان را مي‌دهد تا زير ساخت‌هاي اتمي خود را نوسازي کند. امتيازهاي اقتصادي داده شده به اين کشور نيز به ساختار تحريم‌ها لطمه زده است. بنابراين ضرورت دارد تمامي اين موارد مهم در توافق بازنگري شوند.

*برنامه اتمي ايران بايد نمادين باشد

ايران نه تنها در مسير غني سازي اورانيوم در داخل کشور است، بلکه با خاتمه محدويت‌هاي اعمال شده در برجام آن‌را صنعتي نيز مي‌نمايد. آمريکا بايد شرايطي را وضع کرده و تاکيد نمايد که ايران تنها حق دارد برنامه اتمي نمادين داشته باشد. آنچه را که ايران غني‌سازي مي‌نمايد بايد به طور دائم براي پردازش ميله‌هاي سوختي که تبديل آن به اهداف نظامي مشکل باشد، به خارج از کشور انتقال يابد. يک ايران نفت خيز نيازي به بسط شبکه اتمي با فعاليت هزاران سانتريفيوژ پيشرفته و انباشتن اورانيوم غني شده ندارد.

نويسنده در بخشي ديگر عنوان مي‌کند: اگر آمريکا مي‌خواهد «رويکرد موفقيت آميز در قبال ايران» داشته باشد بايد سياست‌هاي نادرست و غلطي که مي‌گويند نبايد با ايران مواجه شد زيرا اين امر منجر به تقويت تندروهاي اين کشور مي‌شود، کنار گذاشته شوند.

*اصل دوم نشانه‌گيري پايه‌هاي بنيادين نظام ايران است

بر اين اساس، وظيفه ترامپ نه تنها شبيه «دونالد ريگان» در زمان رياستش بر آمريکا و مواجهه با اتحاد جماهير شوروي سابق  و مذاکره مجدد براي توافق بهتر در زمينه کنترل سلاح هاي اتمي و تدبير در اتخاذ رويکرد جامع باشد که بنياد رژيم ايران را لطمه بزند. آمريکا همان کاري را که در لهستان انجام داد بايد در ايران نيز اتخاذ کرده و با مخالفان داخل اين کشور روابط برقرار کند. آمريکا در داخل ايران ياران آماده‌اي دارد که بايد تلاش کند آن‌ها قدرت گيرند.

نويسنده تاکيد مي‌نمايد: به عقب راندن ايران در خاورميانه «دستور روز واشنگتن» است و برهم زدن مرزهاي امپراتوري جمهوري اسلامي بايد اولويت مهم دولت ترامپ باشد. بنابر اين، درک ضروري در اين مسير از بين بردن برداشت نادرستي است که بر اساس آن ايران و آمريکا دشمن مشترکي به نام داعش دارند. از بين بردن داعش نيازمند نابودي ستيزه جويان سني است که آن‌ها به نوبه خود اميال منطقه‌اي ايران را فرو مي‌نشانند.

*اصل سوم قطع روابط اعراب با ايران است

نويسنده اين گزارش در بخش ديگر به گزينه ديگر دولت ترامپ پرداخته و مي‌نويسد: بهترين عرصه براي موفقيت در اين مسير پرداختن به اطراف ايران در خليج فارس است.

بر اساس اين گزارش، شيخ نشين‌هاي خليج فارس که تحت رهبري عربستان سعودي هستند، اينک در گير و دار رقابت گسترده منطقه‌اي با ايران قرار دارند. واشنگتن در اين مسير بايد نه تنها  تلاش‌هاي آن‌ها را تحکيم نموده، بلکه با فشار بر آن‌ها سعي کند کشورهاي عرب را مجاب نمايد روابط تجاري و ديپلماتيک را با ايران کاهش دهند.

دشمني مشترک عربستان و اسرائيل در خاورميانه با ايران اين دو را به يکديگر نزديکتر مي‌نمايد. به جاي توصيه به عربستان در زمينه سهيم شدن خاورميانه با ايران و نيز برخورد با اسرائيل در زمينه شهرک سازي، سياستي که دولت اوباما در پيش گرفت، دولت ترامپ بايد راه‌هاي نهادينه کردن همکاري نوپاي رياض و اسرائيل را فراهم آورد. آمريکا بايد اين دو را تحت فشار گذاشته تا فراتر از تبادل اطلاعات گام برداشته و روابط تجاري مکمل برقرار کنند، يعني عربستان نفت خود را با فن آوري اسرائيلي‌ها معاوضه کند.

*اصل چهارم دور کردن ايران از عراق است

در انتهاي اين مطلب آمده است: تا زماني که ايران به نفوذ خود در عراق ادامه مي‌دهد، اين کشور آزاد نخواهد بود. تعهد واشنگتن به بازسازي ارتش عراق و کاهش روابط اين کشور با ايران راه طولاني مي‌طلبد. هرگاه عراقي‌ها خود را از سلطه ايران رها سازند، شايد مسير بازگشت به جهان عرب را يافته و دوباره مبدل به مانعي برابر ايران قدرتمند شوند.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

fff
پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg