حدیث موضوعی
آخرین اخبار
چندرسانه ای
کد مطلب: 171256
نيويورک‌تايمز:
نشست مسکو آمريکا را در مسئله سوريه منزوي کرد/نتيجه اين نشست ابقاي اسد بود
تاریخ انتشار : 1395/10/01 19:39:22
نمایش : 406
روزنامه آمريکايي نيويورک‌تايمز با اشاره به نشست مسکو نوشت که روسيه، ايران و ترکيه با يکديگر درباره سوريه نشست برگزار کردند اما آمريکا را از حضور در آن محروم کردند.
 

به گزارش هفت چشمه به نقل از فارس، روزنامه آمريکايي نيويورک‌تايمز در گزارشي عنوان کرد که روسيه، ايران و ترکيه، آمريکا را از شرکت در نشست در مورد سوريه محروم کردند.

اين گزارش سپس به نشست روز سه‌شنبه وزراي خارجه سه کشور ترکيه، ايران و روسيه درباره سوريه در مسکو اشاره کرد و نوشت که سه کشور با يکديگر نشستي براي همکاري در زمينه يک توافق سياسي براي پايان دادن به جنگ سوريه برگزار کردند و آمريکا را در حاشيه قرار دادند.

بنا بر اين گزارش، «جان کري» وزير خارجه آمريکا به اين نشست دعوت نشده و هيچ رايزني‌اي هم نيز با سازمان ملل صورت نگرفته بود.

طبق اين گزارش، با توجه به دستاوردهاي مهم نيروهاي ارتش سوريه در ميدان نبرد و برگزاري نشست بدون حضور قدرت‌هاي غربي، اين توافقنامه در واقع تضمين مي‌کند که «بشار اسد» تحت هر توافق حاصله، همچنان به حکومت در سوريه ادامه خواهد داد. اين در حالي است که «باراک اوباما» رئيس‌جمهوري آمريکا حدود پنج سال پيش گفت که اسد مشروعيت خود را از دست داده است و بايد از قدرت حذف شود.

اين گزارش ادامه داد، بي‌ميلي اوباما به حمايت از اين خواسته از طريق مداخله بيشتر در جنگ سوريه موجب شد که واشنگتن در حاليکه «دونالد ترامپ» آماده مي‌شود، قدرت را برعهده بگيرد، اهرم کمتري در يک بحران ژئوپولتيکي داشته باشد.

«اندرو تبلر» يکي از اعضاي مؤسسه سياست خاور نزديک واشنگتن که درباره سوريه مطالعه مي‌کند مي‌گويد: «وقتي ترکيه، ايران و روسيه همگي بدون حضور آمريکا در خصوص يک فرايند موافق هستند، به اين مفهوم است که مشکلي براي ما وجود دارد».

اين گزارش ادامه داد، روس‌ها تلاشي براي مخفي کردن حس تحقير تلاش‌هاي ديپلماتيک آمريکا نمي‌کنند به طوري که هفته گذشته، «سرگئي لاوروف» وزير خارجه روسيه اعلام کرد که به طور مستقيم با ترکيه در خصوص توافق تخليه حلب همکاري مي‌کند و آن را کارآمدتر از همکاري با آمريکا مي‌داند.

«جان کربي» سخنگوي وزارت خارجه آمريکا روز سه‌شنبه گفت که «جان کري» وزير خارجه آمريکا با لاوروف و وزير خارجه ترکيه تماس تلفني داشته است و در خصوص موفقيت تلاش‌هاي سه جانبه ايران، روسيه و ترکيه ابراز ترديد کرده است.

نيويورک‌تايمز ادامه داد، آمريکا از طريق راه‌هاي غيرمستقيم در سوريه وارد شد و برنامه‌هاي مخفيانه‌اي را با همپيمانان خود براي دادن تسليحات، پول و موشک‌هاي ضدتانک به گروه‌هاي معارض مسلح سوريه پيش برد.

نشانه‌هاي روابط حسنه روسيه و ترکيه روز سه‌شنبه عليرغم ترور سفير مسکو در آنکارا توسط يک افسر پليس ترکيه، به وضوح مشخص شد، زيرا در مسکو، لاوروف و همتاي ترک وي يعني مولود چاووش اوغلو دسته گل‌هايي را در نزديکي تصوير «آندري کارلوف» سفير ترور شده روسيه در ترکيه قرار دادند.

لاوروف نيز اعلام کرد که تراژدي ترور سفير روسيه در ترکيه، همه را بر آن داشته است که به شيوه‌اي مصمم‌تر با تروريسم مبارزه کنند و «نشست امروز ما را بسيار ضروري‌تر کرد».

از طرف ديگر در نشست سه‌جانبه مسکو، ايران، روسيه و ترکيه در خصوص بيانيه مسکو براي پايان دادن به جنگ سوريه به توافق رسيدند و با آمريکا و «استفان دي‌ميستورا» نماينده سازمان ملل در امور سوريه هيچ رايزني نشد.

انتهاي پيام/ق

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

fff
پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg