حدیث موضوعی
آخرین اخبار
چندرسانه ای
کد مطلب: 171247
گزارشي از گراني هاي شب يلدا و عدم نظارت صحيح بر قيمت ها؛
معاون وزير: دولت وظيفه‌اي در قبال تنظيم بازار شب يلدا ندارد!/ نماينده مجلس: دولتي ها از حالا به فکر کنترل قيمت ها براي نوروز باشند
تاریخ انتشار : 1395/09/30
نمایش : 394
شب يلدا به عنوان طولاني ترين شب سال، يکي از پرخاطره ترين شب ها براي ايرانيان است اما نکته قائل توجه اين است که افزايش تقاضا براي خريد ميوه،آجيل و شيريني در شب يلدا باعث افزايش گراني آن شده و متاسفانه نظارت صحيحي بر قيمت ها انجام نمي گيرد. 

به گزارش هفت چشمه به نقل از راه دانا، هندوانه، انار، آجيل و شيريني و… اينها ويژه سفره بلندترين شب سال است که البته بسياري مدت هاست که رنگش را نمي بينند.  هر چند مردم ياد گرفته اند با گراني هاي گاه و بيگاه بسازند و هندوانه و آجيل و انار بالاخره به نوعي پايش را به سفره خانواده ها باز مي کند اما شب يلدا و گراني هاي بي حد و حصرش که نمونه اي از گراني هاي مناسبتي بازار است، کار را براي قشر متوسط و ضعيف سخت مي کند و سفره هاي يلداييشان را از رنگ و بو مي اندازد.

سفرهاي کم رنگ و لعاب بسياري از مردم اما باعث نمي شود که پولدارها براي چشم و هم چشمي هم شده بلند ترين شب سال را به مهماني لوکس تبديل نکنند. در واقع چند سالي مي‌شود که شب يلدا هم براي قشر خاصي از جامعه لوکس شده و اين قشر حاضرند حتي هزينه‌هاي ميليوني نيز براي اين شب پرداخت کنند. اين افزايش تقاضا منجر به ارائه انواع خدمات لوکس شب يلدا شده است به طوري که از چند روز مانده به طولاني‌ترين شب سال ارائه دهندگان خدمات ليست کالاهاي ارائه شده را به مشتريان خاص خود را داده و براي نمونه کارهاي خود مشتري جذب مي‌کنند.
گراني اقلام يلدايي براي بسياري از مردم مساله ساز است
دست گل ها و گل آرايي هاي آنچناني با هزينه اي بالاي ۴۰۰ هزار تومان، کيک هاي سفارشي در شيريني سراهاي لوکس و گران، ميوه هاي لوکس خارجي و سبدهاي گران قيمت ميوه تزئين شده از انار و هندوانه گرفته تا دراگون و ميوه هاي عجيبو غريب استوايي و… همه و همه مصداق بارزي از اختلاف طبقاتي شديدي است که در جامعه ايراني حاکم است. اختلافي که اما باعث نشده دولتي ها فکري به حال سفره يلدايي مردم کنند و لااقل از گراني ها مقطعي جلوگيري نمايند.البته هر سال اعلام مي شود که بازار در مناسبت هايي چون يلدا تحت کنترل است اما نکته اينجاست که با در نظر گرفتن بازار کنترل شده(اگر واقعا کنترل شود!) باز هم گراني اقلام يلدايي براي بسياري از مردم مساله ساز است تا جايي که با توجه به اينکه حداقل دستمزد دريافتي امسال حدود ۸۱۲ هزار تومان است و از اين مبلغ هم حدود ۵۰ درصد به هزينه‌هاي مربوط به مسکن خانوارها اختصاص دارد، با احتساب خريد اقلام شب يلدا براي يک خانواده چهار نفره ‌با نرخ متوسط، به اين قرار که ۶۰ هزار تومان براي يک کيلو آجيل، ۲۰ هزار تومان براي يک هندوانه متوسط، انار و ميوه‌هاي ديگر فصل و ۱۵ هزار تومان براي يک کيلو شيريني‌تر در مجموع رقمي نزديک به ۱۰۰ هزار تومان براي برپا کردن سنت يک شب بايد هزينه شود که اين مبلغ يک چهارم باقيمانده حقوق يک کارگر است. تازه اگر نرخ ها در بازار با نرخ هاي اعلام شده در رسانه ها توسط دولتي ها يکي باشد!
دولت وظيفه‌اي در قبال تنظيم بازار شب يلدا ندارد!
حسين صفايي معاون وزير جهاد کشاورزي و رئيس سازمان مرکزي تعاون روستايي ۲۴ آذر در مراسم افتتاح جشنواره محصولات کشاورزي پروتئيني، آب زيان و صنايع دستي ويژه‌ شب يلدادر خصوص جشنواره و نمايشگاه محصولات کشاورزي ويژه شب يلدا اظهار کرد: مردم ايران با توجه به مراسم آييني که براي شب يلدا دارند، مصرف محصولات غذايي‌شان در اين بازه زماني افزايش مي‌يابد و با وجود اينکه دولت براي تنظيم بازار شب يلدا وظيفه‌اي براي مداخله ندارد، با برگزاري چنين جشنواره‌ها و نمايشگاه‌هايي سعي مي‌کنيم عرضه را در کنار تقاضا و مصرف به حد تعادل برسانيم تا ضمن راه‌اندازي غرفه‌هاي عرضه مستقيم براي توليدکنندگان و قطع کردن دست واسطه‌ها و دلالان غيرضرور بتوانيم در فضاي رقابتي ميوه، محصولات پروتئيني و آجيل به تعادل برسانيم.

 

بايد دولتي ها برنامه اي براي مديريت قيمت ها در شب اتخاذ مي کردند


نظر افضلي نايب رئيس کميسيون کشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس دهم در گفتگو با خبرنگار پارلماني « تهران نيوز» در واکنش به صحبت هاي اخير معاون وزير جهاد کشاورزي گفت: اينکه آقاي صفايي گفتند که دولت وظيفه در قبال تنظيم بازار شب يلدا ندارد، جاي تعجب دارد و چطور ممکن است که در اوج گراني هاي شب يلدا، معاون وزير جهاد کشاورزي اين حرف را بزند؟
وي ادامه داد: اوج گراني ها فقط مخصوص شب يلدا و در طول سال و به ويژه در مناسبت هايي که مصرف بالا مي رود، اين گراني ها مشهود است و بايد تدبيري اتخاذ شود و بازار به همين سادگي رها نشود.

افضلي تاکيد کرد:در شب يلدا، خريد ميوه جاتي همچون هندوانه و انار و همچنين آجيل افزايش مي يابد و بايد تدبيري کرد که قيمت ها کنترل شود و نياز است که ما هميشه براي آينده برنامه ريزي منسجم داشته باشيم و از الان بايد دولتي ها از حالا به فکر کنترل قيمت ها براي نوروز باشيم.
نايب رئيس کميسيون کشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس دهم خاطر نشان کرد: ما نبايد جامعه را معلق و سرگردان کنيم و نياز است که با مديريت صحيح قيمت ها، باعث شويم که مردم با آرامش خاطر، خريد کنند.


نبايد کام مردم را با گراني ها شب يلدا تلخ کرد


محسن جندقي،کارشناس مسائل اقتصادي در گفتگو با خبرنگار « تهران نيوز» معتقد است که افراد سودجو درايامي مانند شب يلدا و نوروز،اقدام به عرضه اجناس بي کيفيت با رنگ هاي غير مجاز با نرخ هاي بالا مي کنند، گفت: نياز است که مردم براي مقابله با اين سواستفاده ها، از واحد هاي صنفي داراي پروانه کسب، خريد خود را انجام دهند.
وي ادامه داد: دولتي ها بايد برنامه ريزي منسجمي براي مديريت کنترل قيمت ميوه و آجيل در شب يلدا داشته باشند و با سوءاستفاده کنندگان برخورد شديد کنند، چرا که گراني قيمت در شب يلدا باعث مي شود که برخي خانواده ها که وضعيت مالي مناسبي ندارند، نتوانند خريد کنند.
جندقي در پايان خاطر نشان کرد: انتظار مي‌رود تا مسوولاني که توانايي تنظيم بازار را ندارند‌، مديريت را دست افراد کار بلد‌تري بسپارند‌، تا کام مردم با اين همه گراني شب يلدا تلخ نشود.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

fff
پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg