حدیث موضوعی
آخرین اخبار
چندرسانه ای
کد مطلب: 171246
در گفت‌وگو با رييس دانشکده بهداشت مشهد مطرح شد:
توصيه‌هاي پزشکي در شب يلدا/ آجيل خام را جايگزين آجيل بوداده و نمکي کنيد
تاریخ انتشار : 1395/09/30 13:45:09
نمایش : 419
رييس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي مشهد گفت: مردم در کل استفاده از آجيل خشک به جاي آجيل برشته را در دستور کار خود قرار دهند که به لحاظ مغذي بودن و سلامت مواد نيز بهتر است.
 

به گزارش هفت چشمه به نقل از راه دانا، در خصوص شب يلدا و توصيه هاي پزشکي اين شب با دکتر محمد صفريان؛ رييس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي مشهد به گفت‌وگو نشستيم تا اهميت سلامتي در سرما و شب يلدا را از ديدگاه وي جويا شويم.

صفريان در ابتدا با اشاره به شب يلدا به عنوان طولاني ترين شب سال و شبي داراي احترام براي مردم ايران گفت: شب يلدا از نظر معنوي در سلامت روح مردم تاثير گذار است.

وي ادامه داد: در اين شب ديد و بازديدها همراه با استفاده از خوراکي هاي مغذي و ميوه هاي مناسب فصل با چاشني فال حافظ و شعر خواني و غزل خواني همراه است.

 رييس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي مشهد تاکيد کرد: بودن اعضاي خانواده در کنار يکديگر در شبي طولاني و حضور کوچکترها در کنار بزرگترها؛ علاوه بر ايجاد حس امنيت رواني و آرامش ديدن عزيزان در کنار يکديگر، ايجاد روحيه نشاط و شادي در ميان خانواده ها را موجب مي شود؛ که شادي علاوه بر تاکيدات فرآوان دين اسلام به خودي خود در ايجاد روحيه سالم و اميدوار در افراد داراي اهميت است.

صفريان به خوراکي هاي شب يلدا به خصوص آجيل اشاره کرد و ابراز داشت: خوردن آجيل در شب يلدا مفيد است و نبايد نگران چاق شدن با خوردن انواع آجيل ها در اين شب بود زيرا آجيل چاق کننده نيست.

وي تصريح کرد: نکته بسيار مهم در فراهم کردن آجيل شب يلدا، تازه بودن آن است و بايد مراقبت کرد تا در اين شب آجيل مانده، پوسيده و داراي نشانه هاي خراب بودن را خريداري نکنيم.

رييس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي مشهد خوردن آجيل قبل شام را توصيه کرد و افزود: آجيل شايد موجب چاقي نشود؛ اما اين به معناي زياده روي در خوردن انواع آجيل ها در شب يلدا نيست و بايد مراقبت کرد تا بيش از اندازه از خوراکي هاي اين شب استفاده نکنيم.

صفريان ميوه هندوانه و انار را نيز بسيار مفيد در شب يلدا دانست و متذکر شد: هندوانه و انار نيز ميوه هاي آبدار و مناسبي در اين فصل سال هستند و بيشتر مراقبت مردم در خصوص اين ميوه ها نيز بايد متمرکز در تهيه ميوه سالم، تازه و قابل مصرف باشد.

وي به حضور افراد سرماخورده و دچار به آنفولانزا در اجتماعات شب يلدا اشاره کرد و بيان داشت: حضور اين افراد در جمع فاميل نيز ناگزير است و بايد تلاش شود تا از انجام احوالپرسي با تماس دست و صورت ممانعت کرده و تا آن جا که امکان دارد از ماسک جهت عدم انتقال ويروس سرماخوردگي و آنفولانزا به ديگران استفاده شود.

رييس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي مشهد در پايان تاکيد کرد: افراد سرماخورده و دچار شده به بيماري آنفولانزا سعي کنند از آجيل هاي برشته و سرخ شده استفاده نکنند و اگر مردم در کل استفاده از آجيل خشک به جاي آجيل برشته را در دستور کار خود قرار دهند به لحاظ مغذي بودن و سلامت مواد نيز نتايج بهتري را به دست خواهند آورد.

 در هر حال سلامتي، سرما و شب يلدا هر سه با يکديگر در ارتباط هستند و داشتن شب يلدايي همراه با سلامتي و نشاط جسم و روح مي تواند بسيار به ياد ماندني تر باشد.

اين نکته را بايد هميشه مد نظر قرار داد که سلامتي امري مقطعي و گذرا نيست و تمامي امور ما به نحوي با سلامتي جسم و روح در ارتباط مي باشد؛ پس بايد قدردان اين نعمت بي بديل الهي در طولاني ترين شب سال و در همه شرايط باشيم.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

fff
پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg