حدیث موضوعی
آخرین اخبار
چندرسانه ای
کد مطلب: 171236
کارشناس برجسته حوزه ترور:
حمله کاميون به بازارچه کريسمس برلين منطبق با استراتژي داعش است
تاریخ انتشار : 1395/09/30 11:41:27
نمایش : 253
يک کارشناس برجسته غربي در حوزه ترور حمله کاميون به يک بازارچه کريسمس در برلين را مشابه حمله تروريستي سال گذشته نيس فرانسه و منطبق با استراتژي داعش دانسته و تاکيد کرد که ما بايد در آينده انتظار خطر روزافزون ترور را داشته باشيم. 

به گزارش هفت چشمه به نقل تسنيم، از کارشناسان ترور و مسائل سياسي و استاد مطالعات امنيت در کينگ کالج لندن و رئيس مرکز بين المللي مطالعات افراط گرايي  (ICSR) در واکنش به حمله يک کاميون به يک بازارچه کريسمس در برلين احتمال حمله تروريستي را در اين حادثه بسيار بالا ارزيابي کرده و گفت: اين تاکتيک مانند حمله تروريستي سال گذشته شهر نيس فرانسه و منطبق با استراتژي داعش است.

وي افزود: در ضمن سازمان هاي اطلاعاتي آمريکا در هفته هاي گذشته درباره حملات تروريستي به بازارهاي کريسمس هشدار داده بودند.

اين کارشناس برجسته غربي همچنين در گفتگو با روزنامه سوئيسي "تاگس آنسايگر" تاکيد کرد که از لحاظ تاريخي در مسئله تروريسم ما با پديده اي روبرو هستيم که بيست تا سي سال مي تواند به طول انجامد. يک نمونه براي اين مسئله ترور فراکسيون ارتش سرخ در آلمان است. مسئله داعش در اروپا هم به گونه اي ديگر نيست. در آينده نزديک ما بايد انتظار خطر روزافزون ترور را داشته باشيم. اين مسئله از قضا با پايان قريب الوقوع داعش در عراق و سوريه مرتبط است. اگر داعش سنگرهاي مهم خود در موصل و رقه را از دست بدهد خلافت آن سقوط خواهد کرد. پس از آن بسياري از جنگجويان اروپايي داعش به وطن خود بازخواهند گشت.

وي در ادامه در پاسخ به اين پرسش که چه تعداد از جنگجويان اروپاي غربي در جبهه داعش در خاورميانه مي جنگند گفت: از حدود 10 هزار جنگجوي خارجي داعش 1700 تا 2 هزار نفر از غرب اروپا هستند. حدود 1500 مبارز داعش اروپايي تا به حال به وطن خود بازگشته اند.

نويمن در بخش ديگري از اين گفتگو تاکيد کرد که همکاري بين کشورهاي اروپايي در اين زمينه هنوز به آنجايي که بايد باشد نرسيده است.

وي همچنين گفت: همزمان بايد از اين مسئله جلوگيري به عمل آيد که جنگجوياني که به اروپا باز مي گردند نيروهاي  جديد براي داعش استخدام کرده و آن ها را به افراط گرايي سوق دهند. اين مسئله در گذشته همواره اتفاق افتاده است.

اين کارشناس برجسته غربي همچنين  سوء استفاده از پديده هجوم پناهندگان به اروپا براي نفوذ تروريست ها به اين اتحاديه را از متد جديد داعش ارزيابي کرده و با اشاره به نمونه هايي از اين گونه اقدامات تروريستي توسط پناهندگان گفت: چنين حملاتي دوباره مي تواند به وقوع بپيوندد.

وي گفت: سازمان هاي امنيتي بايد به خطر افراط گرايي در بين پناهندگان توجه بيشتري داشته باشند.

نويمن همچنين در بخش ديگري از اين مطلب با اين مسئله که مسلمانان را در چنين شرايطي تحت مظنون عمومي قرار دهيم مخالفت کرده و درباره تاثيرات انتخاب ترامپ به عنوان رئيس جمهور آمريکا بر مسئله مبارزه با ترور گفت: سازمان هاي مختلف جهادي تا به حال نظر مثبتي درباره انتخاب ترامپ داشته اند.

ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتي خود نظرات منفي درباره مسلمانان داشته است و به اين ترتيب اين مسئله براي جهادي ها دوباره ساده تر مي شود که اختلافات با غرب را به عنوان جنگ غرب عليه اسلام به نمايش بگذارند.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

fff
پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg