حدیث موضوعی
آخرین اخبار
چندرسانه ای
کد مطلب: 171229
مجلس همچنان بي‌خبر از اقدام يواشکي آموزش و پرورش/آيا دولت تعهد بين‌المللي جديدي براي ايران درست کرد!
تاریخ انتشار : 1395/09/29 12:53:51
نمایش : 508
در پيگيري قبلي خبرنگار سازمان بسيج فرهنگيان نمايندگان مجلس از جزئيات برنامه آموزشي 2030 يونسکو که ايران بر طبق آن تعهداتي داده است ابراز بي اطلاعي کردند و در پيگيري جديد پس از رونمايي از سند ملي آموزش 2030، هنوز هم اعضاي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس از جزئيات آن همچنان بي اطلاعند.
 

به گزارش هفت چشمه به نقل از راه دانا، پايگاه اطلاع رساني سازمان بسيج فرهنگيان- مريم ضيايي: سازمان آموزشي، علمي و فرهنگي سازمان ملل متحد، با عنوان مخفف يونسکو عنوان سازماني فرامليتي است که در راستاي هدف «جهاني سازي» گام بر مي دارد، اين سازمان در سال ۱۹۴۵ به عنوان يکي از اقمار سازمان ملل متحد تاسيس شد و طبق همان هدف نهايي جهاني سازي از طريق تمرکز بر برنامه «آموزش مشترک عمومي» در نظام تعليم و تربيت تلاش مي کند تا از طريق تاثيرگذاري بر اذهان، هدايت آنها را در دست گيرد.

برنامه آموزش 2030 که براساس تفاهم نامه مسقط، بيانيه اينچئون و دستور کار تصويب شده در مجمع عمومي سازمان ملل در سال 2015 تدوين شده است در ادامه ساير برنامه هاي آموزشي يونسکو براي تربيت يک شهروند جهاني تنظيم و ارائه شده و ايران نيز به آن پيوسته است.

مفاد اين برنامه و بيانيه اينچئون در نگاه اول همان برنامه هاي مهم و مثبتي را که ما در سند تحول و ساير اسناد خود در آموزش و پرورش کشور داريم را به ذهن متبادر مي کند اما با توجه به تفاسير و شاخص هاي تفسير هريک از بندها، تفاوت اساسي بين اين بيانيه ها و اسناد ملي ما وجود دارد و از سوي ديگر بندهايي که بر نظارت و دريافت اطلاعات گسترده در آن وجود دارد که نگران کننده است. هرچند گفته مي شود حق شرطي از سوي ايران در زمان وزرات فاني در آن گذاشته شده اما اين حق شرط مانند ساير تعهدات ايران اطلاع رساني نشده و پنهان است.

قرابت فکري غليظ اين روزهاي برخي مسئولان فرهنگي کشور باعث شده است تا با وجود اسناد بالادستي معطل مانده و اجرا نشده اي چون سند تحول بنيادين، در راستاي اجراي برنامه آموزشي 2030 يونسکو از طرحي رونمايي شود که مشخص نيست بر چه اساس نام سند بر آن نهاده شده است؟!

در پيگيري قبلي خبرنگار سازمان بسيج فرهنگيان نمايندگان مجلس از جزئيات برنامه آموزشي 2030 يونسکو که ايران بر طبق آن تعهداتي داده است ابراز بي اطلاعي کردند و در پيگيري جديد پس از رونمايي از سند ملي آموزش 2030، هنوز هم اعضاي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس از جزئيات آن همچنان بي اطلاعند.

جبار کوچکي نژاد، نماينده مردم رشت در مجلس شوراي اسلامي و عضو کميسيون آموزش و تحقيقات با ابراز بي اطلاعي از جزئيات اين سند گفت: ما در حال حاضر در حال تدوين برنامه ششم توسعه هستيم که مطابق آن تمام برنامه هاي آموزش و پرورش بايد براساس سند تحول بنيادين باشد و آموزش و پرورش اگر برنامه اي خارج از اين سند اجرا کند مجلس مقابل او را خواهد گرفت.

طرفداران برنامه هاي آموزشي يونسکو با اين استدلال که لازم است ما از شيوه ها و تجربيات ساير کشورها براي رشد و پويايي نظام تعليم و تربيت خود استفاده کنيم بر تعامل با اين سازمان ها اصرار دارند اما آنچه در چنين برنامه هايي مشاهده مي شود تجربيات و روش ها نيست بلکه وام گرفتن و تبعيت از اهداف است در حالي که بر اساس تعريف انسان، هدف نظام اسلامي ما و غرب از تربيت، کاملا متفاوت است.

محمود فرشيدي، وزير اسبق آموزش و پرورش پيرامون سند خواندن آنچه جديداً رونمايي شده بيان داشت: «اين نگراني ايجاد شده است که اين نامگذاري و مهم جلوه دادن اين تفاهمنامه توصيه اي براي تحت الشعاع قرار دادن سند تحول بنيادين و مهجور کردن بيشتر اين سند است. واقعيت قضيه اين است که اگر يک عهدنامه است و دولت اختيار امضاي آن را داشته است بايد به تصويب مجلس برسد و اگر يک بيانيه يا تفاهم نامه بوده است که به نظر من هم يک تفاهم نامه توصيه اي است؛ سند خواندن آن اشتباه است و مبناي کار ما همچنان همان تنها سند تعليم و تربيت يعني سند تحول بنيادين است.

وي همچنين گفت: نگراني در خصوص بيانيه 2030 يونسکو اين است که ما اختياراتي در دستگاه تعليم و تربيت براي سازمان هاي بين المللي ايجاد کنيم که استقلال فرهنگي ما را زير سوال ببرد، مثلا مرکز آمار و اطلاعات يونسکو که کشورهاي مختلف موظفند که کليه آمار و اطلاعات آموزشي خود را به آن عرضه کنند؛ در قضايا مختلف ديده ايم که اين نهادها جاسوس خواسته يا ناخواسته کشورهاي غربي هستند و از اين آمار و اطلاعات عليه کشور ما استفاده مي کنند و اين ساده انديشي است که ما به راحتي اطلاعات خود را در اختيار آنها قرار دهيم.

فرشيدي تربيت دانش آموزاني که اهداف يونسکو را در ايران پياده کنند را غايت اجراي اين تفاهم نامه دانست و اظهار داشت: لازم است مجلس حساسيت بيشتري در اين زمينه داشته باشد، آنها هفده هدف از برنامه 2030 دارند که ظاهر واژه هاي اهداف زيباست و شايد ما هم در سند تحول خود برخي از آنها را آورده باشيم اما وقتي دقت مي کنيم و اين اهداف را با 304 شاخص آنها مقابله مي کنيم مي بينيم که شاخص ها با اهداف ما و انسان تراز ما بسيار متفاوت است. مثلا يکي از بحث هاي آنها اين است که آموزش و پرورش غيرايدئولوژيک باشد اما هدف ما تربيت انسان خليفه الله است. يا آنها از اصول جهان شمول دفاع مي کنند در حالي که ما از اصول الهي دفاع مي کنيم ما چطور مي توانيم اصولمان را با آنها تطبيق دهيم؟!»

گفتني است رونمايي پر عجله از اين برنامه و سند خواندن آن در حالي صورت مي گيرد که مهدي نويدادهم دبيرکل شوراي عالي آموزش وپرورش در نشست عالي رتبه آموزش 2030در ايران، با اشاره به جاي خالي معنويت در برنامه يونسکو گفته بود: «آموزش، شرط لازم براي تغيير زندگي است، اما کافي نيست و انسان امروز بيش از گذشته، نيازمند معنويات، اخلاق و ارزش‌هاست.» و مشخص نيست آيا اين ابعاد در سندخودخوانده رونمايي شده نيز رعايت شده است يا خير؟

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

fff
پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg