حدیث موضوعی
آخرین اخبار
چندرسانه ای
کد مطلب: 171187
بررسي علل ليکن پلانوپيلاريس در گفت‌وگو با کارشناسان:
رويش مجدد موها در سال اول ريزش امکان پذير است/ سيگار و قليان عامل تشديد ريزش مو
تاریخ انتشار : 1395/09/21 15:08:52
نمایش : 691
يک متخصص پوست و مو گفت: درمان ريزش موي سر در مبتلايان به ليکن پلان با درمان ريزش موي عادي متفاوت است، بنابراين در صورتي که درمان مناسب در سال اول ابتلا به اين بيماري انجام شود، رويش مو ۸۰ تا ۱۰۰ درصد به حالت عادي بازمي گردد اما چنانچه درمان پس از يکسال اول ابتلا آغاز شود، نتايج درماني حدود ۳۰ درصد است. 

به گزارش هفت چشمه به نقل از راه دانا، بيماري ليکن پلان در سال هاي اخير از علل شايع ريزش مو در ردههاي سني مختلف است؛ استرس، مصرف سيگار، قليان و آلودگي هوا از علل شايع بروز اين بيماري است ولي نکته قابل توجه درباره بيماري ليکن پلان اين است که مبتلايان به عارضه ريزش مو بايد در مراحل اوليه به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنند تا با تشخيص و درمان به موقع، رويش موها به حالت عادي بازگردد؛ درمان ريزش موي سر در مبتلايان به ليکن پلان با درمان ريزش موي عادي متفاوت است، بنابراين در اين بيماران علاوه بر درمان ريزش موي عادي بايد درمان ليکن پلانوپيلاريس نيز انجام شود.

 

 ريحانه مهرگان، متخصص پوست و مو با اشاره به اينکه در سالهاي اخير "ليکن پلان" از علل شايع ريزش مو به ويژه در جوانان بوده است، گفت: با مراجعه زود هنگام به پزشک متخصص پوست و مو و نمونه برداري از پوست ميتوان از تشديد اين بيماري جلوگيري و ريزش مو را درمان کرد.

 

 

وي يادآور شد: در چکاپهاي عادي ريزش مو، بيماري ليکن پلان با آزمايش خون تشخيص داده نمي‌شود؛ در مرحله اوليه که بيمار جهت درمان ريزش مو به پزشک متخصص پوست مراجعه مي کند، علت ريزش مويي که در اثر بيماري ليکن پلان بروز کرده، مشخص نيست و به ظاهر مشکلي وجود ندارد.

 

اين متخصص پوست و مو در ادامه تاکيد کرد: تشخيص قطعي اين عارضه با نمونه برداري از پوست سر و آزمايش نمونه امکان پذير است؛ در مواردي که ريزش مو با درمان‌هاي معمول که به وسيله پزشک متخصص تجويز مي شود، در طي مدت 2 ماه برطرف نشود، بايد بيوپسي پوست سر و آزمايش انجام شود زيرا پس از 60 روز، ريشه مو تخريب شده و رويش موها به حالت عادي برنميگردد.

 

مهرگان، در باره نشانههاي بيماري ليکن پلان پوست سر گفت: اين علائم به صورت خارش پوست سر و احساس درد در اين ناحيه بروز ميکند؛ اين عارضه اغلب بدون علامت است ولي با استرس تشديد ميشود.

 

وي با اشاره به اينکه  روند ريزش مو در مصرفکنندگان سيگار و قليان با شدت بيشتري انجام مي شود يادآور شد: استرس، ارث و آلودگي  هوا از عوامل اصلي ريزش مو به علت بيماري ليکن پلان است؛ استفاده از رنگ موهاي شيميايي نيز از علل احتمالي ريزش است لذا مبتلايان به اين عارضه در هيچ شرايطي نيايد از رنگ موي شيميايي استفاده کنند.

 

اين متخصص پوست و مو گفت: سابقه ابتلا به هپاتيت، درمانهاي طولاني مدت با آنتي بيوتيکها (به علت ابتلا به بيماري هاي عفوني)، مصرف دارو در بيماراني که مشکلات قلبي دارند نيز از علل ديگر ابتلا به ريزش مو به علت ليکن پلان است که البته اين علل شيوع کمتري دارد.

 

مهرگان، تاکيد کرد: درمان ريزش موي سر در مبتلايان به ليکن پلان با درمان ريزش موي عادي متفاوت است، بنابراين در اين بيماران علاوه بر درمان ريزش موي عادي بايد درمان ليکن پلان موي سر نيز انجام شود؛ در صورتي که درمان مناسب در سال اول ابتلا به اين بيماري انجام شود، رويش مو ۸۰ تا ۱۰۰ درصد به حالت عادي بازمي‌گردد ولي چنانچه درمان پس از يکسال اول ابتلا آغاز شود، نتايج درماني حدود ۳۰ درصد است.

 

 

در ادامه جاويد حسيني، متخصص پوست و مو با بيان اينکه تشخيص و درمان بهنگام، از نکات اصلي درمان ريزش مو به علت ليکن پلان استT گفت: ليکن پلان موي سر، ليکن پلانو پيلاريس ناميده مي شود؛ ليکن پلانوپيلاريس يک بيماري مزمن پوستي است که با پاپول هاي فوليکولي کوچک مشخص مي شود؛ اين ضايعات به مرور به شکل پلاک‌هاي قرمز قهوه اي پوسته دار گسترش پيدا ميکند و اغلب با پوسته ريزي کف دست و پا همراه است؛ اين مشکل در خانمها شايعتر است و با قرمزي اطراف فوليکولها و پلاکهاي کراتين در حاشيه منطقه داراي ريزش مو مشخص ميشود.

 

وي گفت: الگوي ريزش مو در اين بيماري بر خلاف ريزش موي مدل مردانه که در ناحيه ي جلوي سر بروز ميکند، در ناحيه گيجگاهي، بالاي گوش و گاه تمام سر است که در حالت عادي، ريزش مو در اين نواحي مشاهده نميشود.

 

حسيني، گفت: مشکل اصلي ليکن پلان مو آتروفي و اسکار همراه با ريزش موي دائمي است؛ درمان ليکن پلانوپيلاريس مشکل و پردردسر است؛ در اين‌باره مهارت پزشک معالج در نتيجه درمان تاثير بسزايي دارد و با کنترل التهاب ناشي از ليکن پلان ميتوان رشد مو را انتظار داشت.

 

وي گفت: درباره ريزش موي اين افراد، پيوند مو راه چاره نيست چرا که علت اصلي ريزش مو بيماران زمينهاي آنها است و با وجود انجام پيوند مو مشکل اصلي هنوز وجود دارد.

 

حسيني، افزود: اگر فرد مبتلا به اين بيماري تمايل به کاشت مو داشته باشد، نبايد نسبت به کاشت مو اقدام کند بلکه بايد در ابتدا بيوپسي پوست سر انجام شود و در صورتي که اين عارضه درمان شده باشد، مي تواند کاشت موي موفقي داشته باشد.

 

اين متخصص پوست و مو در پايان خاطرنشان کرد: هر عاملي که باعث کاهش استرس مبتلايان به ليکن پلانوپيلاريس شود، منجر به بهبودي بيمار و نتايج درماني بهتر ميشود.

 

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

fff
پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg