حدیث موضوعی
آخرین اخبار
چندرسانه ای
کد مطلب: 171119
با گذشت پنج ماه؛
پرداخت حقوق کارگران پلي اکريل به فراموشي سپرده شده است/ کارگران همچنان در انتظار کمک دولت
تاریخ انتشار : 1395/09/11 19:27:52
نمایش : 456
در حالي ۹ ماه از از سال ۹۵ مي گذرد کارگران شرکت پلي اکريل تنها سه ماه حقوق خود را دريافت کرده اند و پنج ماه را بدون هرگونه حقوق و مزايا روز را به شب مي رسانند. 

به گزارش هفت چشمه به نقل از راه دانا، شرکت پلي‌اکريل ايران يکي از مجتمع‌هاي صنعتي ايران در استان اصفهان است.

توليدات اين کارخانه شامل انواع نخ و الياف پلي‌استر، انواع الياف اکريليک شامل الياف اکريليک فرشي، پتويي و تاپس پلي‌استر است.

اين شرکت به‌عنوان يکي از بزرگ‌ترين توليدکنندگان نخ و الياف پلي‌استر و همچنين تنها توليدکننده الياف اکريليک کشور معرفي شده و تأمين کننده مواد اوليه حدود ۴۰۰ واحد کوچک و بزرگ نساجي کشور است.

ورشکستگي پلي‌اکريل ايران

«شرکت پلي‌اکريل ايران با وجود حجم عظيم فعاليت، در سال‌هاي اخير به‌دليل برخي مشکلات از جمله واردات محصولات مشابه از خارج و تأثير حضور پشت‌پرده دلال‌ها، دچار بحران مالي شده و تشديد اين وضعيت، پلي‌اکريل را تحت ماده ۱۴۱ قانون تجارت قرار داده است، يعني چيزي شبيه ورشکستگي!» [۱]

اين قسمتي از خبري است که خبرگزاري تسنيم و خبرگزاري هاي متعدد و روزنامه هاي سراسري و حتي شبکه سه سيما هم (برنامه حالا خورشيد) در مورد مشکلات اين شرکت توضيح و گزارش دادند. [۲]

بعد از چند ماه و تشکيل کميته‌اي ويژه براي رفع بحران مالي پلي‌اکريل که با حضور وزير صنعت و معدن، مديرکل نساجي، نمايندگان استانداري اصفهان و سهامدار کارخانه برگزار گرديد، هيئت مديره جديد معرفي شد. [۱ و ۳]

کارگران شرکت پلي اکريل از همه خوشحال تر و اميدوارتر بودند که شايد اين هيئت مديره با کمک دولت و مسوولان بلند مرتبه مي توانند مشکلات شرکت را حل کنند و کار برايشان روي غلتک بيفتد، اما با گذشت چندماه اين خوشحالي و اميدواري به ياس و نااميدي تبديل شد.

با گذشت سه يا چهار ماه از معرفي هيئت مديره جديد فقط حقوق دو ماه کارگران(ارديبهشت و خرداد) داده شده است.

برخي دولت را مقصر مي دانند که کمک خود به مسوولان و هيئت مديره جديد را دريغ مي کند، زيرا دولت قرار بوده است هزينه اي به اين شرکت بدهد اما نصف اين هزينه را به پلي اکريل داده است.

گلايه کارگران از دولت به دليل عدم پرداخت پنج ماهه حقوقشان

يکي از کارگران شرکت پلي اکريل که نمي خواست نامش فاش شود در گفت و گو با مبارکه نا مطرح کرد: متاسفانه از ابتداي سال تاکنون پنج ماه از حقوق و مزايايم را دريافت نکرده ام و براي هزينه هاي زندگي مجبور به قرض گرفتن از تمامي دوستان و آشنايان شدم.

وي افزود: متاسفانه کار در شهرستان مبارکه بسيار کم است و شرايط اقتصادي در آن بسيار بد مي باشد بنابراين نمي توانم به شغل ديگري نيز روي آورم و هزينه هاي زندگي خانواده ام را تامين کنم.

اين کارگر پلي اکريل گفت: ديگر روي قرض گرفتن از ديگران را ندارم، ديگران هم مشکلات زندگي خود را دارند و درآمد آنان نيز کفاف زندگي خودشان را مي دهد، واقعا نمي توانم از آنان بيش از اين قرض بگيرم.

وي اضافه کرد: حتي هزينه خريدن نان براي خانه را ندارم و فقط  مبلفي حدود ۱۳۰ هزار تومان به نانوايي محل بدهکار هستم.

اين کارگر افزود: مسولان بالارتبه که حقوق و مزاياي ما را به فراموشي سپرده اند، آيا مي توانند يک شب را با شکم گرسنه سر بر بالين گذارند، من فرزندانم را بايد به دليل نبود پول با نان خشک بخوابانم و هر شب به علت شدت سرما بچه ها را به خانه برادرم بفرستم، آيا بهتر نيست اين عزيزان مسوول کمي به وجدان خود رجوع کنند.

وي ادامه داد: چگونه مسوولان تحمل بدهي گاز شرکت را ندارند اما از ما انتظار دارند چند ماه حقوق نگيريم و بدهيمان را تحمل کنيم.

کارگر پلي اکريل با بيان اينکه اکثر ما داراي چندين فرزند هستيم و هر فرزند در هر سني هزينه هاي خاص خود را دارد، تاکيد کرد: اگر فرزند يکي از ما دچار بيماري شود واقعا با چه پولي آنان را به بيمارستان ببريم و داروهاي آنان را مهيا کنيم و يا براي فرزند مدرسه اي خود با چه پولي نوشت افزار و ديگر وسايل مورد نياز را مهيا کنيم.

وي با اشاره به عدم پرداخت حقوقشان در پنج ماه گذشته عنوان کرد: اقساط بانکي در چهار بانک دارم که هر کدام پنج ماه عقب افتاد است، آيا جواب اعتماد پرسنل مظلوم شرکت اين است؟

کارگران شرکت پلي اکريل بدون اغراق در سخت ترين شرايط و بحران اقتصادي عظيمي که در ماه‌هاي اخير پشت سر گذاشته اند، صبوري پيشه کردند، با غيرت و حيا ثابت کردند که طبق فرمايش رهبرفرزانه انقلاب در سال اقتصادي اقدام و عمل مشکلات را تا حدي مي توان تحمل کرد، اما دولت و مسوولان بايد جواب اين غيرت و گذشت کارکنان شرکت پلي اکريل را با حل مشکلات اين شرکت بدهند.

شهرستان مبارکه از طرفي با توجه به ۴۵۰ صنعت فعال، در استان اصفهان رتبه اول آمار بي کاري را به خود اختصاص داده است و تهيه شغل دوم يا شغلي براي جايگزين کردن کارگران اين شرکت وجود ندارد و اين کارگران هيچ منبع درآمدي جز پلي اکريل ندارند.[۴]

حال بايد منتظر باشيم و ببينيم دولت تدبير و اميد براي حل مشکلات اين شرکت چه کاري انجام مي دهد.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

fff
پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg