حدیث موضوعی
آخرین اخبار
چندرسانه ای
کد مطلب: 171062
خودروهاي توليد آمريکا شماره‌گذاري مي‌شوند؟
تاریخ انتشار : 1395/09/03 14:20:28
نمایش : 573
علي رغم فرمايشات مقام معظم رهبري در ممنوعيت وارد کردن هرگونه مواد مصرفي از آمريکا واردات خودروهاي توليد شده در آمريکا با اختلاف نظرهايي همراه شده است. 

به گزارش هفت چشمه به نقل از تسنيم، امسال موضوع واردات خودروهاي امريکاي با درج اسامي 24 مدل شورلت در ليست خودروهاي مجاز به واردات سر و صداي زيادي را به پا کرد به نحوي که مقام معظم رهبري در ارديبهشت ماه سال جاري در ديدار با کارگران به قضيه‌ي وارد کردن خودروهاي آمريکايي اشاره کردند و گفتند: "خود آمريکايي‌ها به علت مصرف زياد و سنگين بودن اين خودروها، رغبتي به خريد آنها ندارند؛ حالا در اين شرايط ما بياييم و از فلان کارخانه‌ي رو به ورشکستگي آمريکا، خودرو وارد کنيم!؟ اين جاي تعجب فراوان دارد."

ايشان افزودند: "مديران و مسئولان محترم در مقابل فشارهاي پنهاني که در اين زمينه‌ها وارد مي‌شود، بايستند و جداً نگذارند اين قبيل مسائل انجام شود."

 البته رهبري پيش از اين هم در مورد جلوگيري از ورود کالاهاي لوکس امريکايي تأکيداتي را مطرح کرده بودند با اين وجود مجوز واردات 24 مدل شورولت صادر شد اما در نهايت با توجه به دستور صريح مقام معظم رهبري اين مجوز لغو شد و امکان واردات اين خودروها به کشور به وجود نيامد. 

اما گويا هنوز داستان واردات خودروهاي امريکايي به کشور تمام نشده و اختلاف نظر دستگاه‌ها به واردات خودروهاي توليد شده در امريکا کشيده است. انجمن واردکنندگان خودرو معتقد است منظور از خودروهاي آمريکايي، خودروهايي با برندهاي اين کشور است و خودروهاي توليدي ساير خودروسازان دنيا که در آمريکا توليد مي‌شوند، ذاتا آمريکايي به شمار نمي‌روند و ثبت‌سفارش آنها نيز بنا به تشخيص وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولي صنعت خودرو و واردات آن، ممنوع نيست.

از طرف ديگر پليس راهور اين خودروها را امريکايي دانسته و از شماره گذاري آنها جلوگيري مي‌کند که همين موضوع انتقاداتي را از سوي انجمن واردکنندگان خودرو به وجود آورده است هر چند هم سويي وزارت صنعت با واردکنندگان در لزوم شماره گذاري اين خودروها  توسط اين وزارتخانه تکذيب شده است اما واردکنندگان از تلاش خود براي شماره گذاري اين خودروها که حدود هزار دستگاه است صحبت مي‌کنند و حتي تعدادي از آنها به دادگاههاي ذي‌صلاح در خصوص اين رفتار پليس راهور شکايت کرده‌اند.

فرشاد مرشدسلوک، نايب‌رئيس هيات مديره انجمن واردکنندگان خودرو درباره واردات خودروهاي توليدشده در آمريکا مي‌گويد: با توجه به اين‌که بسياري از شرکت‌هاي خودروساز در سراسر جهان شعب مختلفي دارند، روند فروش و ارسال محصولات يک برند از کشورهاي ثالث کاملاً طبيعي است.

به اعتقاد وي براساس قوانين وجود مبدأ توليد يک کالا براي ثبت سفارش موردنياز است و از آنجايي که کارخانه‌هاي مادر اين مورد اخير هيچ‌کدام آمريکايي نبوده‌اند احتمالاً در سيستم هيچ اشکالي براي ثبت سفارش وجود نداشته و براحتي روال اداري و قانوني انجام شده است. اما با توجه به بيانات مقام معظم رهبري در اين زمينه لازم بود درباره قوانين تصميم‌گيري جديدي صورت مي‌گرفت تا چنين مشکلي را تجربه نکنيم.

 در حال حاضر هنوز وزارت صنعت نظر نهايي خود را در مورد تکليف اين خودروها اعلام نکرده و فقط به تکذيب نامه شکايت خود به پليس راهور براي از سرگيري شماره گذاري خودروهاي غير آمريکايي که در آمريکا توليد مي‌شوند، اکتفا کرده است.

حال بايد منتظر ماند و  ديد با توجه به فرمايشات مقام معظم رهبري در ممنوعيت وارد کردن هرگونه مواد مصرفي از آمريکا آيا اين خودروها مجوز شماره گذاري خواهند يافت يا نه.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

fff
پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg