حدیث موضوعی
آخرین اخبار
چندرسانه ای
کد مطلب: 171056
يارانه نقدي اقشار ضعيف هم حذف مي‌شود؟!
تاریخ انتشار : 1395/09/01 13:14:52
نمایش : 1105
موج جديد حذف يارانه نقدي خانوارها آغاز شده و دولت يارانه افرادي را که خانه هم ندارند، حذف مي‌کند!


به گزارش هفت چشمه به نقل از   شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ موضوع حذف يارانه نقدي ثروتمندان به حذف يارانه نقدي غيرثروتمندان منحرف شده و دولت با ابلاغيه اخير خود مجوز حذف يارانه نقدي کساني را که خانه و خودرو هم ندارند، صادر کرده است.  طبق اين ابلاغيه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي مکلف است خانوارهاي غيرنيازمند را شناسايي و نسبت به اعلام حذف يارانه نقدي به اين افراد اقدام کند. اين اشخاص ظرف يک ماه مي‌توانند نسبت به موضوع حذف از شمول دريافت يارانه اعتراض و اطلاعات و مستندات لازم را به وزارتخانه يادشده ارائه کنند و در غير اين صورت از دامنه مشمولان دريافت يارانه نقدي خارج مي‌شوند. وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعي بايد پس از بررسي مستندات ارائه‌‌شده، اسامي سرپرستان خانوارهايي را که حذف مي‏‌شوند به سازمان هدفمندي يارانه‌ها اعلام کند. همچنين نتايج به همه معترضان اعلام مي‌شود و يارانه اشخاص در اولين نوبت بعدي پرداخت يارانه نقدي قطع خواهد شد. همچنين طبق تصويبنامه هيات وزيران يارانه  خانوارهاي 4 نفره با درآمد سالانه 35 ميليون تومان (کمتر از 3 ميليون تومان درآمد ماهانه) قطع مي‌شود. بدين ترتيب يارانه نقدي آبان‌ماه برخي سرپرستان خانوار که حتي خانه و خودرو نداشته‌اند اما احتمالا درآمد آنها ماهانه حدود 2 ميليون و 917 هزار تومان بوده، حذف شده است. يکي از مخاطبان «وطن‌امروز» در اين باره به خبرنگار ما گفت: يارانه آبان‌ماه من واريز نشده و اين در حالي است که خانه من اجاره‌اي است و در يکي از مناطق محروم تهران زندگي مي‌کنم. همچنين خودرو نيز ندارم و سفر خارج از کشور نرفته‌ام و درآمد معمولي دارم. نمي‌دانم چرا يارانه مرا حذف کرده‌اند. به گزارش «وطن‌امروز»، موضوع حذف يارانه نقدي نيازمندان از همان ابتداي موج حذف يارانه‌ها آغاز شد و بسياري از حذف‌شدگان به موضوع حذف يارانه خود اعتراض کردند و مشخص شد دولت به جاي حذف علمي افراد، به حذف فله‌اي خانوارها روي آورده است. طبق اين طرح بعد از حذف فله‌اي افراد، تنها بخشي از آنها براي برقراري مجدد يارانه خود اقدام مي‌کنند و دولت يارانه کساني را که اعتراض نکرده‌اند يا خبر ندارند که يارانه نقدي‌شان حذف شده به طور دائمي قطع مي‌کند. قطعا بررسي زندگي همه يارانه‌بگيران سخت خواهد بود و به همين علت درصد خطاي حذف يارانه نقدي افراد بسيار زياد است. بدين ترتيب دولت حتي امکان دارد يارانه نقدي کارگراني را که درآمد چنداني ندارند و خانه 44 متري هم دارند، حذف کند.  موج جديد حذف يارانه نقدي در آبان‌ماه امسال نشان مي‌دهد دولت يارانه نقدي کساني را که خانه و خودرو هم ندارند حذف مي‌کند و بهانه آنها درآمد ماهانه 2 ميليون و 917 هزار توماني است، يعني اگر زن و شوهري کارمند باشند و مجموع درآمد آنها به اين عدد برسد يارانه نقدي‌شان حذف مي‌شود. همچنين اگر سرپرست خانوار کار دوم داشته باشد و مجموع درآمد 2 شغل خود اين عدد شود باز هم يارانه نقدي وي حذف مي‌شود. بدين ترتيب موج جديد حذف يارانه نقدي آغاز شده و بسياري از افراد بايد منتظر قطع يارانه خود باشند.
چرا يارانه را قطع مي‌کنيد؟
دبير کميسيون برنامه و بودجه مجلس در اين باره با انتقاد از روند اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها گفت: رقم يارانه نقدي از سال 89 افزايش نيافته و بايد با توجه به تورم‌هاي سالانه، رقم آن افزايش مي‌يافت. محسن بيگلري افزود: پرداخت يارانه 
45 هزار توماني و افزايش چندبرابري هزينه‌ها مشکلات بسياري را براي مردم ايجاد کرده و رقم فعلي يارانه نقدي جوابگوي هزينه‌هاي روزمره مردم نيست و فکر مي‌کنيم اين رقم بايد در سال آينده افزايش يابد. نماينده مجلس دهم با اشاره به اينکه ادامه پرداخت يارانه نقدي در بودجه سال 96 آمده است، اظهار کرد: با توجه به تصميمي که براي حذف يارانه دهک‌هاي پردرآمد گرفته شده، طبيعتا يارانه افرادي که درآمد مناسب دارند، قطع مي‌شود. وي در پاسخ به اين پرسش که آيا ادامه سياست پرداخت يارانه نقدي درست است، تصريح کرد: براساس قانون هدفمندي يارانه‌ها پيش‌بيني شده بود با افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي‌ بخشي از آن به مردم به‌ صورت يارانه نقدي پرداخت شود و وقتي قيمت حامل‌ها افزايش يافته، بنابراين اين پرداخت هم بايد ادامه داشته باشد و به افرادي که نيازمند هستند، پرداخت شود اما نکته‌اي وجود دارد و آن اينکه رقم يارانه بايد در اين سال‌ها با توجه به تورم در جامعه افزايش مي‌يافت که چنين نشد. بيگلري افزود: بايد يارانه دهک‌هاي پردرآمد و کساني که درآمد ماهانه‌شان 5/3 ميليون تومان است، قطع و به کم‌درآمدها رقم بيشتري پرداخت شود. وي با تاکيد بر اينکه قانون هدفمندي بايد کمک‌حال اقشار آسيب‌پذير جامعه باشد، تصريح کرد: هم‌اکنون پرداخت يارانه تنها بايد شامل حال افراد تحت پوشش نهادهاي حمايتي شود. نماينده مردم در مجلس دهم ادامه داد: انتظار مي‌رود دولت فعلي در بحث اصلاح مسير هدفمندي و قطع يارانه دهک‌هاي بالا قدم‌هاي بهتري بردارد.
يارانه نقدي جوابگوي هزينه‌ها نيست
عضو هيات‌رئيسه مجلس شوراي اسلامي نيز با بيان اينکه دولت‌ها با اجراي ناصحيح قانون هدفمندي، هزينه‌هاي توزيع پول نقد در جامعه را نيز افزايش دادند، گفت: پرداخت يارانه  ۴۵ هزارتوماني و افزايش چندبرابري هزينه‌ها مشکلات بسياري را براي مردم ايجاد کرده است. اکبر رنجبرزاده در گفت‌وگو با خبرگزاري خانه ملت، با تاکيد بر اينکه در هدفمندي يارانه‌ها اصل قانون اجرا نشد، گفت: دولت‌ها با اجراي ناصحيح قانون هدفمندي ضمن تخلف از قانون، هزينه‌هاي توزيع پول نقد در جامعه را نيز افزايش دادند. نماينده مردم اسدآباد در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه قطع پرداخت يارانه نقدي براي افزايش سطح تامين اجتماعي افراد بايد در دستورکار دولت قرار بگيرد، تصريح کرد: با توجه به برخي ملاحظات اين مهم در سال جاري و در دولت فعلي ممکن نخواهد بود اما دولت آتي بايد اجراي صحيح قانون هدفمندي يارانه‌ها را در اولويت کاري خود قرار دهد.
 
انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

fff
پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg