حدیث موضوعی
آخرین اخبار
چندرسانه ای
کد مطلب: 171029
شش ماه از پيگيري نکردن جدي براي حقوق هاي نجومي گذشت
تاریخ انتشار : 1395/08/27 12:02:59
نمایش : 580
ارديبهشت امسال بود که خبر يک ماجراي ناهنجار به سرعت فراگير شد و آه از نهاد مردم برآورد. موضوعي که بعدها به «حقوق‌هاي نجومي» شهرت پيدا کرد و همه و همه هم درباره آن گفتند و نوشتند.

به گزارش  هفت چشمه ، به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ در بين همه اظهارات، يک صدا بود که حرف دل مردم بود و بازتابي دقيق از موازين شرعي و سيره اهل بيت سلام‌الله عليهم. سخني که پژواک آن همچنان در گوش‌ها طنين‌انداز است و دل مردم را آرام کرد که نفر اول کشور و مرجع ديني و سياسي مردم، از زبان آنها سخن مي‌گويد. رهبر عزيز انقلاب در خطبه‌هاي نماز عيد فطر امسال، درباره حقوق‌هاي نجومي، سخناني بيان کردند که نظير آن را در ساير موضوعات نشنيده بوديم. «اين برداشت‌ها نامشروع است، اين برداشت‌ها گناه است، اين برداشت‌ها خيانت به آرمان‌هاي انقلاب اسلامي است. قطعا در گذشته کوتاهي‌هايي شده است، غفلت‌هايي شده است، بايستي جبران بشود؛ اين جور نباشد که ما سر و صدا بکنيم و بعد قضايا را تمام بکنيم و به کلي به دست فراموشي بسپريم؛ بايد دنبال بشود. ... دريافت‌هاي نامشروع بايد برگردانده بشود و اگر کساني بي‌قانوني کرده‌اند مجازات بشوند و اگر سوءاستفاده از قانون هم شده است بايستي اينها را از اين کارها برکنار بکنند؛  اينها کساني نيستند که لياقت اين را داشته باشند که در اين مراکز قرار بگيرند... مسئله عزل کردن و برکنار کردن و برگرداندن آنچه از بيت‌المال به صورت نامشروع خارج شده است، اين را در دستور قرار بدهند. اين وظيفه همه است؛ مردم نسبت به اين مسئله اهميت مي‌دهند و اگر چنانچه اين قضيه اتفاق نيفتد و دنبال‌گيري نشود، اعتماد مردم به نظام کاسته مي‌شود که اين فاجعه بزرگي خواهد بود. بايستي با اقدام جدي، اعتماد مردم را حفظ کرد.»
حالا در آخرين روزهاي آبان هستيم، شش ماه از انتظار افکار عمومي براي برخورد با اين حرامخواري گذشته ولي در عمل اتفاقي نيفتاده است. چند نفري با سلام و صلوات توديع شدند! در مراسم توديع، ذخيره انقلاب نام گرفتند و... ديگر هيچ!
اينکه سخنگوي دولت با صراحت (يا با هر عبارت هم‌وزن ديگري) کسي را که حقوق و پاداش و مزاياي چند صدميليوني گرفته و حتي حق اوقات فراغت فرزندانش را هم از بيت‌المال برداشته، «ذخيره نظام» مي‌نامد نشان از چيست!؟ اينکه معاون وزير اقتصاد، پس از ماه‌ها انتظار مردم، به راحتي مي‌گويد اصلا چيزي به اسم حقوق نجومي نداشته‌ايم چه معنايي دارد!؟ اينکه به تصريح رئيس سازمان بازرسي کل کشور و علي‌رغم مخالفت صريح وي، با فشار يک مقام بلندپايه دولتي، شخص مفسدي به رياست يکي از بانک‌هاي مهم کشور مي‌رسد چه مفهومي دارد!؟ اينکه دادستان تهران خبر مي‌دهد که به وزير پيشين آموزش و پرورش چند بار گفته بود رئيس صندوق ذخيره فرهنگيان فاقد صلاحيت‌هاي لازم است و از وي تقاضاي برکناري او را نموده بود را چگونه بايد تعبير کنيم!؟ اينکه در اوج مخالفت با قراردادهاي جديد نفتي و در حالي که هنوز هيچ چيزي به تصويب نرسيده و نهايي نشده، يک نشريه خارجي خبر امضاي تفاهم‌نامه بين وزارت نفت و شرکت توتال فرانسه را افشا مي‌کند، از چه چيزي حکايت دارد؟ اينکه علي‌رغم فساد آشکار در موضوع قرارداد کرسنت، عوامل آن در مصدر امور قرار دارند و همين حضور، خسارت چند ده هزار ميليارد توماني (50 هزار ميليارد توماني) به کشور و جيب فرد فرد ايرانيان وارد شود را چگونه مي‌توان پذيرفت!؟
اينها تنها چند نمونه از برخي تخلفات درشت و مهمي بود که آثار و تبعات اجتماعي آن بيش از آثار مالي بسيار عظيم آن است. مي‌توان به اين فهرست، موارد متعدد ديگري هم اضافه کرد، اما هدف اين نوشتار جمع‌آوري چنين مصاديقي نيست.
آنچه در اينجا مد نظر است بررسي يک پرسش مهم و تعيين‌کننده است و آن اينکه «چرا متخلفان و خائنان به بيت‌المال و اعوان و انصارشان، از ادامه تخلفات باکي ندارند و با حضور خود در مناصب حساس و ادامه همان رفتار، افزون بر وارد کردن خسارات عظيم به بيت‌المال، ضربات جبران‌ناپذيري به باور و اعتماد عمومي مي‌زنند!؟»
در اين باره بايد چند نکته را در نظر گرفت:
1- انتظار جبران مافات و جلوگيري از اين دست مشکلات از کساني که يا خود سبب‌ساز و زمينه‌ساز آن بوده‌اند يا نظر موافق و حداقل مسامحي نسبت به آن داشته‌اند، انتظار چندان به جايي نيست. کافي است در نظر بگيريد که در ماجراي حقوق‌هاي نجومي، تمامي پرداخت‌هاي آنچناني از زير نظر و نگاه تيزبين ذي‌حسابان دستگاه‌هاي مربوطه رد شده است! کافي است بياد بياوريد بيش از يک دهه قبل عالي‌ترين مقام امنيتي کشور درباره قرارداد کرسنت نامه بلندبالا و هشدارآميزي نوشته و صراحتا نسبت به رخداد فساد و تباني در آن هشدار داده است! اين قرينه‌ها - که کم هم نيستند - نشان مي‌دهد از اين افراد نمي‌توان انتظار چنداني داشت هر چند ادعاهاي زيبا و شعارهاي فراواني هم بدهند! اينکه چرا نمي‌توان از آنها انتظار چنداني داشت، موضوعي ديگر است و فعلا از آن مي‌گذريم.
2- بازي با قانون، يکي از اصلي‌ترين و البته موثرترين ترفندي است که غارتگران بيت‌المال از آن استفاده مي‌کنند. آنها قانون‌شکنان قانون‌داني هستند که هنرمندانه و ماهرانه از هر بند و تبصره قانون، از هر نقطه مبهم و قابل تفسير مقررات براي پيشبرد اهداف خود بهره مي‌برند و مي‌کوشند به همه کارهاي خود، رنگ و لعاب قانوني بدهند. هنر آنها همين است و اين هنر، تا آنجا به کار گرفته مي‌شود که بزرگترين تخلفات در بذل و بخشش بيت‌المال و واگذاري‌ها و ريخت و پاش‌هاي آنچناني، کاملا قانوني توجيه مي‌شود و بعد از مدتي، مردم معترض، احساس مي‌کنند هر چه گفته‌‌اند بي‌مورد بوده و اساسا حق اعتراضي نداشته‌اند! نهايت چيزي که مديران اشرافي و نجومي يا بالادستي‌هاي آنها در اين باره بپذيرند، اين است که دريافتي‌هاي برخي از آنها، غيرمتعارف بوده است! يعني نه حرامخواري در کار بوده و نه خيانتي به آرمان‌هاي انقلاب! فقط حقوق برخي از مديران، اندکي غيرمتعارف بوده است! اين عده سپس در شعبده‌اي هوشمندانه، با پيش کشيدن اصول حقوقي مثل اصل قانوني بودن جرم و مجازات، يا اصل استقلال قاضي و... اين‌گونه توجيه مي‌کنند که در قانون، هيچ مجازاتي براي اقدام غيرمتعارف پيش‌بيني نشده است و لذا مديران محترم، نه تنها مصون از هر مجازاتي هستند، که ذخيره نظام هم قلمداد مي‌شوند!
3- در چنين شرايطي، تنها نقطه اتکا و اميد مردم، ورود قاطعانه تشکيلاتي است که مستقل و بدون آلودگي، کمر به احقاق حقوق عامه و صيانت از آبروي انقلاب کند. تشکيلاتي که نه تنها کمترين همسويي با گردنه‌گيران ظاهرا متمدن و رخنه کرده در بدنه مديريتي ندارد، بلکه هوشمندانه - همانند مواردي که پيشتر ذکر شد -  از ابتدا نسبت به حضور آنها زنگ‌هاي خطر را به صدا درآورده بود. دستگاه قضايي، همان تشکيلاتي است که مردم به حق به آ‌ن اميد بسته‌اند. رهبر عزيز انقلاب سال‌ها قبل در اين باره فرمودند: «قوه قضاييه ملجاء و پناهگاه مردم است» اين پناه بودن، تنها در مرافعات شخصي و فردي خلاصه نمي‌شود - که  آن هم به جاي خود مهم و خطير است - بلکه مصداق اعلي و اتم آن، آنجايي است که شئون ملي، اجتماعي، سياسي و انقلابي مردم در خطر است. در اين بزنگاه‌ها است که ملجاء بودن دستگاه قضايي اهميت پيدا مي‌کند و ارزش خود را نشان مي‌دهد.
4- اما نگاهي به عملکرد اين نقطه اتکا گوياي آن است که هنوز نتوانسته در قواره انتظارات عمومي ظاهر شود. اين به معني نفي خدمات و زحمات مجموعه دست‌اندرکاران امر خطير قضا نيست. نمي‌توان و نبايد آن زحمات را انکار کرد، اما ماندن در کوچه پس‌کوچه‌هاي دست و پاگير به ظاهر قانوني - که در اصل راه فرارهاي قانون‌دانان قانون‌شکن است -، تطويل روند رسيدگي به مفاسد کلان و منتظر اقدام ديگر دستگاه‌ها ماندن، از جمله مهم‌ترين ابهامات در اين حوزه و گلايه‌هاي حقيقي مردم است. قابل قبول نيست که پرونده‌اي مثل پرونده کرسنت پس از قريب دو دهه، هنوز راي قاطع و بازدارنده‌اي نداشته باشد و در نتيجه عوامل آن به ترکتازي و ادامه همان روند پيشين ادامه دهند. نمي‌توان قبول کرد که مقام عالي قضايي، به يک وزير دولتي اصرار و درخواست کند که فلان کس، ناصالح و خيانتکار است و بهتر است (!) عزل شود! و آن وزير هم تشخيص دهد که بهتر است به اين توصيه (!) عمل نکند و در نتيجه، هشت هزار ميليارد تومان از بيت‌المال مسلمين و پس‌انداز فرهنگيان، دستخوش سوءاستفاده قرار گيرد! قابل قبول نيست که پرونده يک فساد کلان با يک مجازات کوچک آن هم پس از چند يا چندين سال رسيدگي بسته شود!
آنچه سبب تشفي افکار عمومي و ايجاد طمأنينه در جامعه متدين و حامي نظام مي‌شود آن است که به محض طرح ادعايي در رسانه‌هاي داخلي و خارجي و حتي پيش از طرح موضوعي، اين دستگاه قضايي باشد که به ميدان آرامش‌بخشي آمده، با اطلاع‌رساني دقيق و به هنگام و با اعمال مجازات قاطع و بازدارنده، به مردم نشان بدهد که به عنوان ملجاء و پناه آنها کار خود را به درستي و به موقع انجام داده است.
بازدارندگي مجازات هم در جاي خود بسيار مهم است. تنها کافي است در اثر عملکرد قاطع مقامات قضايي اين باور شکل بگيرد که کمترين تعدي به بيت‌المال، بي‌برو برگرد و بي‌اغماض، در کوتاه‌ترين زمان ممکن، به سخت‌ترين مجازات منتهي خواهد شد. آيا باز هم کسي جرات دست‌درازي خواهد کرد!؟ آيا باز هم هر روزه شاهد اخبار دست‌درازي چند هزار ميلياردي خواهيم بود!؟
نبايد اجازه داد اين باور در برخي متخلفان شکل بگيرد که مي‌توان هر کاري کرد و کسي هم نيست که کاري به ما داشته باشد! ترويج اين دروغ بزرگ، باورهاي مردم را هدف قرار داده است، نسبت به آن هوشيار باشيم.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

fff
پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg