حدیث موضوعی
آخرین اخبار
چندرسانه ای
کد مطلب: 171001
استاد دانشگاه ويرجينيا تک آمريکا پيش‌بيني کرد
وضع تحريم‌هاي جديد عليه ايران و کندکردن اجراي برجام در دولت ترامپ
تاریخ انتشار : 1395/08/24
نمایش : 500
استاد دانشگاه ويرجينياي آمريکا با تشريح اثرات انتخاب ترامپ بر اقتصاد ايران گفت: پيشنهاد من به مسئولان اين است که به اقتصاد مقاومتي بيشتر توجه کنند. ما بايد اقتصاد خود را آن‌قدر مقاوم کنيم که تلاطم‌هايي مثل انتخاب ترامپ حداقل تأثير را براقتصاد بگذارد.
 

به گزارش هفت چشمه به نقل از خبرگزاري تسنيم، جواد صالحي اصفهاني استاد دانشگاه ويرجينيا تک آمريکا در برنامه شب گذشته پايش در مورد تأثير انتخاب ترامپ بر اقتصاد ايران و جهان گفت: انتخاب ترامپ مي‌تواند تأثير ناخوشايندي بر اقتصاد ايران داشته باشد و دولت بايد عدم اطمينان به سرمايه گذاري خارجي با وجود انتخاب آقاي ترامپ را با اقتصاد مقاومتي پوشش دهد.

وي ادامه داد: آن چيزي که بيشتر از هميشه مي‌توان مهم برشمرد سياست‌هاي اقتصادي ترامپ که مربوط به کاهش شديد ماليات و ايجاد تعرفه براي کالاهاي وارداتي است. تعرفه گذاري براي کالاهاي وارداتي به‌معني اعلام جنگ تجاري اول با چين و خيلي کشورهاي ديگر اتفاق مي‌افتد. پيش‌بيني نتيجه اين دو سياست آقاي ترامپ براي اقتصاد جهاني تا حدي ساده است.

اين استاد دانشگاه تأکيد کرد: ايشان مي‌خواهد ماليات بنگاه‌ها را از 35 درصد به 15 درصد کاهش دهد. اين امر باعث مي‌شود که آمريکا با تريليون‌ها دلار کمبود بودجه مواجه شود. معلوم نيست رئيس‌جمهور منتخب آمريکا اين کمبود درآمد را از چه طريقي مي‌خواهد جبران کند. اگر بخواهد پول چاپ بکند تورم افزايش مي‌يابد و روي قيمت دلار تأثير منفي مي‌گذارد، اگر بخواهد پول قرض کند نرخ بهره بالا مي‌رود و زماني که نرخ بهره بالا رود نرخ بهره در سطح دنيا تأثير خودش را مي‌گذرد.

استاد اقتصاد ويرجينيا تک آمريکا گفت: به اين دو دليل فکر مي‌کنم که سياست‌هاي آقاي ترامپ تأثير ناخوشايندي بر بازارهاي جهاني خواهد گذاشت. در مورد کاهش ماليات ايشان نه‌تنها قادر به کاهش نرخ ماليات هست بلکه زير فشار خواهد بود که ماليات بنگاه‌ها را کاهش بدهد چون سنا و کنگره که اکنون در دست جمهوري خواهان هستند سال‌هاست که برنامه کاهش ماليات بنگاه‌ها را پيگيري مي‌کنند. اثرات منفي کاهش ماليات بنگاه‌ها بر بازارهاي جهاني زودتر از جنگ تجاري آمريکا با چين و ساير کشورها بروز پيدا خواهد کرد.

وي در مورد وضعيت بازارها بعد از انتخابات آمريکا گفت: روز اول انتخاب ترامپ قيمت خيلي از بورس‌ها کاهش يافت و بعد دوباره به حالت اوليه خود برگشت، اين اتفاق در برگزيت هم افتاد. اين بازارها براي پيش‌بيني آينده خوب نيستند. طلا ممکن است به‌خاطر نااطميناني در بازارها روند افزايشي پيدا بکند، اينکه جنگ تجاري آقاي ترامپ با چين به چه‌سمتي خواهد رفت آينده بازارها را بهتر نشان مي‌دهد.

صالحي اصفهاني در مورد اينکه تأثير سياست‌هاي ترامپ و انتخاب ايشان بر اقتصاد ايران چه خواهد بود، گفت: من فکر مي‌کنم که انتخاب آقاي ترامپ به‌عنوان رئيس‌جمهوري آمريکا بر اقتصاد ايران بي‌تأثير نخواهد بود ولي نحوه اثر آن بر اقتصاد ايران با نحوه تأثير آن بر ساير اقتصادهاي جهاني متفاوت خواهد بود. علت آن نيز اين است که ايران رابطه تجاري با آمريکا ندارد و آن مبادله تجاري ايران و آمريکا نيز بسيار بسيار ناچيز است.

صالحي اصفهاني تصريح کرد: آقاي ترامپ قول داده که برجام را پاره بکند، ممکن است که نتواند کاملاً برجام را از بين ببرد ولي صد در صد قدرت اين را دارد که در انجام تعهدات آمريکا تعلل بکند يا تعهدات آمريکا را به تأخير بيندازد و از آن طريق باعث شود که اقتصاد ايران آن منفعتي را که بايد از برجام ببرد نخواهد برد.

وي افزود: اين قرارداد يک قرارداد بين‌المللي است و سازمان ملل آن را تضمين مي‌کند و به اين سادگي نيست که آقاي ترامپ آن را پاره بکند ولي خيلي از تعهدات آمريکا تعهداتي است که به امضاي سنا و کنگره آمريکا احتياجي ندارد و جزو اختيارات قوه مجريه است که خود قوه مجريه تصميم بگيرد تا چه‌حد اين تعهدات را انجام بدهد.

اين اقتصاددان تأکيد کرد: من پيش‌بيني مي‌کنم که کنگره آمريکا به‌زودي تحريم‌هاي جديدي را عليه ايران وضع بکند که البته ممکن است به نقض برجام منجر نشود ولي روابط دو کشور را تيره‌تر خواهد کرد.

صالحي اصفهاني در پاسخ به اين سؤال که فکر نمي‌کند با بر هم خوردن روابط نوپاي ايران و آمريکا ايران به‌سمت شرق و اروپا متمايل شود، گفت: با اروپا کمتر، فکر مي‌کنم شانس ايران وقتي ارتباط با غرب سخت شود اين است که به‌سمت شرق برگردد. در کوتاه‌مدت تأثير انتخاب آقاي ترامپ اين است که نوعي ترس در سرمايه‌گذاري در ايران بين سرمايه‌گذاران خارجي درست شود، البته در طولاني‌مدت ممکن است اروپايي‌ها تصميم بگيرند که راه‌هايي براي سرمايه‌گذاري در ايران پيدا کنند و يا نگذارند ترامپ به برجام و نظام تجاري بين‌المللي ضربه زيادي بزند.

وي ادامه داد: پيش‌بيني مي‌کنم در کوتاه‌مدت روند قراردادهاي ايران و اروپا کندتر حرکت خواهد شد و سرمايه‌گذاران منتظر اقدامات ترامپ در مورد ايران خواهند بود. انتخاب آقاي ترامپ خوش‌بيني‌هايي را که در مورد سرمايه‌گذاري در ايران ايجاد شده، کاهش داد و اين انتخاب بر اقتصاد ايران تأثير ناخوشايندي مي‌گذارد. ترامپ در عمل به اين نکته توجه مي‌کند که چگونه شرکت‌ها را تحت فشار بگذارد تا در انجام برجام اختلال ايجاد کند.

اين اقتصاددان گفت: پيشنهاد من به مسئولان اين است که به اقتصاد مقاومتي بيشتر توجه کنند. ما نبايد اقتصاد خود را از دنيا جدا کنيم ولي آن را بايد آن‌قدر مقاوم کنيم که تلاطم‌هايي مثل انتخاب آقاي ترامپ و غيره حداقل تأثير را بر اقتصاد بگذارد. با اين وضع عدم اطمينان از سرمايه گذاري خارجي، دولت بايد در اين شرايط يک مقدار محافظه‌کاري در ازدياد اعتبارات داشته باشد.

انتهاي پيام//*

 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

fff
پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg