حدیث موضوعی
آخرین اخبار
چندرسانه ای
کد مطلب: 170966
تحليلگر سرشناس آمريکايي
ماموريت دولت «ترامپ» تضعيف اقتصاد، انزواي جهاني و تغيير نظام «ايران» است
تاریخ انتشار : 1395/08/21 17:52:50
نمایش : 543
تحليلگر سرشناس آمريکايي در نشريه فارين پاليسي تاکيد مي‌کند همانطور که از گذشته چنين بوده، ماموريت دولت «دونالد ترامپ» رئيس جمهور منتخب، بايد تضعيف اقتصاد ايران، انزواي جهاني اين کشور و فرصت دادن به مخالفان جهت تغيير نظام آن باشد.
 

به گزارش هفت چشمه به نقل از فارس، نشريه «فارين پاليسي» در يادداشتي به قلم «ري تکيه» به بررسي عواقب پيروزي «دونالد ترامپ» در رياست جمهوري آمريکا براي ايران و توافق هسته‌اي پرداخته و نوشت ترامپ بايد سياست آمريکا در قبال ايران را تندتر کرده و توافق هسته‌اي را نيز به شکلي که درخور نامش باشد، تغيير دهد.

در ابتداي اين يادداشت با اشاره به اظهارات ضد برجامي ترامپ، آمده است: «مشکل است که ببينيم سياست محتاطانه (آمريکا) در قبال ايران چگونه با برجام همزيستي خواهد کرد. سياست واقعي در قبال ايران بايد وراي کنترل تسليحاتي گسترش يافته و تاکيد خود را روي نظام ايران و عقب راندن جاه‌طلبي‌هايش در خاورميانه قرار دهد. دولت آتي ترامپ چنين فرصتي را براي ايجاد چنين سياست فراگيري در قبال ايران دارد.»

فارين پاليسي با بيان اينکه به دليل «معاهده» نبودن برجام، براي هيچ دولت آمريکا الزام‌آور نيست، نوشت: «دولت ترامپ مي‌تواند برجام را پوچ و بي‌معني اعلام کند. اما لغو کردن اين توافق نشان دهنده تمايل (دولت) براي مذاکره جهت (بدست آوردن) توافق محکمتري است. به همين دليل است که دولت جديد براي اعلام احکام کنترل تسيليحاتي خود محتاط است...اکنون زمان است که اصول با ارزش (آمريکا)‌ را بعنوان پايه توافق (هسته‌اي) جديد، احيا کرد.»

نويسنده اين يادداشت معتقد است که چشم‌انداز توافق هسته‌اي ايران بايد برپايه نيازهاي ملي آمريکا تعيين شود و ادامه داد: «با در نظر گرفتن اينکه ايرانِ غني از نفت، نيازي به انرژي هسته‌اي ندارد، پس برنامه (هسته‌اي) محجوب و نمادين (برايشان) کافي است...اکنون بايد از ايران بخواهيم که فعاليت‌هاي (هسته‌اي) اعلام نشده قبلي و استفاده از تجهيزات (غني‌سازي) را آشکار کند.»

نظام بازرسي (از سايت‌هاي نظامي و هسته‌اي) ايران بايد بصورت «هر زمان، هر مکان» شود که در تضاد با متن برجام کنوني است که مي‌گويد اين دسترسي‌ها بايد کنترل شده و بنا بر همکاري ايرانيان باشد. در نهايت، موشک‌هاي بالستيک که مهمترين بخش برنامه تسليحاتي هسته‌اي است، در توافق جديد گنجانده شود.»

فارين پاليسي پيشنهاد مي‌دهد که دولت ترامپ از شرکاي بين‌المللي آمريکا بخواهد تا اين شرايط را تاييد کنند و همچنين به دليل بي‌توجهي سران ايران به تهديدات نظامي دولت «باراک اوباما»، ترامپ بايد از چاشني تهديد به زور استفاده کند.

اين نشريه آمريکا همچنين افزود: «بازنگري برجام به اقدامات و مهارت قابل توجه و همچنين مديريت دقيق متحدان نياز دارد. البته با در نظر گرفتن اينکه دولت‌هاي اروپايي مشتاق خواهند بود تا شروع مثبتي را با دولت جديد آمريکا داشته باشند، احتمالا پذيراي چنين بازنگري‌هاي معقولانه‌اي خواهند بود. بعلاوه، تمايل ترامپ براي روابط گرم ميان واشنگتن و مسکو، مي‌تواند نقش سازنده‌اي در مذاکرات دوباره بر سر چنين مباحثي باشد.

ترامپ و مشاوران او عاقلانه عمل کرده‌اند اگر خود را به معاهدات تسليحاتي محدود نکنند و روي راه‌هايي براي فشار آوردن به ايران در داخل و در خاورميانه تمرکز کنند. همزمان با مذاکرات جديد، کاخ سفيد و کنگره جمهوري‌خواه بايد بر سر نظام تحريم‌هاي سخت که دوباره ايران را از اقتصاد جهان جدا کند، همکاري کنند...اگر ايران دوباره از تامين منابع مالي بخش اقتصادي خود و فروش نفت ناتوان شود، نمي‌تواند هزينه نيازهاي داخلي و ماجراجويي‌هاي خارجي خود را تامين کند.»

نويسنده اين يادداشت از دولت ترامپ مي‌خواهد که از جنبش‌هاي اپوزسيون و تغيير ترکيب جمعيتي در داخل ايران حمايت کرده و با تشبيه جمهوري اسلامي به اتحاد جماهير شوروي سابق ادعا کرد دستگاه‌هاي امنيتي ايران نمي‌توانند موج پايدار تظاهرات را کنترل کنند.

فارين پاليسي در پايان با اشاره به دشمني ديرينه ايالات متحده با ايران اسلامي، تاکيد کرد: «ماموريت آمريکا، تضعيف مداوم اقتصاد ايران، منزوي کردن آن از جهان و ايجاد راه‌هايي براي نيروهاي اپوزسيون داخلي است. هرچه بيشتر نظام جمهوري اسلامي تضعيف شود، چشم‌انداز بهتري براي مخالفان داخلي است. دولت ترامپ بايد تمام تلاش خود را براي غيرمشروع جلوه دادن جمهوري اسلامي به کار برد. با فشار آوردن به ايران از تمامي جهات، دولت ترامپ مي‌تواند اين کشور را به سمت تغيير ببرد.»

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

fff
پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg