حدیث موضوعی
آخرین اخبار
چندرسانه ای
کد مطلب: 170960
توصيه فارين افرز به دولت جديد آمريکا:
بايد مقابل ايران موضع محکمي اتخاذ شود/حفظ تحريم‌ها ابزار ضروري سياست «مهار ايران» است
تاریخ انتشار : 1395/08/20 09:25:43
نمایش : 466
رسانه آمريکايي نوشت: لازم است دولت بعدي آمريکا رويکرد «مواجهه» با ايران هنگام به چالش افتادن منافع حياتي و رويکرد «مهار» هنگام نفع داشتن را پيش گيرد.
 

به گزارش هفت چشمه به نقل از فارس، نشريه آمريکايي «فارين افرز» در تحليلي پيرامون انتخابات رياست جمهوري آمريکا که روز چهارشنبه با پيروزي «دونالد ترامپ» جمهوريخواه به پايان رسيد، خطاب به دولت جديد اين کشور نوشت: واشنگتن بايد تنها در فکر سياست مواجهه و مهار ايران البته در موقع لزوم باشد.

اين رسانه آمريکايي در آغاز اين گزارش مي‌نويسد:جديدترين ايده روز درباره نحوه مقابله دولت بعدي آمريکا با ايران که البته به ويژه از اردوگاه «هيلاري کلينتون» دموکرات نيز بوق و کرنا شد، اين است که رويکرد سفت و سخت و تهاجمي‌تري در مواجهه با اين کشور اتخاذ شود. تنها اتخاذ موضع سفت و محکم در مقابل سران ايران سياست‌هاي توسعه طلبانه آن‌ها را متوقف کرده و مانع افزايش سلطه اين کشور در منطقه مي‌شود.

فارين افرز در بخشي از اين گزارش آورده است: لازم است دولت بعدي آمريکا راهبرد محاسبه شده و با احتياطي را در قبال ايران پيش گيرد که نشانگر درک چالش‌ها و تشخيص بهتر اشتباه‌هاي رخ داده باشد و واشنگتن بداند براي حصول موفقيت در مسير اهداف خود بايد چه بهايي را پرداخت کند.

فارين افرز در ادامه مطلب خود با اشاره به بکارگيري رويکرد «مهار ايران در صورت لزوم و همکاري در جايي‌که لازم باشد» عنوان داشت: يک سياست واقع بينانه و عاقلانه مانع  از اقدام‌هاي ضد ايراني در منطقه مي‌شود و حتي در پي همکاري در منافع دوجانبه چون برخورد با گروه‌هاي خرابکار منطقه،حفظ ثبات عراق و نگهداري توافق اتمي البته به شرطي که ايران به برجام پايبند باشد،خواهد رفت.

بر اين اساس، رويکرد موثر در قبال ايران نيازمند «سياست مهار» در هنگامي است که اميال اين کشور در مسير تهديد عليه منافع حياتي آمريکا در منطقه باشند.

به عبارت ديگر، دفاع از متحدان و شرکا هنگامي که استقلال و تماميت ارضي آن‌ها با حملات نظامي ايران به خطر مي‌افتد بايد طوري باشد که با بکارگيري نيروي نظامي از تلاش‌هاي ايران در مختل سازي تردد دريايي در خليج فارس  جلوگيري به عمل آورده و حمله به تاسيسات،نظاميان و غير نظاميان از سوي گروه‌هايي که اين کشور حامي آن‌هاست پاسخ داده شود و البته از نقض تعهدهاي ايران در برجام نيز جلوگيري شود.

اين رسانه به صراحت نوشت: باقي نگه داشتن ساز و کار تحريم‌هاي جدي ابزار ضروري و مکملي در سياست مهار ايران است .

در انتهاي اين مطلب آمده است: ضرورت دارد که واشنگتن با چشماني باز در پي حفظ منافع مهم خود باشد و اين‌که در تعامل با ايران تنها دو مورد اهميت دارند، نخست رويکرد «مواجهه» هنگامي که اين کشور منافع حياتي واشنگتن را به چالش مي‌کشد و ديگري رويکرد «مهار»، يعني هنگامي‌که مشارکت به نغع منافع مهم واشنگتن است.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

fff
پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg