مديرعامل شرکت آب و فاضلاب چهارمحال و بختياري تاکيد کرد:
اقدامات غيراصولي براي رفع يخ‌زدگي کنتور آب ممنوع
به گزارش هفت چشمه به نقل از  «جهانبين نيوز»، محمد کريمي صبح امروز در جمع خبرنگاران چهارمحال و بختياري اظهار کرد: با توجه به کاهش تدريجي دماي هوا و سردسير بودن استان مردم در روزهاي باقي مانده از آذر ماه و قبل از فصل زمستان مواظب يخ زدگي و ترکيدگي کنتورهاي آب و ديگر تاسيسات آبرساني منازل خود باشند چرا که کاهش دما و موج سرما در اين روزها ضرورت رسيدگي به تاسيسات آب را دو چندان کرده است.

وي با اعلام اين هشدار به مردم از مشترکين شهري و روستايي درخواست نمود با پوشش مناسب لوله‌هاي آب، وسايل اندازه‌گيري (کنتور آب) و تاسيسات آبرساني را محافظت کنند تا به واسطه برودت هوا در ماه‌هاي سرد سال دچار حادثه شکستگي و قطعي آب نشوند.

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب چهارمحال و بختياري در تشريح راه‌هاي جلوگيري از يخ‌زدگي و ترکيدگي تاسيسات آبرساني منازل با تاکيد بر محافظت ويژه از کنتورهاي آب با توجه به آسيب‌پذير بودن آن‌ها ادامه داد: مشترکان بايد نکاتي را در راستاي جلوگيري از يخ‌زدگي آب و ايجاد ترکيدگي در انشعاب‌هاي آب انجام دهند لذا از جمله راهکارهايي که مي‌توان به آن‌ها اشاره نمود، نصب محفظه يا ساخت حوضچه کنتور در زمان نصب انشعاب آب و لوله‌گذاري صحيح در زمان لوله‌کشي با حفاري کانال در عمق مناسب اشاره نمود.

کريمي عنوان کرد: بهسازي حوضچه کنتور در صورت تخريب و لايروبي و تميز نمودن حوضچه‎هايي که کنتور در آن قرار دارد اعم از گل و لاي، آب و...، قرار دادن درپوش مناسب بر روي محفظه کنتور، پر نمودن محفظه کنتور با استفاده از کيسه‌هاي حاوي پوشال، خاک اره، کاه و پارچه و... با توجه به وجود هرکدام از اقلام فوق در مناطق مختلف و متناسب با منطقه جغرافيايي از ديگر راه‌هاي پيشگيري از يخ زدگي کنتورهاي آب است.

وي خاطرنشان کرد: استفاده از پشم شيشه براي عايق‌بندي کنتورهايي که در کنار ديوارها، خارج از محفظه و روکار نصب شده‌اند، همچنين استفاده از پشم شيشه براي پوشش لوله، اتصالات و تاسيسات آبرساني روکار، تخليه آب لوله‌هاي غير ضروري براي جلوگيري از بروز حوادث احتمالي و قطع آب منازل خالي از سکنه، مغازه‌ها، کارگاه‌هاي تعطيل و...از ديگر راه‌هايي هستند که مي‌تواند در کاهش يخ زدگي کنتورهاي آب اثرگذار باشد.


مديرعامل شرکت آب و فاضلاب چهارمحال و بختياري اضافه کرد: با رعايت اين تمهيدات مي‌توان علاوه بر اينکه از قطع شدن آب منازل خود به دليل يخ زدگي کنتور، لوله، اتصالات و ديگر تاسيسات آبي جلوگيري کنيم متضرر خسارت هم نشويم چرا که طبق آئين نامه اگر مشترکان از تاسيسات آب نگهداري نکنند در صورت بروز مشکل بايد جبران خسارت کنند.

کريمي به مشترکين توصيه نمود در صورت مشاهده يخ‌زدگي در تاسيسات آبرساني از حرارت مستقيم، ريختن آب جوش، وارد نمودن ضربه يا برافروختن آتش در مجاورت تاسيسات آبي خودداري نمايند.

وي بيان کرد: در سال  گذشته به دليل عدم پوشش مناسب کنتور، لوله‌ها، اتصالات و ديگر تاسيسات آب علاوه بر هدر رفت آب خسارات قابل توجهي نيز به مشترکين وارد شده است به طوري که بيش از 5000  کنتور آب بدليل عدم پوشش مناسب دچار ترکيدگي شدند.

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب چهارمحال و بختياري تاکيد کرد: قيمت هر کنتور آب بسته به شرکت توليدکننده بيش از 10 ميليون ريال هزينه خريد براي مشترک دربردارد.
 
انتهاي خبر/1031ج