جهانبين نيوز گزارش مي‌دهد:
ديو کرونا را در چهارمحال و بختياري بيدار نکنيم/بسته شدن مسيرهاي تردد به استان‌هاي با وضعيت قرمز، مطالبه به‌حق مردم
به گزارش هفت چشمه به نقل از جهانبين نيوز؛ يک سال است که با ويروس کرونا دست به گريبان هستيم و در اين جنگ نابرابر تعداد زيادي از افراد از سالخوردگان گرفته تا جوانان را از دست داديم.
 
کرونا ديوي با چندين سر است که هر روز با يک شکل جديد خودنمايي مي‌کند، زماني تنها يک ويروس سرماخوردگي ساده بود که کارشناسان اعتقاد داشتند مرگ و مير آن از آنفولانزا N1H1 کمتر است اما سرايت بالاتري نسبت به اين بيماري دارد، به‌مرور اين ويروس موزي آن روي خود را نشان داد و رفته‌رفته وحشي‌تر شد.
 
ويروسي عجيب که با سرما و گرما تغيير ماهيت مي‌دهد و هرروز خبر جهش تازه‌اي از اين موجود ميکروسکپي دنيا را تکان داده و در لايه‌هاي ترس فرومي‌برد.
 
حالا بعد از يک سال ويروس کرونايي که اولين بار در ووهان چين ديده شده بود، توسعه‌يافته‌تر شده است، حالا با نوع‌هاي جهش‌يافته اين بيماري همچون  کروناي انگليسي، آفريقايي و حتي ژاپن مواجه شده‌ايم که موارد ابتلا و مرگ و مير، تغيير الگوي رفتاري ويروس و ميزان سرايت آن افزايش يافته است.
 
بيش از 4 ميليون نفر در کشور انگليس گرفتار ويروس کرونا شده‌اند و در کشوري همچون آمريکا مبتلايان مرز 5 ميليون نفر را نيز گذرانده‌اند، اين در حالي است که ساير کشورهاي جهان نيز چندان وضعيت مناسبي ندارند.
 
در ايران نيز ويروس منحوس روزها و شب‌هاي سختي را براي مردم رقم زد، تاکنون چندين پيک بيماري را شاهد بوديم که در پي آن خانواده‌هاي زيادي عزيزان خود را از دست دادند.
 
همين پاييز امسال بود که آمار مرگ و مير در کشور به روزانه حدود 500 نفر و آمار مبتلايان به  بيش از 13 هزار نفر در روز هم رسيد.
 
در همين ايام، براي کنترل آمار مبتلايان تصميم بر آن شد تا مشاغل گروه‌هاي دو، سه و چهار به مدت دو هفته تعطيل شوند و ادارات و کارمندان دولتي نيز با يک‌سوم نيرو و بعضاً به‌صورت دورکاري خدمت‌رساني کنند.
 
با انجام اين اقدام در ابتداي آذرماه 99 امسال و رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي از سوي مردم، روند مرگ و مير مبتلايان به کرونا در کشور نزولي و آمار مرگ و ميرها دورقمي شد.

اما اين روزها باز هم شاهد اوج‌گيري بيماري در کشور هستيم تا جايي که بسياري از مناطق کشور که زرد و بعضاً آبي بودند تغيير رنگ داده و نارنجي و يا حتي قرمز شدند.

نگراني‌ها از قرمز شدن وضعيت چند شهر و شهرستان در استان همجوار خوزستان
 
استان خوزستان که در همسايگي چهارمحال  و بختياري واقع شده است هم‌اکنون داراي بالاترين ميزان شيوع بيماري در کشور است و 9 شهرستان اين استان به رنگ قرمز درآمده است.
 
در کنار اين موضوع و تغيير رنگ برخي از مناطق کشور، مشاهده چند مورد کروناي جهش‌يافته انگليسي در کشور بر نگراني‌ها دامن زده است، طي روزهاي گذشته مواردي از فوت بيماران بر اثر کروناي انگليسي در استان‌هاي قزوين، تهران و البرز مشاهده شده است.
 
با توجه به اينکه هميشه با گرم شدن هوا در استان چهارمحال و بختياري، سيل عظيمي از گردشگران از استان‌هاي مختلف ازجمله استان خوزستان و اصفهان به اين استان سرازير مي‌شوند و با ساده‌انگاري که اين روزها در بين مردم شاهد هستيم خطر خيزش بيماري در اين استان بسيار محتمل است.
 
تجربه تابستان فراموش نشود

تجربه تابستان امسال نبايد فراموش شود، وقتي با حضور مسافران از استان‌هاي ديگر در چهارمحال و بختياري با افزايش روند بيماري مواجه شديم و بسياري از هم استاني‌هايمان را از دست داديم.
 
يکي از اصلي‌ترين خواسته‌هاي به‌حق مردم در چهارمحال و بختياري کنترل مسيرهاي تردد و حتي‌الامکان بستن برخي مسيرها به استان‌هاي با وضعيت قرمز است.
 
طبق برآوردها مردم چهارمحال و بختياري بيش از 70 درصد ماسک مي‌زنند و پروتکل‌هاي بهداشتي را رعايت مي‌کنند، لذا اين صحيح نيست بخواهند تاوان سهل‌انگاري عده‌اي که هيچ اعتقادي به بيماري کرونا ندارند و علاوه بر اينکه دستورالعمل‌هاي بهداشتي را رعايت نمي‌کنند، با توجه به هشدارهاي متعدد،
به مناطق ديگر سفر مي‌کنند را بپردازند.
 

 
همچنان منع تردد از شهرهاي قرمز و نارنجي وجود دارد

نگراني از بابت خيز مجدد کرونا و احتمال شيوع کروناي انگليسي در درجه اول از سوي مقامات رئيس دانشگاه علوم پزشکي، خدمات بهداشتي و درماني چهارمحال و بختياري مطرح شد تا جايي که دکتر مجيد شيراني در سخناني با اشاره به مشاهده چندين مورد ويروس جهش‌يافته انگليسي و آفريقاي جنوبي در کشور و افزايش نگراني‌ها در اين خصوص دغدغه ديگر مسؤولان اين استان را تغيير رنگ استان‌هاي مجاور، به‌ويژه استان خوزستان که مراودات طبيعي زيادي با چهارمحال و بختياري دارد، عنوان کرد.

وي علاوه بر اينکه بر توجه جدي مردم به رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي به‌ويژه رعايت فاصله اجتماعي و پرهيز از برگزاري هرگونه تجمعات و دور همي‌ها تأکيد کرد، اين نکته را يادآور شد که همچنان منع تردد از شهرهاي قرمز و نارنجي وجود دارد که مکاتبات لازم با نيروي انتظامي براي مراقبت بيشتر و نظارت بيشتر بر ورود وسايل نقليه از استان خوزستان به استان به عمل آمده است.


نوع جديد و جهش‌يافته ويروس کرونا قدرت سرايت، انتقال و مرگ و مير بيشتري دارد

همچنين معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد در واکنش به نگراني‌ها در خصوص خيز مجدد بيماري کرونا در کشور به‌ويژه در استان خوزستان و همچنين خطرات شيوع نوع جهش‌يافته ويروس کرونا از اعمال محدوديت تردد در بين شهرستان‌هاي با وضعيت قرمز و نارنجي و زرد و بالعکس خبر داد.

به گفته جزايري نوع جديد و جهش‌يافته ويروس کرونا قدرت سرايت، انتقال و مرگ و مير بيشتري دارد، شرايط سخت‌تر شده و بايد مراقبت‌ها، بيماريابي و حتي اصول قرنطينگي با شدت بيشتري انجام شود.
 
رئيس مرکز بهداشت چهارمحال و بختياري همچنين تأکيد کرد: بر اساس طرح جامع مديريت و تعيين رنگ‌بندي شهرستان‌ها با ورود شهرستان‌هاي زيادي از کشور به وضعيت قرمز، سطح هشدارها افزايش و محدوديت ورود و خروج از شهرستان‌هاي قرمز و نارنجي به شهرستان‌هاي زرد و بالعکس با همکاري نيروي انتظامي اعمال و ورود خودروها از استان هم‌جوار خوزستان تحت کنترل قرار مي‌گيرد.

ملاحظات در بستن مسيرهاي تردد به استان‌هاي با وضعيت قرمز، يعني ترس و هزينه مجدد

به گزارش جهانبين نيوز؛ هميشه پيشگيري بهتر از درمان است، با مناسب شدن هوا در چهارمحال و بختياري نگراني‌ها از حضور مسافران و گردشگران در اين استان آن هم از استان خوزستان که اکنون حدود 9 شهرستان آن در وضعيت قرمز قرار دارد، دوچندان مي‌شود.
 
خواسته مردم از استاندار، معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار و مجموعه ستاد استاني مقابله با کرونا محدود کردن مسيرهاي تردد به‌ويژه از شهرهاي با وضعيت قرمز به چهارمحال و بختياري است.
 
مماشات يا برخي ملاحظات در خصوص بستن مسيرهاي تردد از استان‌هاي با وضعيت قرمز به چهارمحال و بختياري جزء  ترس و دردسر مجدد براي مجموعه بهداشت و درمان و مردم اين استان ندارد.
 
مردم در چهارمحال و بختياري يک سال است که با تعطيل کردن اکثر امورات زندگي خود و با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي تلاش کردند تا بيماري کنترل شود اما با فرارسيدن روزهاي آخر سال و همچنين آغاز سال جديد و تعطيلات عيد نوروز حضور مسافران و گردشگران از استان‌هاي هم‌جوار که بعضاً خانه‌هايي براي سکونت در اين استان دارند، مي‌تواند روزهايي سخت و جبران نشدني براي استان رقم بزند.
 
انتهاي پيام/1031ج